Verí, že čoraz viac ľudí pochopí, že je dobré kupovať trvácne veci. Nielen architektonické ikony, ale aj veci z poctivých kvalitných materiálov, ktoré budú aj o desať - pätnásť rokov dobré. Neodporúča však imitácie a náhrady. Za strašiaka považuje napríklad gres v imitácii dreva a dúfa, že postupne ľudia zabudnú aj na laminátové podlahy.
"Už našťastie nestretávam toľko klientov, ktorí chcú bungalov vymyslený niekde v Rakúsku a nemusím ich presviedčať o tom, aby sme vymysleli niečo nové, veď sme už v 21. storočí," hovorí architekt BALÁZS FÜZÉK v rozhovore aj o tom, či sa dá ovplyvniť vkus Slovákov.
V rozhovore sa dozviete:
- Ako by mali uvažovať ľudia, ktorí sa rozhodnú investovať do domu.
- Koľko dnes stojí stavba domu a rekonštrukcia.
- Aký pomer z celkovej čiastky tvorí investícia do interiéru domu a stavby.
- O čo je dnes záujem pri navrhovaní stavieb.
- Či sú stále v kurze prepojené kuchyne s obývačkami.
- Na čom sa neoplatí šetriť.
- Či sa Slováci vyznajú v trendoch o bývaní.
- Prečo považuje pinterest za metlu 21. storočia.
- Akým interiérom je dobré inšpirovať sa v súčasnosti.
Prejavila sa už dnes vo vašej práci situácia na trhu s realitami – menej kupujúcich, vyššie úroky?
Nie, zatiaľ nepociťujem, že by ľudia strácali záujem o služby architektov.
Samozrejme, pred troma rokmi, počas covidu, toho bolo veľmi veľa. Ľudia začali tráviť oveľa viac času doma a spozorovali, čo im prekáža alebo naopak chýba.

A dopyty, ktoré sa týkajú šetrenia energií?
Energie sú téma, ktorou sa zaoberajú nielen investori, ale aj architekti.
Bohužiaľ, počiatočné investície do riešení šetriacich energií sú stále pomerne vysoké. Spravidla platí, že ak investor plánuje dom s rozlohou viac ako 400 štvorcových metrov, automaticky rieši dom aj z pohľadu energetických kritérií a je ochotný investovať aj do technológií, ktoré šetria energiu. Avšak mladý pár, ktorého rozpočet na bývanie je limitovaný, si veľmi rozmyslí, ako a do čoho investuje prostriedky, ktoré na výstavbu má.
Z pohľadu ekológie to tiež nie je úplne jednoznačné. Či má človek investovať do fotovoltiky s ťažkou lítiovou batériou...
Aký je váš názor?
Podľa mňa je najekologickejší plyn, preto najčastejšie navrhujem vykurovanie plynom. Z pohľadu tepelnej pohody je pocitovo najpríjemnejšie podlahové vykurovanie.
Dopĺňajú si ľudia vykurovanie napríklad kozubom?
Kombinované vykurovanie je bežné, s podlahovým vykurovaním je to príjemná kombinácia. Sám mám doma tento typ. Aj keď sa priznám, že kozub veľmi nevyužívam.
Ako by mali uvažovať ľudia, ktorí sa rozhodnú investovať do domu?
Najzákladnejšou vecou je pozemok. Ten určuje, ako bude vyzerať dom. Ideálne je, ak máme hlavný vstup zo severu, izby orientované na východ a spoločenské miestnosti, napríklad obývačku, na juh.
Keď je napríklad pozemok svahovitý a orientovaný na sever a severne je orientovaný aj hlavný výhľad, to je už pre mňa zadanie, s ktorým sa potrebujem viac pohrať.
Predpokladám, že to má vplyv aj na cenu.
Samozrejme, nabaľujú sa predovšetkým investície do stavby. Preto by si ľudia mali byť vedomí, aký pozemok kupujú. Napríklad, dom na svahu môže zvýšiť investície do stavby o veľa percent.
Ako prebieha začiatok spolupráce medzi vami a klientom?
Zvyčajne im dám úlohu, na základe ktorej spoznám ich predstavy o bývaní. Už pri vypracovaní počiatočného zadania máme prvý odhad na investície. V počiatočnom štádiu sa však úplne nedá odhadnúť ich presná výška. Vždy je to iba rámcový odhad.
Koľko času potrebujete na vypracovanie návrhu projekt domu?
