SME

Na chladné dni myslite už dnes

Sedem drobných úprav, ktoré musíte urobiť, aby ste sa doma cítili príjemnejšie.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Keď sa zima opýta, čo ste robili v priebehu roka, mali by ste sa postaviť k jej výzve s úsmevom na tvári. Ak využijete pozvoľný príchod jesene na to, aby ste na svojom príbytku doriešili drobné nedostatky, môžete prejsť vykurovacou sezónou bez vrások na tvári. S úsporou energie a s príjemnejšou klímou.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci by sa mohlo zdať, že ide o úlohy pre tých, čo obývajú staršie rodinné domčeky na vidieku, pravý opak je pravda. I tá najdrobnejšia úprava môže vniesť nečakanú zmenu do domácnosti. Niekedy stačí usmerniť teplo, inokedy nastoliť nový režim vykurovania a všetko je odrazu akési príjemnejšie a lepšie.

Spíšte na papier slabiny

Niet odborníka, ktorý by zmapoval vašu domácnosť lepšie ako vy. Zo skúseností viete povedať, ktorá miestnosť je najchladnejšia, v ktorej vás trápi prievan a kde je horúco na nevydržanie. Rok za rokom zažívate rovnaké scenáre a možno iba vinou svojej nerozhodnosti ste doposiaľ nezvrátili drobné trápenia.

SkryťZatvoriť reklamu

Sadnite si a na hárok papiera spíšte všetky boľačky a vyveste ich na miesto, okolo ktorého denne prechádzate. Postupne sa rozhodnete, ktoré nedostatky vyriešite sami, s ktorými vám pomôžu známi či priatelia a na ktoré si zavoláte skúsených remeselníkov. Bez stresu budete mať dosť času na to, aby ste nezabudli na žiadny z detailov. Všetko, čo sa vám podarí napraviť dnes, vám bude prinášať úžitok po niekoľko rokov.

Niektoré úpravy budú len drobnou údržbou, iné možno prerastú do investície, s ktorou ste na začiatku roka príliš nepočítali. Časový predstih vám pomôže pri zostavení rozpočtu, aby ste niektoré z boľačiek opäť bez východiska nepresunuli do ďalšieho roka.

Utesnite okná a dvere

Je to úloha, o ktorej sa ľahšie hovorí, ako skutočne rieši. Ak sa vás niekto snaží presvedčiť, že do netesných rámov stačí vlepiť nové gumičky, pravdepodobne to nikdy neskúšal a nevie, aké nepríjemnosti vás môžu zastihnúť. Každé okno či dvere pýtajú samostatný prístup a niekedy sa bez remeselníka skutočne nezaobídete.

SkryťZatvoriť reklamu

Hrúbka škár sa môže líšiť nielen od okna k oknu, ale aj od jedného jeho rohu k druhému. Všetko zistíte, ak medzi okenné či dverné krídlo a jeho rám vtisnete kus zohriatej plastelíny a privriete ju. Svojím tvarom sa prispôsobí netesnosti a prezradí vám, aká hrúbka tesniaceho pásika sa vmestí dnu.

Tie najtenšie sú z molitanovej peny, no zvyčajne nevydržia dlhšie ako jednu sezónu. Sú dočasným riešením na poslednú chvíľu, keď zachraňujete situáciu za každú cenu. Ak najprv okenný rám umyjete a odmastíte liehom, lepidlo priľne k podkladu a dočasné tesnenie vydrží do nasledujúcej sezóny.

Duté silikónové tesnenia nie sú najlacnejšie, dokážu však vyrovnať škáru, ktorá je na jednej strane široká milimeter a na druhej i päť. Tenkostenná rúrka nalepená na ráme sa bez odporu prispôsobí tejto nerovnosti. Ak jej osadenie zveríte remeselníkovi, namiesto samolepiaceho pásika použije profil, ktorý zasunie do drážky, ktorú v ráme vytvorí.

SkryťZatvoriť reklamu

Gumové tesnenia s profilmi P, D či E zvyčajne vyplnia iba rovnomernú škáru, akú nájdete zväčša na interiérových dverách. Ak chcete experimentovať, kúpte si v metráži viac rôznych tesnení a hľadajte tie správne. Či funguje tesnenie spoľahlivo, overíte pomocou kahanca. Plameň sa bude aj pri najmenšom prievane nachyľovať.

Zaveste záclony, nie sú staromódne

I cez tesné okná sa do miestností zakráda chlad. Stalo sa módnym zlozvykom zbaviť sa záclon a závesov, aby ustúpili hliníkovým či plastovým žalúziám. Možno to diktujú obrázky v časopisoch a reklamné výlohy predajcov oblokov, pravda však je, že v našom klimatickom pásme predsa len záclony a závesy majú čosi do seba.

