Bolo to takto pred rokom, keď sa Jaroslav Raškovič z Trnavy chystal ísť spať. Keďže sa blížila búrka a hrmelo, pre istotu odpojil televízor zo zásuvky.
„Zaspával som, keď som zrazu počul udrieť blesk. Mal som pocit, že som za oknom videl aj žiaru, ale keďže sa to netýkalo domu, nevenoval som blesku pozornosť,“ spomína si na nepríjemné chvíle náš čitateľ.
Vtedy ešte netušil, koľko škôd mu narobí „neviditeľná“ rana bleskom. Ráno zistil, že mu nefungujú led svietidlá v chodbe a pri odchode z domu, že je pokazené aj elektronické ovládanie dverí.
Postupne nachádzal aj ďalšie škody. Najväčšou bolo znefunkčnenie elektroniky kotla na vykurovanie a ohrev vody. Zavolaný odborník mu odhalil celú pravdu – do jeho domu udrel nepriamy blesk, ktorý zničil časť elektronických zariadení.
„Keby som vedel, koľko škôd môže narobiť nepriamy blesk, určite nešetrím a investujem do prepäťovej ochrany“, vysvetľuje už poučený Jaroslav Raškovič.
Aj preto má už dnes dom odborne chránený proti nepriamemu blesku, ale aj hromozvodom proti priamemu blesku.
Aký je medzi tým rozdiel?
Priamy a nepriamy blesk
Pri údere priamym bleskom ide o situáciu, kedy blesk udrie priamo do domu. Omnoho častejším javom však býva nepriamy úder blesku, ktorý poškodí alebo zničí zariadenie v dome prepätím v elektrickej sieti.
Navonok síce nemusíte nič zbadať, ale zariadenie môže byť poškodené čiastočne, dokonca aj úplne.
Týkať sa to môže elektronických zariadení, akými sú televízory či satelity, bezpečnostné systémy, alarmy, ale aj vykurovania na elektrinu – kotlov či klimatizácie –, presne ako sa to stalo nášmu čitateľovi.
Dá sa chrániť proti bleskom?
Búrky a blesky nám už aj počas tohto leta naznačili svoju silu. Nepochybne sú aj mnohí ďalší, ktorí zažili nechcenú skúsenosť s týmito živlami.
Otázka znie, či sa proti ničivej sile dá stopercentne ochrániť.