SME

Jar prinesie do záhrady farebný karneval

Nielen jarné cibuľoviny dotvárajú záhradu. Myslite aj na solitérne druhy drevín alebo na dreviny do pozadia.

Pokiaľ chcete vytvoriť zaujímavý samostatný letničkový záhon, presne naplánujte výsadbu, aby bol záhon pohľadný z každej strany. Pokiaľ chcete vytvoriť zaujímavý samostatný letničkový záhon, presne naplánujte výsadbu, aby bol záhon pohľadný z každej strany. (Zdroj: Adriána Francová)

Jar prináša do záhrady nový život, vône a farby. Ako prvé sa objavili biele snežienky a krokusy. Neskôr sa k nim pridajú jarné kosatce, modrice a rôznofarebné tulipány a narcisy.

Tieto druhy sú však pre mnohých už príliš štandardné, a tak hľadajú do svojej záhrady niečo viac. Myslíte si, že už z jarných druhov nie je nič na výber? Mýlite sa.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrasné cesnaky sú skvost

Môžete sa popýšiť nádhernými a majestátnymi korunovkami (Fritillaria) alebo okrasnými cesnakmi či hyacintmi. Záhrady našich babičiek boli kedysi plné srdiečok (Dicentra), ktoré sú dnes znovu vyhľadávané.

SkryťZatvoriť reklamu

Okrasné cesnaky patria medzi architektonické skvosty záhrad. Mnohé dorastajú do obrovských rozmerov a najčastejšie sa používajú v monokultúrnej výsadbe spolu s okrasnou trávou kavyľ (Stipa).

Ich bohaté a veľké ružové alebo fialové hlávky svietia už z diaľky. Po odkvitnutí však zostanú na záhone len úzke čiarkovité listy, ktoré sa neskôr úplne stratia. Hovoríme o nich, že zaťahujú.

Po odkvitnutí ponechajte listy, lebo ďalej vyživujú cibuľu, ktorá si cez ne naberá ďalšie živiny pre budúcoročné kvitnutie. Atraktívny kultivar je Allium ´Gladiator´a Allium sphaerocephalon ´Hair´.

Aby sa nestalo, že jarný záhon zostane po odkvitnutí cibuľovín prázdny, treba použiť aj iný druh, aby záhon pôsobil esteticky a upravene počas celého roka. Vtedy sa cibuľoviny kombinujú spolu s trvalkami a pre sezónny efekt aj s letničkami.

SkryťZatvoriť reklamu

Tulipány (Tulipa) vyniknú spolu s nezábudkami (Myosotis ) alebo brunerou (Brunera), narcisy (Narissus) spolu s fialkami (Viola), lobelkami (Lobelia), mliečnikom (Euphorbia) či modricami (Muscari). Na menšej ploche vyniká poniklec spolu s modricami. Fantázii sa medze nekladú, a preto si vytvorte tu pravú kombináciu, ktorá vás vždy poteší, keď prejdete okolo záhonu.

Nielen jarné cibuľoviny dotvárajú záhradu. Myslite aj na solitérne druhy drevín alebo krov, resp. na dreviny do pozadia. Neopísateľnú krásu kvetov poskytne magnólia, okrasná jabloň alebo japonská čerešňa. Do pozadia vysaďte hamamel (Hamamelis), zlatý dážď (Forsythia), na oporu vistériu (Wisteria) alebo štedrec (Laburnum). Všetky tieto dreviny dotvoria prázdny kút, vyniknú v živom plote alebo na pergole, či altánku. Ak chcete vytvoriť záhradu okrasno-úžitkovú, doplňte liesku, ktorá dominuje zaujímavým habitusom a dokáže vytvoriť aj plody.

SkryťZatvoriť reklamu

Mnohé z týchto druhov, môžete pestovať aj v nádobách. Ak chcete pestovať jarné cibuľoviny, s ich výsadbou musíte začať už na jeseň. V jarnom období si môžete zakúpiť už rozkvitnuté narcisy, hyacinty, ktoré môžete vysadiť do rôznych misiek a skrášliť tak terasu aj kuchyňu. Okrasnú vŕbu na kmienku alebo menšiu japonskú čerešňu môžete pestovať aj vo väčšej nádobe.