Dokážu vytvoriť novú oddeľujúcu vrstvu medzi okenným priestorom a miestnosťou. Ak ich nastrojíte tak, aby tvorili deliacu čiaru medzi radiátorom a ostením, vytvoríte tak nový vzduchový vankúš, ktorý bude spomaľovať prestup chladu do miestnosti.

SkryťZatvoriť reklamu

Zrazu akoby dvojsklá mali o jednu vrstvu navyše. Cez deň tenkú – záclonovú, v noci omnoho účinnejšiu z hrubého závesu. Takto možno ušetriť takmer desatinu energie, ktorá je potrebná na vykúrenie miestnosti.

Ak sa chcete vrátiť v minimalistickom interiéri k záclonám a závesom, bude to znamenať, že ich treba na čosi zavesiť. Staré koľajničkové garniže s modernejším čelným obkladom sú fajn, ak si však trúfate iba na montáž dvojice držiakov s tyčou, je to na vás. Takáto zmena vás môže zbaviť nejednej starosti.

Tam, kde sa v budúcom roku chystáte na výmenu starých okien za nové, pomôže ešte jeden malý zázrak. Je ním fólia, ktorú dokážete nalepiť na okenný rám z interiérovej strany. Na vyčistený povrch nalepíte pásku, na pásku priložíte fóliu a fénom ju nahrejete tak, aby sa úplne napla do dokonalosti. Za záclonou bude takmer neviditeľnou a už v tomto roku sa dostanete na polcestu k novému, dohodnutému dvojsklu. Žiaľ, reflexnú, pokovovanú vrstvu zatiaľ takéto fólie nemajú.

SkryťZatvoriť reklamu

Prekryte chladné plochy

Stáva sa to často. Pozriete na teplomer a ten vás presviedča, že sa pri 20 °C sa musíte cítiť príjemne. Aj napriek tomu cítite, ako vám chladnú nohy alebo ako na vás z priľahlej steny sála nepríjemný chlad. Hoci teplota vzduchu je úplne v poriadku, predsa len k tepelnej pohode v miestnosti čosi chýba.

Nie je tajomstvom, že kompozitné plávajúce podlahy sú studenšie, ako by sme si želali. Sú z hustého materiálu, ktorý nedokáže odrážať teplo ľudského tela. Kým na koberci sa cítime omnoho príjemnejšie i v ponožkách, na plávajúcej podlahe hľadáme papuče.

Osviežiť domácnosť kusovým kobercom zvládnete aj sami, s metrážou, ktorú treba prirezať na mieru miestnosti, si poradia len skúsenejší domáci majstri. Do úvahy však prichádza aj nová nášľapná vrstva podlahy. Veľmi príjemné sú lamely z korku, praktické sú aj kobercové štvorce, ktoré možno nalepiť na starú podlahu pod nimi. Moderné materiály sa udržiavajú veľmi dobre, nemusíte sa báť, že prídete o komfort, ktorý vám do domácnosti pri upratovaní priniesla laminátová podlaha.

SkryťZatvoriť reklamu

Chladné bývajú však aj obvodové steny. Niekedy pomôže, ak presťahujete nábytok tak, aby objemnejšia zostava tvorila príjemný tepelný štít, inokedy to môže byť textilný záves, tapeta, či dokonca predsadená stena zo sadrokartónu, pod ktorou sa ukrýva izolačná vrstva. Čosi zvládnete sami, niektoré práce priam volajú po zručnom známom alebo remeselníkovi. Nazerajte na ne ako na investície, ktoré budete využívať celé roky.

Veľkým problémom starších rodinných domčekov sú betónové schodiská. Sú tepelným mostom, ktorý vnáša chlad do interiéru a narúša tepelnú pohodu. I tu sa vyplatí pouvažovať nad krycou vrstvou, ktorá by bola izoláciou. Či to bude ľahký smrekový masív, alebo penová izolácia s pevnou nášľapnou vrstvou, je iba na vás. V nejednom dome sa nájde schodisko, ktoré majitelia dali obložiť iba preto, že bolo najchladnejšou časťou domu. Takáto investícia prinesie hneď dva úžitky odrazu – lepšiu tepelnú pohodu a krajší vzhľad unavených schodov a podesty.

SkryťZatvoriť reklamu

Nasmerujte teplo smerom k vám

Je fajn, ak radiátor ohrieva miestnosť, nie je však účelné, aby vykuroval aj stenu ktorá stojí za ním. Riešením sú odrazové fólie, ktoré sa v mnohom podobajú na reflexné turistické karimatky. Čím hrubšie sú, tým lepší účinok od nich možno očakávať.