Ak klapne spolupráca medzi klientom a architektom, dobrá idea môže vzniknúť aj za dva dni. Zvyčajne je to proces, ktorý trvá pol roka, ale niekedy, kým sa zhodneme v názoroch, tak aj rok.
Koľko dnes stojí stavba domu?
Pred krízou vás jeden štvorcový meter štandardného rodinného domu vyšiel približne na tisíc eur, teraz to je 1800 eur.
Veľa závisí od materiálov, ktoré si zvolíte. Ak to budú drahšie ušľachtilé materiály napríklad travertín, masívne drevo, dyhované povrchy, zaplatíte viac.
Ak za mnou prídu klienti a začnú mi hovoriť, že by chceli hosťovskú izbu, k tomu tri ďalšie izby, priestrannú jedáleň, pracovňu, kozub, viem, že to nebude iba 200-tisíc.
Aký pomer z celkovej sumy tvorí investícia do interiéru a stavby?
Ak mám dokončenú stavbu a chcem doladiť interiér do poslednej stoličky či svietidla – podľa mojej skúsenosti je to pol na pol. Pričom hrubá stavba znamená, že mám základnú technológiu a okná.

Ďalšou výraznou investíciou je záhrada a exteriérové priestranstvá okolo domu. Ľudia zabúdajú, že aj tá si vyžaduje výrazné investície, bez ktorých si neviem predstaviť kvalitný dom.
Ako architekt navrhujete na mieru domy aj interiéry. Dá sa ovplyvniť vkus klientov?
Už mám asi výhodu, že ľudia, ktorí ku mne prichádzajú, vedia približne, čo majú odo mňa očakávať. Stále hovorím, že návrh je spoločným dieťaťom.
Pomáham im investovať ich peniaze, rešpektujúc ich pocity. Zároveň sa snažím ich vkus usmerniť tak, aby výsledným efektom bola spokojnosť na oboch stranách. To vnímam ako poslanie architekta.
Už našťastie nestretávam toľko klientov, ktorí chcú bungalov vymyslený niekde v Rakúsku a nemusím ich presviedčať o tom, aby sme vymysleli niečo nové, veď sme už v 21. storočí.
Architekti vždy inklinovali k rovným strechám, pričom ľudia mali radšej šikmé. Akoby neverili, že plochá strecha nemôže zatekať.
(Smeje sa) Kedysi sa rovné strechy delili na dva typy – tie, čo zatekajú, a tie, čo budú zatekať.
V súčasnosti by som sa plochých striech nebál. Technológie sú už úplne inde.
Kedysi som bol zástancom iba plochých striech. Dnes sa na to pozerám inak. Treba najprv vidieť, čo je v okolí domu. Ak máme nejakú tradičnú dedinu niekde v malebnej krajine a chcem tam postaviť dom, asi ho neurobím s plochou strechou. Budem sa snažiť prispôsobiť.
Dá sa dnes hovoriť o nejakom všeobecnom hite pri navrhovaní domov?
Veľký záujem je teraz o terasy, záhradný nábytok, prekrytia. Od mája je teplo, ľudia trávia čas vonku a terasa je akoby ďalší „obytný priestor“.
Aby som už na začiatku eliminoval ľudskú tvorbu, napríklad s odstupom času dotvorené rôzne pergoly, ktoré potom narušia celkový vzhľad novostavby, automaticky sa snažím kryté terasy komponovať ako súčasť návrhu domu.
Z pohľadu dispozície sú stále v kurze otvorené obývačky a kuchyne?
Otvorené kuchyne sú stále veľký trend. I keď mňa osobne tie pachy vyrušujú. Obývačku by som rád oddelil. Keď prídete domov, mali by ste v nej oddychovať a nie vnímať hluk a pachy z kuchyne.
Ďalším priestorom, ktorý považujem za štandard, je myslieť na technické zázemie. Je praktické, ak sa v dispozícii vyčlení pár štvorcových metrov na miestnosť s práčkou, sušičkou a podobne. Pri malom dieťati, keď periete každý deň, potom nemáte rozvešanú bielizeň po celom byte. Určite to nie sú zbytočne investované štvorcové metre.
Celková dispozícia by mala kopírovať ideálny pozemok. Ranné slnko by vás malo sprevádzať v kuchyni a kúpeľni, spoločenské centrum je správne orientované na juh či juhovýchod. V zime sem aspoň takto donesiete trochu slnka.
Celkovo je príjemné dostať do interiéru čo najviac svetla. Získate tak prirodzený príjemný pocit z bývania.

A čo sa týka témy vaňa alebo sprchový kút? Predpokladám, že v dome, kde bude viac kúpeľní, to vyrieši väčší priestor. Ako sa rozhodovať v byte?
V byte, kde je obmedzený priestor, tak asi najuniverzálnejšia je vaňa, nezriekal by som sa jej. Pri väčších rekonštrukciách pri šikovnom návrhu môžeme mať aj-aj.
Dokáže vás pri spolupráci s klientom niečo rozladiť? Ak áno, čo najviac?
Keď s klientmi postupne prechádzame návrhy, otvárame knihy, ukazujem zariadenie... Zdá sa, že si rozumieme, všetko sa schváli, a keď príde ku koncu procesu na lámanie chleba, tak si všetko rozmyslia.
Je to nielen strata vzájomného času a osobné sklamanie pre mňa, ale je to kontraproduktívne, keď zistíte, že nakoniec investovali do nejakých lacných náhrad. Myslia si, že ich dom dýcha novotou, ale v skutočnosti je to formaldehyd.
Možno ich vyčerpali investície do stavby.
Keď už máte pekne navrhnutý priestor, je škoda nachádzať nejaké lacné riešenie. Odporúčam napríklad radšej počkať a potom, keď sa finančne nadýchnete, môžete dokončiť interiér.
Ak sa klient rozhodne kúpiť lacnú sedačku do krásne navrhnutého priestoru, je to také malé architektonické sklamanie. Nechápem, prečo si kúpi niečo, čo mu vydrží dva-tri roky.
Samozrejme, rozumiem ľuďom s obmedzenými financiami v panelákových bytoch, no som presvedčený, že aj v takýchto prípadoch sa už dajú v súčasnosti robiť kvalitné kompromisy.
Možno majú tendenciu meniť nábytok častejšie a preto nechcú míňať viac.
Je to plytvanie. Hovorí sa, že nemáme toľko peňazí, aby sme si mohli kupovať lacné veci. Ak kúpite kvalitnú ikonickú stoličku, zdedia ju aj vaše deti, je to investícia.

Verím, že čoraz viac ľudí pochopí, že je dobré kupovať trvácne veci, nielen architektonické ikony, ale aj veci z poctivých kvalitných materiálov, ktoré budú aj o desať - pätnásť rokov dobré.
Málokedy som sa stretla s tým, že stavba či interiér sú na sto percent dokončené ešte predtým, než sa doň ľudia nasťahujú. Zvyčajne nastáva éra zabývania sa.
V zahraničí platí, že všetko má svoj čas. U nás majú ľudia tendenciu myslieť si, že ak otvoria pinterest, za pol roka to majú také naaranžované, ako to vidia na obrázku. Pritom zabývanie priestoru je príjemný dlhý proces, počas ktorého si osvojujete interiér.
Ak to preženiem, keď vám architekt navrhne krásny priestor, v ktorom je dobre navrhnuté osvetlenie, cítite sa tam dobre a je jedno, na čom sedíte. Ale ľudia chcú mať všetko naraz, a preto zvyčajne potrebujú aj veľký balík peňazí, ak ho nemajú, pristupujú k lacným náhradám, ako som už hovoril.
Pritom ten proces je oveľa krajší, keď si niečo kupujú postupne. Priestor a aj naše pocity v ňom časom dozrievajú.
Hovoríte o postupnom zabývaní. Na čom by ste nešetrili už na začiatku?
To sú určite veci, ktoré sú zabudované – kvalitné parkety, batérie, svietidlá. Osvetlenie môže byť sofistikované – napríklad taký darklight, vďaka ktorému sa pozriete do svetla a neoslní vás to.
Jedno centrálne svetlo v miestnosti, obzvlášť kde pozeráte televízor, je úplne nevhodné. Pritom navrhnúť príjemné, lokálne osvetlenie dnes nie je drahé riešenie. K vizuálnemu komfortu stačí jednoduchá stojacia lampa alebo stolová svietiaca nepriamo, nie veľmi silná, niekde v rohu s vyslovene teplým svetlom do 2700K.
Koľko stojí priemerná rekonštrukcia bytu s rozlohou napríklad 70 štvorcových metrov – ak chcem vymeniť podlahy, okná, kuchyňu, kúpeľňu? Koľko peňazí by som si mala pripraviť? Platí tých 1800 eur za štvorcový meter ako v prípade domu?
Nedá sa to takto presne vyčísliť, ale lacná záležitosť to nie je. Ak použijeme tie materiály a spôsob navrhovania ako ja, pri kompletnej rekonštrukcii to nebude menej ako 30- až 40-tisíc eur.
