Pohľadový betón, ktorého pomenovanie pochádza z francúzskeho „béton brut“ – teda drsný betón, pôsobí na prvý pohľad chladne. Sčasti aj preto sa stále nestal masovou záležitosťou. To však neznamená, že ho v interiéroch vôbec nenájdeme.
„Na Slovensku už máme klientelu, ktorá si ho pustila domov,“ hovorí architekt Rudolf Lesňák zo štúdia Rules. „Už niekoľko rokov nás oslovujú klienti, ktorí vedia, že pri návrhoch interiéru s týmto materiálom radi pracujeme ako so zaujímavou črtou priestoru.“

No aj tak sa stretávajú s tým, že zákazníci sa počas procesu výroby zľaknú. „Pohľadový betón pôsobí naturálne, ale to je presne to, čo sa nám architektom na ňom páči,“ usmieva sa Lesňák.
Z článku sa dozviete:
- prečo by ste si mali do interiéru vybrať pohľadový betón
- aké má vlastnosti a čo od neho môžete očakávať
- s akými materiálmi sa najčastejšie kombinuje
- prečo by ste mali upozorniť robotníkov, že chcete strop alebo stenu z pohľadového betónu
- či treba betónový povrch ešte upraviť
- čo je potrebné naplánovať vopred
Určuje náladu
Ak sa niekto rozhoduje pre jeho použitie v interiéri, je to v prvom rade o estetickú záležitosť. Preto by si mal položiť nasledujúce otázky: Páči sa mi betónová stena? Mám rád/rada strohosť, ktorú betón má? Znesiem pohľad na nedokonalý, nie lesklý a vyhladený povrch?
„Pohľadový betón od začiatku definuje náladu v interiéri,“ vysvetľuje architektka Kvetoslava Hain Miľáková zo štúdia Rules.