Predstavte si vzdušný, minimalisticky priestor. Všetko je tón v tóne a k nemu dokonale ladí podlaha, v ktorej nenájdete jediný spoj či škáru. Presne tak vyzerá liata podlaha.
Môže byť matná, vysokolesklá, ale aj niečo medzi tým – saténovo lesklá.
Liata podlaha nie je lacnou záležitosťou, ale ak prijmete jej špecifiká, odvďačí sa vám na dlhé roky luxusom, o ktorý sa nestaráte o nič viac ako o iné typy podláh.
Z článku sa dozviete:
- Aké má vlastnosti liata podlaha.
- Prečo by ste si ju mali vybrať.
- Aký podklad vyžaduje.
- Do akých miestností sa hodí a či sa dá použiť do exteriéru.
- Aké sú najobľúbenejšie dezény.
- Koľko stojí.
„Prvý rozdiel medzi liatou podlahou a ostatnými typmi podláh vidíte už pri spôsobe realizácie,“ vysvetľuje Adam Kubiš, ktorého firma liate podlahy aplikuje už viac ako 15 rokov.
„Zatiaľ čo napríklad drevené parkety, prípadne keramické obklady si kupujete ako tovar a doma vám ich položí majster, liate podlahy tvoríte priamo na mieste realizácie. Lejú sa vo viacerých vrstvách priamo na podklad, čím ich vlastne vytvárame, a preto sú špecifické,“ hovorí Kubiš.
Z vlastných skúseností vie, že zákazníci na liatych podlahách oceňujú práve jednoliaty, hladký povrch, ktorý nie je delený žiadnymi škárami. Aj práve preto si ich radi vyberajú tí, ktorí pri návrhu interiéru spolupracujú s architektmi a investujú do moderného, často minimalistického bývania.

„Naliať“ sa dajú do kúpeľne aj do bazénu
V minulosti sa liate podlahy využívali v priemyselných halách. V uplynulých rokoch sa udomácnili aj v bežných interiéroch. Používajú sa v každej miestnosti – aj v tých najviac namáhaných, akými sú kuchyňa či detská izba, ale aj v spálni.
Výrobcovia garantujú, že sa dajú „naliať“ do kúpeľne, sprchového kútu, dokonca aj do bazénu. Nemusíte ich aplikovať len horizontálne na podlahy, odborník tvrdí, že ich aplikujú aj na steny.
Svoje uplatnenie nájdu aj v garáži, pivnici či na terase.