SME

Oblečte starý betón do nového šatu

Nepáči sa vám pohľad na vašu zašlú betónovú podlahu? Nemusíte ju hneď maskovať obkladom, je aj jednoduchšie riešenie.

(Zdroj: mg)

Panelákový balkón, schodisko rodinného domu, stará vykachličkovaná kúpeľňa a podlaha v dielni či kotolni – všetky majú čosi spoločné. Po rokoch používania začína byť jasné, že betón z ktorého sú zhotovené nevyzerá najlepšie. Hoci by sa patrilo obnoviť ich zašlú slávu dlažbou alebo dreveným obkladom, predsa len sa nám do takejto investície príliš nechce.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo by ste povedali na riešenie, ktoré sa zaobíde bez veľkých výdavkov a platenia remeselníkov? Ak ste doposiaľ nepomýšľali na použitie farby, pokúste sa s nami nazrieť do starého rodinného domu, kde sa väčšina opráv odbaví so štetcom alebo valčekom v ruke. Dnes už nie je pravidlom, že každé natieranie nesie trpkosť zápachu a dlhého vyčkávania na zaschnutie farby.

Schody, ktoré vyšli z módy

Možno ho máte vo svojom rodinnom domčeku aj vy. Schodisko z brúseného betónu nevyzerá vábne. Zažltnuté, s nejasnou kresbou drobných kamienkov pripomína viac zanedbanú budovu štátneho úradu alebo kasární ako útulný príbytok, do ktorého sa s radosťou každý deň vraciame z práce.

SkryťZatvoriť reklamu

Hoci bolo v dobe výstavby atraktívnou alternatívou k surovému betónu a tuctovým kachličkám, dnes má už svoje najlepšie roky dávno za sebou. Môžete ho drhnúť celé hodiny, svoju neutrálnu šeď už nikdy neukáže. Najlepšie by bolo ukryť ho pod nové schodnice z masívneho dreva.

Akákoľvek snaha o svojpomocné riešenie však zlyhá vo chvíli, keď začnete schodíky premeriavať metrom. Každý z nich je iný, všetko sa javí byť zložité. A ak nazriete do cenníkov remeselníkov, zakrúti sa vám hlava. Predsa len existuje riešenie, ktoré nie je nad možnosti vašej peňaženky a zručnosti vašich rúk.

Príprava zaistí dobrý výsledok

Je to práca, ktorú zvládnete dokončiť za jediné popoludnie. Na začiatku sú nepekné schody, na konci žiari vynovené schodisko, ktoré vyzerá práve tak dobre, akoby ho za sebou zanechali zruční remeselníci. Všetky plochy, akoby sa zliali do súvislej sivej plachty so zamatovým odleskom. Na pohľad pripomínajú viac voskový povrch ako akúkoľvek farbu. A práve v tom spočíva úžasný pocit z malej interiérovej premeny.

SkryťZatvoriť reklamu

Začiatok je jednoduchý. Vziať do rúk špachtľu a zoškrabať všetko, čo unikalo pohľadu po celé roky. Niekde sa nájdu zvyšky stavebného lepidla alebo malty, inde vidno fŕkance farby či zvyšky stierky. S mnohými si poradí dobre nabrúsená špachtľa s pevnou čepeľou. Tam kde to ide horšie, pridá sa zopár úderov kladiva a po chvíli sú všetky schody hladké.

Chvíľku potrvá, kým sa preškrabete až ku stenám, aby mal každý schod pevne ohraničené rysy. A ak sa k tomu pridajú staré zahrdzavené skoby, ktoré kedysi držali tyčky nad kobercom, príde aj na ich trhanie kliešťami. Akonáhle však vysávačom pohltáte všetok ten drobný neporiadok, viete že ste na správnej ceste.

Farba sa s mastnotou neznesie

Moderné farby pre domácnosti sú bez zapáchajúcich rozpúšťadiel – vo fabrikách ich nahradili vodou. Balakryl Betón, ktorým chceme obnoviť schodisko nie je iný. Lipne dokonale na brúsenom betóne i keramických kachličkách, ak mu v tom nebráni žiadna mastnota.

SkryťZatvoriť reklamu

A práve tej sa treba na schodoch i podestách zbaviť. To je tá chvíľa, kedy sa začneme prehrabávať v kúpeľni a garáži. Nedobré by bolo pokúšať šťastie so saponátmi, ktoré obsahujú kadečo. Lepšou voľbou je draselné mydlo na podlahy. Rozrobíte ho vo vode a po chvíli sa zo schodov stiera voda tmavá ako pozdný večer.

Mazľavé mydlo má toľko sily, že rozpustí nánosy špiny, ktoré sa nazbierali v priebehu desaťročí. Pár minút potrvá kým betón opäť preschne, vtedy je čas zájsť do garáže alebo pivnice. Denaturovaný lieh, technický benzín alebo acetón sú poistkou, ak by predsa len čosi po mydle na betóne zostalo.

