Je to ich útočisko aj kráľovstvo, v ktorom trávia veľa času. Miesto na spánok, zábavu, oddych aj učenie. Deti sa v detskej izbe potrebujú cítiť príjemne a pohodlne, no zároveň by mala byť zariadená aj efektívne a s citom.
"Z hľadiska funkčného zariadenia by izby mali zodpovedať potrebám, ktoré deti v rôznych etapách svojho detstva majú," vysvetľuje Eva Dvořáková, ktorá má v spoločnosti Bonami na starosti nákupný tím so zameraním na nábytok.
Keďže táto miestnosť patrí deťom rôzneho veku, vždy môže vyzerať inak. Batoľa, škôlkar, školák a odrastený tínedžer budú od svojej detskej izby potrebovať niečo iné.
"Pri navrhovaní detských izieb si treba pustiť fantáziu na špacír, no treba k tomu pristúpiť zodpovedne. Priestor, v ktorom deti žijú, ich ovplyvní na celý život," konštatuje architekt Michal Šmihula z DM Interier.
Ako zariadiť izbu pre škôlkara

Určite nikoho neprekvapí, že pri menších deťoch sa kladie dôraz najmä na hravosť.
"Izba by mala podporovať ich kreativitu a predstavivosť. Môžeme teda niektorú zo stien natrieť kriedovou farbou a deťom tak ponúknuť obrovský priestor na kreslenie," radí Eva Dvořáková.
Takáto tabuľa môže poslúžiť aj na učenie sa prvých číslic či písmen.
Odporúča aj ďalšie tipy, napríklad koberec, na ktorom sú vyznačené cesty pre autíčka, prípadne im z postele môžete urobiť útočisko v tvare stanu alebo domčeka na strome.
Michal Šmihula však upozorňuje na prehnanú infantilnosť. "Je na mieste otázka,či taký dizajn nábytku ako sú úchytky v tvare zvieratiek, či divoké farebne kombinácie nájdu uplatnenie aj pri vyššom veku dieťaťa."
Ako zariadiť izbu pre školáka

"Pre školákov je dôležité izbu upraviť tak, aby slúžila nielen na hranie, ale aby tu bol aj priestor a miesto, kde sa budú deti dobre sústrediť a môcť robiť domáce úlohy," vysvetľuje Dvořáková.
Čo sa týka napríklad písacieho stola, vhodný je taký, ktorý bude s dieťaťom postupne rásť. "Na začiatok to môže byť investícia, ale v priebehu rokov budete radi, že nemusíte kupovať stále nový.
Izbička môže byť stále hravá, ale postupne z nej budú ubúdať vyložene detské prvky a začne sa meniť na miesto pre dospelejšieho človeka," hovorí odborníčka na interiér.
Čím je dieťa staršie, tým viac by ste mali brať do úvahy aj jeho osobitosť a prípadne ho do rozhodovania o zariaďovaní izby prizvať. Dobrým príkladom je voľba obľúbenej farby a jej prispôsobená maľovka stien.
Ako zariadiť izbu pre tínedžera
Interiér izby pre tínedžera sa už môže výraznejšie líšiť od detskej izby pre menšie dievčatá a chlapcov.
"Izba by pre tínedžera mala byť hlavne útočiskom, kde môže tráviť čas, relaxovať a odpočívať," vysvetľuje Dvořáková.
Takýmto deťom už môžete zaobstarať väčšiu posteľ a stále by mali mať aj dostatok priestoru na študovanie, keďže izba im bude slúžiť ešte dlhú dobu, než vyletia z hniezda.
"Čo sa týka zariadenia, miestnosť by sa už mala premeniť z hravého detského miesta na izbu pre dospelého človeka. Hravých prvkov sa však vzdať nemusíme. Izbu môžeme zariadiť najrôznejšími vychytávkami, ktoré budú napríklad tematicky zamerané podľa toho, akým koníčkom sa tínedžer venuje," radí odborníčka.
Ako zariadiť izbu pre dve deti

Mnohé rodiny majú viac ako jedno dieťa, preto hľadajú tipy špecificky zamerané na izby pre väčší počet potomkov.
Chcú vedieť, ako k zariaďovaniu takej izby pristupovať, najmä ak je izba priestorovo obmedzená a taktiež, či potrebujú všetko dvojmo.
Ak je miestnosť malá, môžu sa v nej dve deti cítiť trochu stiesnene, preto ju netreba prepĺňať, ale šetriť priestor na podstatné veci. Keďže dve postele sú samozrejmosťou, riešením je v malých izbách určite poschodová posteľ.
Dôležité je tiež podľa Evy Dvořákovej myslieť na to, že ak zariaďujeme izbu pre dve deti, každé by malo mať svoj priestor a aspoň malý kútik.
"Písací stôl by mal byť prispôsobený tak, aby sa k nemu vošli obe deti. Pokiaľ nechcete investovať do dvoch stolov, môžete si zaobstarať v hobby obchode drevenú dosku v dĺžke jednej steny miestnosti a vytvoríte tým deťom dostatočne veľký priestor, kde si budú môcť kresliť a venovať sa domácim úlohám," radí.

Akú farbu do detskej izby?
Správny výber farieb v detskej izbe urobí veľa, hoci niektoré kombinácie môžu po rokoch omrzieť.
"Osobne nie som priaznivcom žiarivo farebných izieb. To však neznamená, že sa farieb musíme vzdať. Krásne na to poslúžia najrôznejšie pastelové odtiene. Inšpiráciu môžeme hľadať aj v škandinávskych domácnostiach, kde sú detské izby vymaľované šedou farbou a na jednej stene majú napríklad veselú tapetu. Izba tak pôsobí hravo, ale zároveň aj pokojným dojmom," dáva tip odborníčka z Bonami.

Podľa Šmihulu netreba zanevrieť ani na tradičnú bielu farbu, skôr naopak.
"Má obrovskú výhodu. Zväčšuje malé priestory a nepodlieha častým zmenám v trendoch. Biela bude vždy in a malé kutice vo svetlých až bielych tónoch budú pôsobiť výrazne väčšie. To isté by som odporučil pre miestnosti so slabším denným svetlom."
Držať sa síce netreba iba základných farieb, treba však vyberať svetlé tóny a môže sa siahnuť aj po tapetách. Zároveň je potrebné počítať s farbou podlahy, čo je podľa architekta výrazná plocha miestnosti.
"Druhým determinantom je farba stien a dverí, takže odporúčam to s doplňujúcimi farbami a ich množstvom nepreháňať."
Aké doplnky do detskej izby?
S doplnkami sa podľa Michala Šmihulu môžu rodičia vyhrať. "Plyšáci rôznych farieb, tienidlá na svetlách, závesy a prípadne obrázky v rámoch na stenách, koberec. Sú to drobnosti, ale zásadne tvoria priestor. Nie sú tak finančne nákladné a dajú sa obmieňať v čase. Aj tu však platí pravidlo - menej je viac."
Dvořáková radí siahnuť po dizajnových hračkách či textíliách ako sú vankúšiky, ktorú izbu rýchlo a jednoducho zútulnia a deti ich môžu využiť aj pri stavaní bunkrov.
Dôležitým doplnkom sú aj koberce. "Je pre vývoj dieťaťa dôležitý, odporúča sa koberec so stojacimi chlpmi, ktorý dobre pôsobí na rozvoj motoriky. Fajn sú aj mäkké podložky v tvare puzzle, ktoré sa ľahko udržiavajú," približuje architekt.
A čo hovoria aktuálne trendy? Tými najväčšími sú v detských izbách podľa Dvořákovej jednoznačne domčekové postele a teepee stany.