Ak sa chcete pustiť do svojpomocnej montáže, poobzerajte sa v hobby predajni po obojstrannej penovej lepiacej páske. Tá zaistí dobrý kontakt aj so štruktúrovanou stenou bez toho, aby ste museli radiátor odmontovať. Pásku naneste po celom obvode a cez stred plochy urobte dva vodorovné pruhy navyše. Tak budete mať istotu, že sa fólia po čase neodlepí. Často však treba zastrihnutím vyriešiť kolíziu s konzolou, na ktorej je radiátor namontovaný. Nemajte obavy, nič nebude vidno, fólia sa ukrýva za radiátorom.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak sa vám nepáči štandardné ukončenie fólie, obehnite jej obvod dekoratívnou lištou – plastovou na obkladačky, penovou na stropy či drevenou na všestranné použitie. Ak ich pretriete vhodným odtieňom farby, výsledok bude viac ako dobrý. Takáto úprava však trochu zvýrazní sklon radiátora, ktorý akoby padal na jednu zo strán. Namontovaný bol správne, len ste si to doposiaľ nevšimli.

Rozhýbte vzduch vrtuľou

Bez ohľadu na to, či kúrite v izbe radiátorom, alebo pieckou, teplý vzduch uniká vždy nahor. Kým od pása nahor sa potíte, pri zemi by ste predsa len zniesli o pár stupňov viac. Niet lepšieho riešenia, ako dať vzduch do pohybu, aby sa miestnosť prehriala rovnomerne.

Stropný ventilátor je skvelým pomocníkom. Má tri rôzne rýchlosti a dokáže tlačiť teplý vzduch spod stropu k podlahe. Bez toho, aby rozfúkal noviny po izbe, vie na želanie vzduch vždy premiešať. Bez novej elektroinštalácie možno starý luster vymeniť za nový, s takouto kombinovanou funkciou. K prepracovanejším modelom patrí aj diaľkový ovládač, s ktorým budete mať ovládanie na dosah ruky – bez toho aby ste museli ťahať za šnúrky.

SkryťZatvoriť reklamu

Pre kozubové piecky sú zasa v ponuke ventilátory, ktoré ženú horúci vzduch do stredu miestnosti. Nemajú batérie, nepripájajú sa k zásuvke. Ženie ich rozdiel teploty medzi povrchom piecky a vzduchu. Tie jednoduchšie vyrábajú energiu na pohon polovodičovým peltierovým článkom a neznesú prílišné prekurovanie. Preto na liatinovú piecku vyberajte radšej taký model, ktorý ženie rozťažnosť ohrievajúcich sa a ochladzujúcich plynov.

Podobné riešenia sú v predaji aj pre radiátory, v ktorých moci je zrýchliť odovzdávanie tepla do miestnosti. Sú to moduly s ventilátormi, ktoré treba pripojiť do zásuvky. Aktivujú sa vždy vtedy, keď sa radiátor nahreje, vypnú sa, keď ochladne. Tie pre zvýšenie účinnosti radiátorov sa montujú na spodnú stranu, tie, ktoré miešajú vzduch v miestnosti, na vrchnú. Vedzte, že ak ste o nich doposiaľ nepočuli, o chvíľu sa na vás budú valiť zo stránok časopisov spolu s dekoratívnymi krytmi, ktoré dokážu ukryť starý, nevzhľadný radiátor pod moderný šat.

SkryťZatvoriť reklamu

Zvážte návštevu kúrenára

O tom, že vykurovacie kotly a komíny potrebujú pravidelnú previerku a revíziu, niet pochýb. Iba málokedy sa však stane, že podobnou revíziou prejde aj celá vykurovacia sústava domu. Hoci pozostáva iba z niekoľkých radiátorov a rúr, predsa len v nejednom dome sa nájdu riešenia, ako zlepšiť efektívnosť kúrenia.

Menší radiátor možno vymeniť vždy za väčší a opačne, vetvy, ktoré boli pred desiatkami rokov vybudované bez skúseností, možno doplnenými ventilmi vyregulovať tak, aby sa cez ne teplo do miestností šírilo rovnomerne. Ak sa k tomu pridá aj novšie a modernejšie riadenie, môže to priniesť úsporu nielen pri plynovom a elektrickom kotle, ale aj tam, kde sa kúri pevným palivom.

K takejto drobnej modernizácii sa neraz priberie aj nové izolovanie rúr v suteréne, vďaka čomu sa viac tepla dostane do obytných miestností ako do technických. Nie je mesiac, v ktorom by kúrenári nemali práce vyše hlavy. V týchto mesiacoch sa však s nimi skôr dohodnete na termíne ako koncom jesene, keď sa musia pustiť do havárií tam, kde domáci páni zanedbali svoje povinnosti.

SkryťZatvoriť reklamu

Každá úprava stojí peniaze a je na vás, aby ste si postavili priority tak, aby vám priniesli najlepší osoh. Ak sa neviete rozhodnúť, myslite na pohodlie a komfort viac ako na účet za teplo. Tak budete mať istotu, že svoje rozhodnutia nebudete ľutovať.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie