Malá výmera nemusí vždy znamenať nepohodlie. Obytný priestor garsóniek je síce menší v porovnaní s jednoizbovým či dvojizbovým bytom, ale ak správne rozmiestnite nábytok a použijete vhodnú kombináciu farieb, aj z malého priestoru vykúzlite dojem väčšieho bytu.
Masívny jedálenský stôl a množstvo stoličiek garsónke nesvedčia. Skôr ako sa zabývate, zvážte predaj nepotrebného.
Za zarobené peniaze si do bytu kúpite omnoho vhodnejšie a k priestoru šetrnejšie kusy nábytku.
Denná a nočná časť

Bez ohľadu na to, koľko metrov štvorcových máte k dispozícii, miestnosť možno vždy rozdeliť na dennú a nočnú oddychovú zónu.
Do dennej rozhodne patrí kuchyňa, jedálenský stôl, stoličky či pracovňa. V nočnej časti si vystačíte s posteľou a nočnou lampičkou.
Dennú a nočnú časť je dobré rozdeliť napríklad regálom s knihami alebo inými doplnkami.
Prípadne môžete regál využiť aj ako odkladací priestor pre vaše šatstvo. Na oddelenie priestoru môžete použiť aj vysoké rastliny s hustým porastom.
V každom prípade orientujte nočnú časť s posteľou čo najďalej odo dverí, nech rozhádzané periny neudrú návšteve hneď do očí.

Priestor, v ktorom budete tráviť väčšinu svojho času (denná časť), by mal dýchať vašou prítomnosťou.
Dekoratívnymi prvkami ukážete návšteve svoju osobnosť, vkus a budete mať bližšie k slovu „domov“.
Jednotvárnosť svetlých farieb narušíte stále zelenými rastlinami.
Ani obrazy na stenách vám nezaberú žiadne miesto.
Ako a kde ušetriť priestor
Jedálenský stôl či pracovňa
Mohutný stôl nahradí rozkladací, ktorý cez týždeň využijete ako malú pracovňu a cez víkend bez problémom pohostí aj návštevu. A tým ušetríte peniaze za kúpu ďalšieho nepotrebného kusu nábytku.
Miesto na spanie
Namiesto postele kúpte radšej rozkladací gauč. Zaujímavým riešením do garsónky je tiež sklápacia posteľ spojená s policovým úložným priestorom alebo sklápacia manželská posteľ, ktorá cez deň ostáva zložená a takmer neviditeľná (v priestore vyzerá ako skriňa).

Úložný priestor

Pri výbere nábytku nezabúdajte aj na odkladanie vecí. Ak si i napriek radám známych plánujete zaobstarať posteľ, skúste sa poobhliadnuť po rozkladacej.
Perfektne skryje nepotrebné sezónne oblečenie, deky, či náhradné posteľné povlečenie. Rovnako dobre poslúžia vysoké skrine.
To, že ste nižšieho vzrastu, ešte neznamená, že nemôžete vlastniť vysoký nábytok. Do najvyšších skríň či poličiek uložte veci, ktoré používate najmenej.
K veciam sa ľahko dostanete malými schodíkmi, ktoré môžete v čase nepotrebnosti využiť aj ako stojan pod kvetináče.
Viac miesta vďaka klamu
Optické zväčšenie
Vedeli ste, že priestor možno zväčšiť aj opticky? Ak chcete alebo potrebujete vytvoriť svetlé a vzdušné prostredie, pri maľovke siahajte po svetlých jemných tónoch.
Bielou nič nepokazíte, ale využiť môžete všetky farby, ktoré odrážajú svetlo. Pri oknách sa vyhnite ťažkým nepriepustným závesom. Nábytok vyberajte skôr svetlejší než tmavý.
Chýbajú vám farby? Nebojte sa, sterilitu prostredia oživíte vhodnými doplnkami. Ak sa nebojíte experimentovať, pokojne využite aj zelenú, žltú či červenú farbu dekorácií.
Zrkadlenie
Malý priestor pomôže opticky zväčšiť aj strategicky umiestnené zrkadlo.

Rada na záver: Nepotrebné veci darujte
Za celý život sa nám podarí nazbierať obrovské množstvo vecí, ktoré, priznajme si, použijeme v živote možno len raz. Ak vôbec.
Ak ste sa konečne rozhodli osamostatniť a patríte k ľuďom, ktorí si vravia: „to sa raz zíde“, skôr ako začnete vybaľovať, pretrieďte si škatule.
Oblečenie môžete darovať a málo používané spotrebiče tiež. Zredukovaním množstva vecí, ktoré vlastníte, si uľahčíte zariaďovanie vášho nového bytu.