Letničky si vypestujete aj za oknom

Záhrada musí byť navrhnutá tak, aby počas celého roka pôsobila upravene, bola estetická a zaujímavá. Medzi najkratšie kvitnúce rastliny ale najvariabilnejšie čo sa týka farieb, tvaru, výšky, sú práve letničky. Sú to rastliny, ktoré začínajú cyklus semenom a končia semenom v rámci jedného vegetačného obdobia.

V našich podmienkach neprezimujú, ale semenami si ich každoročne môžete vypestovať priamo za oknom. Niektoré druhy treba predpestovať v nádobách, iné sa vysievajú priamo do pôdy.

SkryťZatvoriť reklamu

Skoro na jar môžete vysiať do nádob semienka lobeliek, petúnií, muškátov. Tieto semienka sú veľmi drobné, preto sa vysievajú len na povrch substrátu a ten stačí len jemne poprášiť. Aby ste nevyplavovali semená počas zalievania, prekryte výsev jednovrstvovou servítkou. Počas ďalšieho rosenia sa postupne rozpadne, kým rastlinky začnú rásť.

V marci je vhodné začať vysievať cínie, zvončeky či kolesu. Keď majú rastlinky dva klíčne listy, začnite ich presádzať do samostatných kvetináčov.

Ak sa vám zdajú rastlinky vytiahnuté a slabé, majú pravdepodobne málo svetla, vysokú vlhkosť a chlad. Ak rastlinky padajú a majú hnedé stonky v blízkosti pôdy, pravdepodobne bol substrát napadnutý plesňou alebo majú veľa vody a chlad.

Výsevné misky by ste nemali prenášať, mali by mať dostatok svetla a vhodnú teplotu. Letničky výborne zakryjú pozostatky jarných cibuľovín, suché listy a iné nekvitnúce trvalky.

SkryťZatvoriť reklamu

Trvalky vás obdaria neskôr

Samotné letničky môžete vysievať priamo na stanovište alebo ich vysádzať do sponu na vopred pripravený záhon, do hĺbky 1,5 cm. Spravidla sa vysádzajú na stanovište po pätnástom máji.

Do voľnej pôdy priamo na záhon sa vysievajú letničky s väčšími semenami alebo letničky s kolovitým koreňom, ktoré nemajú radi presádzanie.

Patrí sem slnečnica (Helianhus annus), ricín (Ricinus communis), Amaranutus (Amaranthus caudatus), Kráska (Cosmos bippinatus ), ľan, (Linum), kapucínka (Tropaeolum majus).

Pokiaľ chcete vytvoriť zaujímavý samostatný letničkový záhon, presne naplánujte výsadbu, aby bol záhon pohľadný z každej strany. Pokiaľ si zvolíte klasický záhon, obdĺžnik alebo štvorec, pás v záhrade, do pozadia vysaďte vysoké letničky, potom stredne vysoké a do popredia nízke.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak plánujete vytvoriť kruhový záhon, v strednej časti musia byť letničky vysoké a smerom von sa musia rastliny zmenšovať. Farby si už zvoľte podľa nálady ale pokiaľ je záhon súčasť celku záhradnej kompozície, mal by korešpondovať s celou záhradou.

Rovnako získate prostredníctvom semien aj priesady dvojročných rastlín a trvaliek. S nimi je to však pestovanie na dlhšie. Dvojročné rastliny sa zvyčajne vysievajú v lete, do jesene vytvoria základnú ružicu listov, vysadíte ich na miesto, kde ich chcete pestovať, a o rok zakvitnú a prinesú semená a takto proces môžete opakovať.

Veľa dvojročných rastlín sa však dokáže vysemeniť samovoľne a v blízkosti materskej rastliny nájdete množstvo mladých rastliniek, ktoré stačí len presadiť. Medzi zaujímavé dvojročné rastliny patrí náprstník (Digitalis purpurea), Topoľova (Alcea rosea), sedmikráska (Bellis perennis), sirôtka (Viola), klinček turecký (Dianthus barbatus), nezábudka (Myosotis) aj zvoček prostredný (Campanula medium).

