Vyštudoval vodné stavby na STU v Bratislave a tak si povedal, že naprojektovať fontánu by mohol zvládnuť. STANISLAV REŽNÝ priznáva, že vždy ho zaujímali.
Prvú projektoval už počas vysokej školy vo svojej obci Kuchyni. Oslovil ho starosta, pretože vedel, že jeho vášňou sú fontány.
"Ak plánujeme fontánu, vždy sa pozeráme na okolité prostredie. Ak sa fontána nachádza niekde medzi bytovkami, určite nenavrhujeme fontánu, ktorá v noci hrá farbami. Nechceme, aby to ľudí vyrušovalo," hovorí projektant fontány na Námestí slobody.
Tvrdí, že fontány odjakživa prinášali ľuďom potešenie. Navyše majú aj praktickú stránku - počas horúceho leta osviežujú okolitý priestor.
V rozhovore si prečítate:
- Prečo je dôležité, aby sa na tvorbe fontány podieľal aj architekt.
- Aké zásady existujú pri tvorbe fontán.
- Aké najväčšie rozdiely sú medzi fontánou zo sedemdesiatych rokov a fontánou súčasnosti.
- Čo je dôležité pri "oživovaní" technológie starých fontán.
- Koľko vody potrebuje jedna fontána.
- Ako sa upravuje voda a prečo nie je dobrá podzemná voda.
- Ako vzniká fontána s farebnou hudbou.
- Ktorá fontána ho potrápila.
- Ktorá fontána vo svete ho nadchýna a prečo považuje fontánu Družba v Bratislave za jednu z najkrajších.
Dá sa uživiť starostlivosťou a navrhovaním fontán?
Nie je to jediný typ služieb, ktoré ponúkame. Fontány sú doplnok.
Predpokladám, že fontány v zime „oddychujú“.
Sezóna fontán sa nám začína niekedy v marci – apríli, končí sa na jeseň. Vo väčšine prípadov vstupuje do strojovní prvýkrát údržba v marci a kontrolujú šachty. Stáva sa, že sa počas zimy pokazí čerpadlo aj že strojovňa je vytopená a podobne.
Tí poctivejší však kontrolujú technologické zariadenia aj počas zimy práve preto, aby ich sezóna neprekvapila.
Na jeseň potom pripravujeme fontánu na zimu podobne, ako sa chystajú na zimu bazény.
Čo je vašou úlohou, keď sa navrhuje fontána?
Predstavte si to ako vzťah medzi architektom a stavebným inžinierom. Ja sa o fontánu postarám tak, aby fungovala bezchybne, ale architekt jej dodá atraktívny vzhľad. Architekt je umelec, ktorý vie fontánu povýšiť, aby bola ozdobou v priestore.
Znamená to, že vy nenavrhujete to, v akých intervaloch fontána strieka, farbu nasvietenia a podobne?
Mám takú zásadu, že pri tvorbe fontány vždy spolupracujem s architektom. Zo skúseností viem, že výsledok je vždy krajší, pretože architekt má umelecké cítenie, ja zasa poznám technologické možnosti.
Samozrejme, aj nám sa stáva, že architekt niekedy navrhne síce atraktívnu, ale nie vždy realizovateľnú fontánu. Je to o dohode, usmernení a podobne.
Existujú nejaké zásady pri tvorbe fontán?
Ak plánujeme fontánu, vždy sa pozeráme na okolité prostredie. Ak sa nachádza niekde medzi bytovkami, určite nenavrhujeme takú, ktorá v noci hrá farbami. Nechceme, aby to ľudí vyrušovalo.
Ak ide o národnú kultúrnu pamiatku alebo je v pamiatkovej zóne, k rekonštrukcii sa musí vyjadriť aj príslušný pamiatkový úrad.
Mali ste možnosť spolupracovať na novootvorenej fontáne Družba na Námestí slobody v Bratislave. Bolo náročné oživiť starú strojovňu?
Fontána na Námestí slobody nebola jediná z tohto obdobia, ktorú som mal možnosť opäť sfunkčniť. Nemyslím si, že to bolo z toho pohľadu náročné.
Komplikovanejšie bolo, že oživovali modernú fontánu v starom tele. Aj preto som sa rozhodol, že sa nebudem snažiť sfunkčniť starú technológiu, ale navrhnem úplne novú, ktorá bude fungovať omnoho efektívnejšie.
V akom zmysle?
Predstavte si napríklad, že kedysi táto fontána fungovala so siedmimi čerpadlami, z ktorých každé malo obrovský príkon, až 37,5 kilowattu.
Týchto sedem čerpadiel sme nahradili dvadsiatimi, ktoré majú nielen nižšie príkony, ale aj oveľa väčšiu účinnosť v porovnaní s minulosťou. Dnes má to najvýkonnejšie 7,5 kilowattu a ostatné sú výrazne slabšie.
Podarilo sa nám skresať celkový nainštalovaný príkon o dve tretiny.
Navyše, ak sa pokazí jedno menšie čerpadlo, dvaja ľudia ho dokážu vymeniť. Kedysi tie čerpadlá dvaja ľudia neboli schopní ani zdvihnúť.

Aké najväčšie rozdiely vidíte medzi modernou fontánou a tou zo sedemdesiatych rokov, prípadne staršou?
V súčasnosti sú rôzne možnosti, aby fontána vyzerala atraktívne – rôzne trysky, dynamika výtryskov, použité farby, fontána môže aj hrať.
Zmenila sa aj vnútorná technológia. Spomínal som už napríklad šetrenie energie vďaka účinnejším a efektívnejším čerpadlám.
V Medickej záhrade v Bratislave má napríklad strojovňa fontány rozoberateľný strop. Viete prečo? Keď plánovali fontánu, rátali s tým, že budú musieť niekedy technológiu opraviť. To znamená, zobrať ju preč. Preto si tam pripravili aj stropné koľajničky, aby vedeli zavesiť zdvíhacie zariadenie.
Neviem si dnes takéto uvažovanie predstaviť. Čerpadlo musia zvládnuť vymeniť aj odniesť maximálne dvaja ľudia.
Kedysi sa napríklad používali oceľové potrubia, tie sa priamo na mieste zvárali. Dnes používame prevažne plastové potrubia, ktoré sú ľahšie, takže sa s nimi jednoduchšie manipuluje. Navyše majú asi desaťkrát nižšiu drsnosť, ktorá pozitívne vplýva na stratu tlaku vody.
Táto technológia nevytvára také nároky na zhotovenie ako v minulosti, čo je pre nás šťastie, pretože dnes sú ľudia, ktorí vedia pracovať tak ako tí v minulosti, veľmi vzácni.
Koľko vody potrebuje jedna fontána? Predpokladám, že to závisí od jej veľkosti.
Nielen od veľkosti, ale aj od rôznorodosti trysiek, ich dynamického fungovania, vstupuje tam množstvo ďalších faktorov.
Ako je to v prípade fontány na Námestí slobody?
Fontána na Námestí Slobody potrebuje na svoje fungovanie vyrovnávaciu nádrž, takto bola pôvodne navrhnutá a tento návrh sme aj zachovali. Nie každá fontána takúto nádrž potrebuje.
Tu bolo hlavnou zmenou „schovanie“ vyrovnávacej nádrže tak, aby nezostal tento veľký objem vody otvorený a nemohol byť potenciálne nebezpečný pre ľudí.
Hlavnou funkciou vyrovnávacej nádrže je akumulácia vody na fungovanie fontány. Pre každú vyrovnávaciu nádrž treba vyrátať jej optimálny objem. Potrebujete poznať objem vody v bazéne, ktorý bude potrebný ráno na doplnenie do bazéna fontány, aby voda začala prepadať späť do vyrovnávacej nádrže. V prípade fontány Družba máme týchto bazénov deväť, pričom každý z nich má inú geometriu.
Ako ste dokázali simulovať či odhadnúť objem vody, ktorý budete potrebovať?