Neznesiteľné horúčavy v byte či dome vám vôbec nemusia znepríjemniť leto. Stačí, ak siahnete po domácej klimatizácii. Odborníci upozorňujú, že na jej objednanie a montáž je najvyšší čas.
Ako si však vybrať z pestrej a dnes už aj dizajnovo atraktívnej ponuky? Ktoré kritériá sú pri výbere dôležité, na čo sa pýtať odborníkov a na čo je potrebné sa vopred pripraviť? Ponúkame základný manuál, aby ste sa pri výbere vedeli správne rozhodnúť.
Z článku sa dozviete:
- Aké faktory sú dôležité pri výbere klimatizácie.
- Či sa dá nainštalovať klimatizácia do každého prostredia.
- Ako často treba zavolať odborníkovi na údržbu.
- Čo všetko musíte prebrať s technikom pri obhliadke.
- Koľko stojí klimatizácia.
- Kam je najlepšie umiestniť klimatizáciu.
- Prečo sa neoplatí kupovať klimatizáciu online.
- Aké sú nároky pri montáži exteriérovej jednotky.
- Ako dlho trvá montáž klimatizácie.
Horúce letné dni nás v uplynulých rokoch trápia takmer každé leto. Aj to je dôvod, prečo počet záujemcov o klimatizačnú jednotku do bytu či domu rastie.
„Napriek postupnému otepľovaniu nášho regiónu je klimatizácia stále vnímaná ako luxusný nadštandard,” vysvetľuje Juraj Vidan, Customer Service Coordinator spoločnosti Daikin.
Pritom v ponuke firiem sa už dnes dajú vybrať cenovo rôzne triedy od najnižšej, cez strednú až po najvyšší prémiový rad.
Avšak cena by nemala byť najdôležitejším kritériom pri rozhodovaní, upozorňujú odborníci.
Rozhoduje životný štýl
„Výber klimatizácie závisí od osobných preferencií zákazníka,” hovorí Lenka Gergeľová, produktová manažérka ZSE.
Prvou otázkou, na ktorú by zákazníci mali hľadať odpoveď je účel použitia. Budem klimatizáciu používať stále alebo len raz za čas? Prípadne, chcem klimatizáciu využívať aj na vykurovanie? „Ak patríte k zákazníkom, ktorí si chcú klimatizáciu zapnúť len príležitostne, nie je dôvod investovať do cenovo najnáročnejších modelov,” odporúča Gergeľová.

Na dôležitosť životného štýlu upozorňuje aj Juraj Vidan z Daikinu: „Nároky na klimatizáciu budú úplne iné, ak ste v lete doma len večer a aj to len pár dní. Naopak, ak pracujete z domu aj v lete, rovnako v prípade, že máte rodinu s deťmi, oplatí sa investovať do vyššej kvality zariadení.”
Tvrdí, že investícia są vráti na úspornejšej prevádzke. „Takisto netreba zabúdať na to, že kvalitné zariadenia vedia aj nesmierne efektívne vykurovať priestor, čím dokážu užívateľom ušetriť množstvo finančných prostriedkov,” podotýka odborník z Daikinu.
Ak ste už využívali klimatizáciu napríklad na dovolenke, vyskúšali ste si, či vám neprekáža intenzívne chladenie, alebo ste ocenili vopred vychladený interiér, ktorý ste už potom len udržiavali.
„V takom prípade určite oceníte ovládanie na diaľku, prostredníctvom mobilnej aplikácie,” vysvetľuje Lenka Gergeľová.
Triedy klimatizácie, ktoré są dajú ovládať cez aplikáciu a dokážu vám schladiť byt skôr, než budete doma, patria k nadštandardnejším riešeniam, ale v čase najhorúcejšieho obdobia určite prídu vhod.
Výkon, efektivita aj niečo pre alergikov
Tak ako si vyberáte iné elektrospotrebiče do kuchyne, aj v prípade klimatizácie, odporúčajú odborníci pozrieť sa na výkon zariadenia.
„Ak máte interiér otočený južne či západne, alebo máte podkrovný či inak teplotne exponovaný byt či dom, odporúčame vybrať si zariadenie s vyšším výkonom, určite nebudete ľutovať,“ radí Gergeľová.
Dnes sa podľa Vidana klienti začínajú podstatne viac zaoberať otázkou efektivity zariadení, spotrebou energií. „Dokonca objavili aj funkciu vykurovania,“ usmieva sa odborník.

Efektivita pri výbere klimatizácie sa spája aj s energetickou triedou, pričom označenie A+++ prezentuje najšetrnejšie modely. Odborníčka zo ZSE dodáva, že od 1. januára 2026 sa bude meniť legislatíva a aj klimatizácie budú prechádzať na označenie A, B, C, prípadne D, podobne ako je to pri bielej elektronike.
„Covid-19 obrátil našu pozornosť viac ku kvalite vnútorného prostredia a k tomu, čo vlastne doma dýchame,“ konštatuje Juraj Vidan. „Počas pandémie sme vnímali omnoho väčší dôraz na kvalitu filtrácie, všetci sme sa naučili, čo je to HEPA filter.“
„Ak ste alergici, určite by ste nemali obísť bez povšimnutia filtre určené pre alergikov, ktoré dokážu zlikvidovať baktérie, respektíve alergény,“ pridáva tip Lenka Gergeľová.
Hluk ako šum padajúceho lístia
Možno je to trošku prekvapujúce, ale rozhodovanie o výbere klimatizácie ovplyvňuje aj dizajn. Firmy preto nepodceňujú ani vizuálnu stránku produktov.
„Máme zákazníkov, ktorí si potrpia na vzhľad. Niekto chce mať napríklad interiérovú klimatizačnú jednotku zladenú s nábytkom.
Novinkou pre tento rok je model do podkrovia, ktorý vyzerá skôr ako radiátor s prídavnou funkciou zohrievania nôh.
Využívať sa dá práve v medziobdobí, kedy sa ešte dostatočne nevykuruje, ale vonku sa ochladilo,“ hovorí odborníčka zo ZSE.
V minulosti mali ľudia oprávnenú obavu z hluku klimatizačnej jednotky.
„Dnes je klimatizácia taká tichá, že sa dá prirovnať k šumu padajúceho lístia. Nie je to nič, čo by vás vyrušovalo,“ hovorí Gergeľová.