Akých chýb sa ľudia najčastejšie dopúšťajú pri renováciách?
Dôrazne neodporúčam imitácie a náhrady. Strašiakom je pre mňa napríklad gres v imitácii dreva. Verím, že ľudia postupne zabudnú aj na laminátové podlahy.
Myslela som si, že spomeniete zmenu a chyby v dispozícii.
Často sa v prípade zmien dispozícií už nedá veľa urobiť. Pri rekonštrukcii panelových bytov by si ľudia mali uvedomiť, že steny sú dôležité pre stabilitu celého systému.
Prirovnal by som to k vaječnej škrupine. Ak do nej ďobete niekde dole na druhom poschodí, nemusí sa hneď narušiť, ale môže neskôr puknúť. Neorganizované rýpanie panelom neprospieva. Dúfam, že sa nikdy nič nestane.
Balázs Füzék
- Pochádza z dediny Vlčany pri Šali.
- Architektúru vyštudoval v Bratislave.
- S kolegami Eduardom Jančíkom a Františkom Dubom spolupracujú vo vlastnom ateliéri GRUP Architects.
- Poznať ho môžete aj z relácie televízie Joj, kde pomáha ľuďom pri zariaďovaní a kúpe domov.
Často sa diskutuje o životnosti panelákov, predsa len boli postavené ešte v šesťdesiatych-sedemdesiatych rokoch. Ako to vidíte vy?
Betón a oceľ sú stavebne najtrvácnejšími materiálmi. Keď sa vymenia vnútorné rozvody, elektrina, trošku sa zateplia, vymenia sa okná, verím, že tri - štyri dekády majú tieto stavby technologicky ešte pred sebou.
Nemalé peniaze stoja dnes novostavby. Dali by sa aj tam nájsť nejaké chyby?
Chyby nájdete všade, ja však preferujem staršie byty, ktoré sú dozreté na rekonštrukciu. Niekedy sa nájdu aj veľkorysejšie dispozície, nie vždy tie veľmi vypočítané s menšou výmerou.
Ako architekt radíte aj ľuďom, ktorí si hľadajú byt v relácii o bývaní. Zároveň spolu s kolegami máte vlastné architektonické štúdio. Môže sa architekt učiť aj od zákazníkov? Čo naučili vás?
Každý klient vás niečo naučí – niektorí veľa šetria, iní majú dopredu všetko premyslené a vybraté.
Čím vás dokážu milo prekvapiť?
Keď sú veľkorysí a nemusím im veľa vysvetľovať.
Vyznajú sa Slováci v trendoch?
Asi aj áno, najmä tí mladší. Majú už vyslovene vytypované veci, a keď je to vkusné, aj som rád. Ale keď mi posúvajú niečo, čo nie je vkusné, nehovorím im, že je to dobré.
Spomenuli ste pinterest. Často si ľudia na túto sociálnu sieť chodia po inšpiráciu. Funguje to ako v kaderníctve, že ukážem obrázok a poviem takýto byt chcem?
Pinterest je metlou 21. storočia (smeje sa). Profesionálovi môže veľa pomôcť, ale pre laika je veľkou škodnou. Je to ako zbraň v zlých rukách.
Pinterest funguje ako každá umelá inteligencia, ukazuje vám to, čo si najviac pozeráte. Keď začnete pozerať nezmyselne veľké haciendy, latku si nastavíte vysoko, môže to dopadnúť zle. Rovnako ako pre každého, kto nie je zbehlý v architektúre. Nemusí si uvedomiť, kde sú jeho hranice.
Akým interiérom by sa mali inšpirovať v súčasnosti?
Trendom aj pre mňa sú naturálne veci, príjemné zemité tóny. Žiadne extrémne exponované, lesklé či studené lakované povrchy, mäkký interiér s príjemným žltým osvetlením.
Všetko, čo pôsobí prirodzene, nie umelo a v žiadnom prípade žiadne imitácie. Drevo nech je naozaj drevom, hoci si viem občas predstaviť nejaký prvok, čo by sa niekomu zdal úlet. Ale na to potrebujem otvorenejších klientov.
Jedna vec je dať rekonštrukciu na papier, druhá ju reálne vykonať. Je problém zohnať dnes dobrých remeselníkov? A kde ich zohnať?
Mám dobré skúsenosti s remeselníkmi, s niektorými už dlhodobo spolupracujem, ale treba ich zaplatiť.
Tento článok pre vás odomkla spoločnosť SPP-distribúcia, a.s.