Práca z domu alebo po anglicky home office. To, čo si vlani mnohí zamestnanci, ale najmä firmy nedokázali predstaviť, sa tento rok stalo bežnou súčasťou života.
Na prácu z domu potrebuje pracujúci človek primerané podmienky. Prvá otázka, ktorú treba vyriešiť, je umiestnenie pracovného miesta v byte. To závisí od jeho priestorových možností.
Iné východisko bude hľadať ten, kto býva vo veľkom štvorizbovom byte, v ktorom len začne inak využívať doteraz nepotrebné priestory. A iné ten, kto sa v bytíku s rozlohou 60 štvorcových metrov tlačí s partnerom, dvoma deťmi a psom.
Nie v spálni

„Domáca kancelária by mala byť miestom, kde sa cítime sústredení, motivovaní, inšpirovaní. Miesto, kde si vieme v pokoji robiť svoju prácu so šálkou dobrého čaju či kávy,“ hovorí Mária Lešková z dizajnérskej spoločnosti Lextav.
Vytiahnuť si počítač a diár na mieste, kde sa práve cítim pohodlne, nebude dlhodobo udržateľné riešenie. Ak hovoríme o domácej kancelárii, nemalo by to byť miesto pri jedálenskom stole, na gauči alebo v posteli.
Ak môžete na domácu kanceláriu vyčleniť jednu miestnosť v byte, máte z jednej polovice vyhraté. V opačnom prípade musíte hľadať voľné miesto v inej miestnosti. Určite by to podľa Márie Leškovej nemala byť spálňa.
„Nie je to úplne vhodné miesto na prácu. Myslím si, že práve táto časť nášho bytu by mala slúžiť výlučne na relax, oddych. Mala by to byť naša oáza pokoja, kde si vieme na chvíľku oddýchnuť, prečítať knihu a zabudnúť na všetko, čo potrebujem ešte v práci vyriešiť,“ vysvetľuje interiérová dizajnérka.
Optimálne nie je ani miesto v obývacej izbe, kde sa odohráva život rodiny. Ak však nemáte izbu navyše, aj toto je riešenie. Za predpokladu, že sa so zvyškom rodiny dohodnete na pravidlách.