SkryťZatvoriť reklamu

Trvalky vás obdaria kvetmi ešte neskôr, pretože kým rastlina vyrastie, prejdú niekedy aj dva roky. O to viac však poteší, lebo ste ju vypestovali vlastnými rukami. Pozor, pokiaľ plánujete vypestovať zaujímavé kultivary s ochrannou známkou, pravdepodobne sa vám to nepodarí. Niektoré kultivary napríklad echinaceí a iných trvaliek označené ® (R) sa nedajú rozmnožovať semenami.

Základné druhy ako napr. echinacea purpurea samozrejme áno. Ľahko vypestujete aj levanduľu a krásnoočko.

Nielen pomocou semien sa dá rozmnožovať. Jar je ideálna aj na rozmnožovanie pomocou odrezkov. Takto rýchlejšie získate mladé rastliny. Rozmnožiť si tak môžete levanduľu, rozmarín, muškáty aj chryzantémy. Odrezky výborne zakorenia, pokiaľ ich najskôr namočíte do stimulátora.

SkryťZatvoriť reklamu

Pripravte si vopred kvetináče naplnené substrátom. Odrezky odoberajte zo starších materských rastlín. Mali by byť dlhé asi desať centimetrov, bez spodných párov listov zapichnuté kolmo do substrátu. Pre rýchlejšie zakorenenie nádoby zakryte fóliou alebo sklom.

Noblesné ľalie

Na jar sa vysádzajú aj cibule a hľuzy rastlín, ktoré kvitnú v lete až do mrazov. Po tulipánoch a narcisoch zostávajú prázdne miesta a v ich blízkosti si môžete vysadiť letné hľuzy. Nezabudnite však, že hľuzy kvitnúce v lete treba pred mrazmi vykopať z pôdy a uskladniť v suchých a teplých podmienkach a budúcu jar opäť vysadiť. Patria sem acidantery, gladioly, montbrécie, ľalie (tie netreba z pôdy vyberať), kany, kaly a georgíny.

Hľuzy vysádzajte vo vhodnom období tak, aby do jarných mrazov, ktoré sú obyčajne v máji, nevyrástli. Hrozí omrznutie listov a výhonkov. Ak ich vysadíte predsa len skôr, odsledujte si počasie a výsadbu prikryte.

SkryťZatvoriť reklamu

Mnohé z nich sa dajú pestovať v nádobách, skalkách, ale i na zmiešaných trvalkových záhonoch.

Ľalie patria medzi najobľúbenejšie letné cibuľoviny. Majú noblesný elegantný vzhľad a atraktívnu vôňu. O farbách ani nehovoriac. Majú všetky farby okrem modrej a fialovej. Niektoré druhy dosahujú výšku len 20 cm, iné naopak dva metre. V poslednom období je vyhľadávaná biela ľalia, nazývaná aj madonina (Lilium candidum) najmä pre jej liečebné účinky, dokonalú vôňu, ktorá sa prejaví najmä podvečer.

Vo vidieckych záhradách dominujú gladioly (mečíky), ktoré sú farebnou škálou naozaj pestré. Nevýhodou je ich krehká stonka, ktorá nesie váhu kvetov počas kvitnutia a preto je nutné im pripraviť vhodnú oporu, prípadne hľuzy vysádzať do kruhu, pozdĺž opory, v blízkosti plota.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčastejšie v záhradách sa nachádzajú kosatce (Iris). Pre niekoho všedné, nezaujímavé, pre niekoho spomienka, pre iného atraktívna hľuznatá rastlina. Trh nám momentálne ponúka naozaj zaujímavé farebné odrody a kultivary.

Kosatce sa rozmnožujú naozaj rýchlo a už v krátkom čase získate hľuzy aj na darovanie pre suseda či známeho. Sú však aj druhy, ktoré rastú pomalšie a na tie sa naozaj oplatí čakať. Vyniknú najmä v zmiešaných záhonoch a už na jar spolu s pivonkami (Paeonia), iberkou (Iberis), srdcovkou (Dicentra) vytvoria dokonalú súhru tónov.

Autor: Adriána Francová

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 966
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 211
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 730
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 294
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 688
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 985
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 186
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 056
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie