Na výstave dizajnu v Prahe ľudia neveriacky krútili hlavami. Nevedeli, čo je to za materiál, ktorými bola obložená kója, do ktorej práve vstúpili.
Najčastejšie hádali žulu, prípadne iný prírodný kameň. To, že ide o recyklovaný plast, im vôbec nenapadlo.
Trojica architektiek a už aj dizajnérok išla s kožou na trh, keď v Prahe prvýkrát predstavili obklad z recyklovaných debničiek.
Výstava bola pre ambiciózne dve Češky a jednu Slovenku úspešná, a tak sa vo väčšom pustili do výroby obkladov, ale aj dizajnového nábytku.
Dagmar Zvoničková Fredholm, Ivana Linderová a Martina Zachrlová vždy vedeli, že ich nová firma bude postavená na princípoch udržateľnosti. Tvrdia, že Novavita design takto upratuje prírodu.
Z článku sa dozviete:
- Ako vznikol nápad recyklovať plast.
- Prečo na trh uviedli kolekciu obkladov a dlažieb.
- Aké má vlastnosti obklad z recyklovaného plastu.
- Aké ďalšie materiály už skúšali recyklovať.
- Prečo sa považovali chvíľku za kuchárky.
- Ako je vnímaná udržateľnosť v Británii a v Česku, kde tiež pôsobia.
- Koľko stojí obklad z recyklovaného plastu a čo ovplyvňuje výslednú cenu.
Architektky Dagmar Zvoničková Fredholm a Ivana Linderová sa stretli už na univerzite v Brne. Neskôr sa ich cesty rozišli. Po čase sa opäť stretli, keď sa usadili v Londýne.
Skúsenejšie, ale rovnako zapálené pre architektúru a dizajn, si v hlavnom meste Veľkej Británie založili architektonický ateliér. Navrhovali interiéry a darilo sa im.
Postupne však rozmýšľali nad tým, že v ich priestoroch by sa zišli originálne nábytkové solitéry. Vedeli, že okrem nadčasového dizajnu by mali byť aj šetrné k prírode. Rozhliadali sa po trhu, ale ponuka im nevyhovovala.
Začali sa teda zamýšľať, či by nábytok z recyklovateľných surovín nevedeli navrhnúť a vytvoriť aj samé.

Namiesto architektiek kuchárky
„Od nápadu začať vytvárať nábytok z recyklovaných materiálov do predstavenia sa na trhu, prešiel rok. V tom čase sme boli ,kuchárky‘. Mixovali sme materiály pri rôznych teplotách, rozdrvili ich a tavili. Tvorili sme recepty, ktoré sme zapisovali do ,kuchárskej‘ knihy,“ smeje sa Dagmar Zvoničková Fredholm.

Nové výtvory z recyklovateľných materiálov predstavili architektky, a už aj dizajnérky, prvýkrát minulý rok na dizajnérskej výstave v Prahe. Ale nebol to nábytok, ako mali pôvodne v pláne.
„Vždy sme vedeli, že naša nová firma bude postavená na princípoch udržateľnosti,“ vysvetľuje Ivana Linderová, ďalšia zo spolumajiteliek.
Aj preto firmu, ktorú založili v Brne, pomenovali Novavita – nový život. K dvom zakladateľkám sa pripojila dizajnérka Martina Zachrlová. Trio kolegýň dnes tvorí v Londýne, Brne, ale aj v Prahe.
„V našich predstavách sme videli len nábytok,“ spomína Dagmar Zvoničková Fredholm, ktorú najčastejšie stretnete v Londýne.
Do hry však vstúpila náhoda. Stalo sa totiž, že objednaný stroj, ktorý mal vyrábať veľké platne, firma nestihla dodať načas. Omeškanie síce avizovala dopredu, ale novovzniknutá spoločnosť si nemohla dovoliť zamestnávať polroka ľudí a nerobiť vôbec nič.
Dizajnérkam opäť pomohla kreativita. Ak nevieme vyrobiť veľké platne, objednajme aspoň stroj na menšie rozmery a pokúsme sa vyrobiť niečo iné, keďže materiálu mali dosť, dohodli sa nakoniec dizajnérky.
Ale čo vytvoríte z vlysu vo veľkosti A4?