Keď ide o upratovanie, vysávanie je jednou zo základných zložiek činnosti, ktorá pomáha udržať náš domov krajší a čistejší.
Z nutnosti sa mnohí občas priklonia k rýchlemu riešeniu vo forme zametania, sami ste sa však možno presvedčili, že to nestačí. Najmä, keď máte v miestnostiach koberce.
Ako vybrať vhodný typ vysávača
Aby vysávanie prinášalo ideálny výsledok, cesta k úspechu začína už pri kúpe vysávača. Na trhu dnes možno nájsť množstvo rôznych druhov a v mnohých domácnostiach sa uchytí viac ako jeden typ vysávača.
Aké typy vysávačov existujú?
- klasické vysávače

- tyčové vysávače

- ručné vysávače

- robotické vysávače

Kým klasický väčší vysávač poslúži na veľké upratovanie, pri každodenných činnostiach a rôznych malých nehodách oceníme šikovnosť malých kompaktných ručných vysávačov, všestrannosť tyčových vysávačov alebo pravidelnú očistu podlahy s pomocou robotických vysávačov, ktoré šetria čas a pracujú, kým sa my venujeme iným činnostiam.
Pri kúpe vysávača je teda dôležité si rozmyslieť, čo budete od svojho pomocníka potrebovať – vysávať suchú alebo mokrú špinu, parkety, koberce. Či máte doma zvieratá, či je pre vás dôležitý vysoký výkon alebo predovšetkým tichá prevádzka.
„Kľúčom k perfektnému výkonu je v každom prípade optimálne prúdenie vzduchu. Je to totiž práve prúd vzduchu, ktorý z povrchov zbiera prach a drobné nečistoty. Preto je dôležitý kvalitný motor,“ radí Marián Haluza z firmy, ktorá sa zaoberá predajom vysávačov.
Podľa odborníka sú stále najvyhľadávanejšími typmi klasické vysávače vhodné na upratanie celej domácnosti, či už sú s vreckami alebo bez nich. Stále obľúbenejšie sú aj univerzálnejšie typy, ktoré dokážu vysať suchú aj mokrú špinu alebo tyčové vysávače, ktoré máte okamžite po ruke.
Na aké parametre sa zamerať

Obyčajný prístroj ako je vysávač môže poriadne zaťažiť nielen zdravie, ale aj peňaženku. Preto sa vždy pozerajte aj na jeho spotrebu, funkčnosť a vybavenosť.
V prípade veľkých bytov a domov sú vhodnejšie vysávače s väčším objemom prachového vrecka, aby sme ho nemuseli príliš často vymieňať.
Pri tvrdých podlahách určite oceníte prístroj, ktorý má v základnej výbave parketovú podlahovú hubicu. Pri výbere vysávača si však všímajte jeho filter. Do popredia prichádzajú HEPA filtre, ktoré sú kvalitnejšie.
„Odpadáva nutnosť pravidelnej výmeny vreciek, zaručujú perfektný sací výkon a odstraňujú alergény. Stačí ich pravidelne kontrolovať a v prípade potreby premyť vodou,“ hovorí odborník.
Špeciálne požiadavky
Niektoré domácnosti majú na vysávanie vyššie požiadavky. Najmä, keď majú doma malé deti alebo zvieratá.
„So zvieracími chlpmi si poradia prístroje so špeciálnymi hubicami, ktoré odstránia srsť, vlákna aj prach. Navyše je vhodné, keď majú aj systém, ktorý si poradí s nepríjemnými pachmi v ovzduší,“ hovorí Marián Haluza.
Ideálne sú vysávače s turbokefou na vyčesávanie chlpov. Okrem takýchto špecifických vlastností by mal mať každý vysávač už v základnej výbave štrbinovú hubicu, hubicu na čalúnený nábytok a kefu na nábytok alebo závesy. V praxi sa však mnohí presvedčíme, že je ideálne vlastniť aspoň dva druhy vysávačov. Veľký klasický vysávač nie je vždy po ruke.
„Na základe vlastnej skúsenosti by som odporučil tieto kombinácie: klasický vysávač na hlavné upratovanie a tyčový na rýchle každodenné upratanie omrviniek či špiny okolo dverí. Takáto kombinácia sa zíde v domácnosti s deťmi aj zvieratami."
Miesta, na ktoré pri vysávaní netreba zabúdať
Zásuvky – po čase sú plné omrviniek a drobných nečistôt, ktoré sú zdrojom množenia baktérií
Závesy a záclony – zbiera sa na nich prach, rovnako aj v horných rohoch stien
Matrace – na posteli aj na gauči, pri vysávaní použite špeciálnu hubicu určenú na takéto povrchy, urobte tak aspoň raz za mesiac
Povrch pod posteľou – priestor pod veľkými kusmi nábytku je dobré z času na čas povysávať, platí to aj pre gauč či chladničku alebo väčšie skrine
Metla – prach a nečistoty sa na nej tvrdohlavo usádzajú
Parapety – najnutnejšie je ich utierať, no pomôže im aj vysávanie
Klávesnica – do jej medzier padá prach a usádzajú sa v nej nečistoty, potrebuje pravidelné, no opatrné vysatie
Ako sa o vysávač treba starať

Aby vysávač v domácnosti slúžil čo najdlhšie, potrebuje tiež určitú starostlivosť.
„Základom je správna údržba a včasná výmena vreciek či vyprázdnenie nádoby na prach. K šetrnému zaobchádzaniu patrí aj rovnomerné vysávanie všetkými smermi, najmä na kobercoch a vyhýbanie sa zbytočnému náhleniu sa pri upratovaní. Vďaka tomu vysávač zachytí viac nečistôt a šetríme tým aj samotnú hubicu. Povrchu, ktorý vysávame, by sme mali prispôsobiť typ hubice. Základným pravidlom však je najprv utrieť prach a až potom vysávať,“ radí odborník na vysávače.
A čo nešetrné odieranie vysávačov o steny a výklenky? To prístroje vydržia, pretože sú často doplnené o gumené „nárazníky“, no škodí to viac stenám a nábytku.
Odborník upozorňuje, že v prípade, keď nasajete do vysávača, ktorý na to nie je určený, aj tekutinu, spotrebič ihneď vypnite a nechajte schnúť aspoň 48 hodín. Nezapínajte ho a tyčový či robotický vysávač nedobíjajte.