1. Prirodzenosť
Prekombinovanosť a zbytočná okázalosť sa nenosí v interiéroch a ani v exteriéroch. Trendy v záhradníctve úzko nadväzujú na to, čo vídať v priestoroch domov a bytov.
Spomedzi stien sa zmeny prenášajú aj von. Vkus, harmónia a vyváženosť dokážu pôsobiť luxusne a zároveň poskytujú často lacnejšie riešenia.
Súčasťou trendu prirodzenosti je aj zakomponovanie prírodných ladivých materiálov do celkového vzhľadu záhrady. Kamene v stenách, drevo na podlahách terás a súlad materiálov je to, čo si žiada tento rok záhrada a terasy.
2. Bez ekológie to nejde ani v záhrade
Ekologický prístup ku každodenným činnostiam nie je výnimkou ani v záhrade.
Ferdinand Leffler, záhradný architekt z Ateliéru Flera radí: „Ekológia v záhrade predstavuje predovšetkým tému dažďovej vody. Je to jednoznačne vplyv, ktorý k nám prichádza z iných zemí, kde už začína byť nedostatok vody a je nutné sa zaoberať myšlienkou, ako ju rozumne využiť v záhrade, kde môže jej spotreba siahať k nezmyselným tisíckam litrov denne.“
Medzi záhradkármi sa rozvinul aj trend ekologického pestovania ovocia a zeleniny bez zaťažovania pôdy chemikáliami.

3. Bez napodobňovania
Témou súčasnosti je v celkovom životnom štýle snaha o individualizmus. Každý chce byť jedinečný, originálny, zapamätateľný.
Preto je cieľom mnohých záhradkárov zakomponovať do svojich exteriérov niečo, čím sa sami vyznačujú, niečo, čo ich vystihuje.
„Dnes sa nesnažíme v záhradách napodobňovať exotické koncepty, klient neprichádza s prianím pre vytvorenie záhrady v japonskom či francúzskom štýle, chce svoj vlastný.Štýl bez potreby ukazovať sa,“ hovorí Ferdinand Leffler.
Podľa neho sa medzi majiteľmi záhrad čoraz viac prejavuje pokora a rešpekt k okoliu a hľadanie toho, čo im skutočne robí radosť.
4. Lokálne rastliny
Výberom lokálnych rastlinných druhov si môžete v záhrade zaspomínať na to, ako to vyzeralo kedysi u starej mamy na záhrade.
„Dnes nie je podstatné, aby mala trvalka kvet veľkosti volejbalovej lopty, dôležité je, aby s okolím ladila a na danú záhradu patrila,“ hovorí záhradný architekt.
Súlad s prírodou je viditeľný aj v prípade trávnikov, ktoré už nemusia byť upravené do absolútnej dokonalosti, ale rastú tak trochu „divoko“.
Majitelia záhrad sa tiež podľa odborníka dnes neboja stromov ani v prípade menšej rozlohy záhradnej plochy.
Vyhľadávajú príjemné súkromie pod stromami, prirodzený tieň v lete a z trvaliek volia skôr rastliny v jemných tónoch. Často ide podľa Lefflera o cibuľoviny v záhonoch aj na trávnikových plochách.
5. Recyklácia
Snaha o udržateľnosť sa môže prejaviť nielen pri zalievaní záhrady, ale aj pri jej dekorovaní.
„Staré tehly, starý smaltovaný lavór, trámy zo starej chalupy alebo aj petrolejová lampa, ktorú ste našli v pivnici, to všetko dokáže záhrade dodať patinu jedinečnosti,“ radí architekt.
Pri opätovnom používaní starých vecí a vytváraní nových zároveň máte možnosť prejaviť svoje estetické cítenie alebo si oddýchnuť pri manuálnej práci.
6. Viac svetla
V záhrade počas teplých dní trávime čas aj večer po západe slnka. Originálny vzhľad preto exteriéru dodajú rôzne svetlá v prirodzených odtieňoch – žltej či bielej.
Osvetlenie do exteriérov môžete umiestniť na koruny stromov, medzi záhony alebo nad jazierka. Záhrady tiež zažívajú návrat najprirodzenejšieho a najklasickejšieho svetla – ohňa.
Prirodzené ohnisko, ktoré môže len tak ohrievať hostí alebo opekať jedlo je prvkom pokoja a harmónie.
7. Priestor pre deti
Záhradu mnohí majitelia využívajú ako spoločenský priestor, kde sa stretávajú s návštevou, trávia čas s rodinou a deti ju využívajú ako ihrisko. Kedysi bolo trendom do záhrady deťom umiestniť nafukovacie farebné domčeky a „zámky“.
Po novom sú trendom herné prvky, ktoré na prvý pohľad zapadajú do celkového vzhľadu záhrady a farebne ani materiálovo nevynikajú.
„Drevené kôlničky a klubovničky, natiahnuté akrobatické slackline, hrazdy, preliezky, miesta na šplhanie. Všetko sa v záhrade prirodzene integruje a väčšina ani nevyzerá ako detské hračky. Deťom sa už nevymedzuje jedno jediné miesto na hranie,“ hovorí Leffler.
8. Jedlá záhrada
Pre niektorých je záhrada len spoločenským miestom a priestorom na oddych, iní tu vyhľadávajú aktívny oddych a miesto na produkciu vlastného jedla.
Vlastnoručne vypestovaná rajčina, jahoda či petržlen sú vzácnejšie a chutnejšie ako tie z obchodu. Vítané sú aj skleníky, malé presklené priestory a záhony s drobným ovocím či zeleninou. Úžitkovosť záhrady je obľúbená.
Ešte stále sú trendom aj jedlé kvetiny, ktoré dokážu ozvláštniť a skrášliť každý koláč či šalát.