Bude to prvý a posledný krát, kedy sa domácnosťou preženie zápach. Najprv na handričku a potom pretrieť schod po schode. Napohľad sa nič nemení, odteraz však začína byť zrejmé, že na schody majú všetci zákaz vstupu. Aspoň na chvíľu.

SkryťZatvoriť reklamu

Schody, ktoré nevyzerali nikdy lepšie

Maliarske pásky sú fajn ak treba pred farbou ochrániť susediacu plochu, pri schodoch by to však bolo príliš zdĺhavé. Preto sa najprv všetky detaily odbavia štetcom. Ak bude mať prírodné štetiny a šírku 25 milimetrov, hravo ním olemujete všetky schody po okrajoch a pretriete všetky vnútorné rohy. Najprv však treba farbu dôkladne premiešať, aby z nej zmizol dúhový lesk disperzie. Podobný ste možno doposiaľ vo farbe nevideli, lebo v žiadnej nebolo tak veľa polyméru ako v tejto. A to je záruka, že čosi skutočne aj znesie.

Štetec však nie je majstrom v roztieraní farby. Hoci sú lemy sivé, predsa len v nich vidno ťahy štetín. Preto meníme štetec za valček. Nie však hocijaký. K tejto farbe najlepšie zapasuje konkávny flock. Má penové jadro a povrch z najjemnejšieho zamatu kratučkých vlákien. Výborne saje farbu, ešte ochotnejšie ju odtláča na schody a dokáže vyhladiť tak, že po zaschnutí má štruktúru ako škrupinka na vajíčku. Ak by ste mali pochybnosti o tom ktorý to je, na etikete má číslo 503381 a logo firmy Kana.

SkryťZatvoriť reklamu

Prvý náter je iba rozcvičkou. Hoci je všetko v priebehu minút sivé, farba predsa len presvitá. Odhaľuje kresbu betónu a všade tam, kde je plocha schodená alebo horšie vybrúsená, farba akoby zmizla. Neutiekla pred mastnotou, iba sa vpila do pórov. Trvá približne dve hodiny, kým sa dá po schodoch prejsť v ponožkách.

Druhá vrstva je už iba bleskovkou, kedy sa náter vyjaví v plnej svojej kráse. Vrstvička farby je vďaka valčeku dostatočne hrubá a povrch je jednoliaty. Po dvoch hodinách sú schody opäť v prevádzke a na druhý deň už znesú aj dupot podrážok na topánkach.

Popísať pocity je takmer nemožné. Pýtate sa sami seba, prečo sa čosi podobné neudialo už pred rokmi, veď tie schody vyzerajú úplne dokonale. Nuž, takéto farby sme pred rokmi nemali, schody by sa ponášali viac na nepodarený sokel ako na pekné dielo. Predsa len, nejde len o odtieň, ale aj o lesk a štruktúru farebného filmu. A ten je skutočne na jednotku.

SkryťZatvoriť reklamu

Náter v pivnici sa nezoderie

V kotolni, dielni a na balkóne je to predsa len iné. Tým sa nedostalo lešteného betónu – nájdeme tam iba ten obyčajný. Možno trochu schodený, kde okrúhle kamienky štrku vyčnievajú nad povrch tam, kde sa vychodili jemné zrnká piesku. Dôležité je však to, že betón je suchý a nevlhne. Len vtedy bude na ňom farba držať dokonale.

Hoci aj tu je prvou pomocou na pekný vzhľad farba, predsa len siahneme po inej. Volá sa Hydroban a tentokrát to už bez zápachu nepôjde. Chceme, aby sa nasiakla do starého betónu, stmelila zrnká piesku a až potom vytvorila film, ktorý betón zaodeje. Dobrou správou je, že už nebudeme nič drhnúť ani škrabať.

Začneme s kefovaním, zametaním a vysávaním, aby sme všetky uvoľnené zrnká spolu s prachom dostali preč. V prázdnej pivnici či na balóne to ide rýchlo. Ak sú však zapratané, nejaký čas nám potrvá uvoľniť si aspoň polovicu plochy, aby sme mohli natierať na etapy.

SkryťZatvoriť reklamu

Napustiť a vytvoriť film

Prvý náter má preniknúť do hĺbky. Recept nie je žiadnym tajomstvom – jeden diel farby, jeden diel riedidla S6005. Otvoriť okná, trpezlivo premiešať a ide sa na natieranie. Je iba na vás, či zvolíte štetec alebo valček. Pravda je však taká, že valčekom to ide rýchlejšie a tempo si navolíte jeho šírkou. Ak ide o výber, najlepší bude ten, ktorý má vlákno z nylonu. Nezoderie sa, odolá rozpúšťadlu a navyše si s takouto farbou bude rozumieť.

Už prvé ťahy valčekom ukazujú, že všetko sa vpíja do starého betónu s ohromnou chuťou. Kým kamienky štrku sa lesknú vlhkou farbou, zvyšok plochy je okamžite matný. Potrvá však takmer pol dňa, kým sa kamienky prestanú lepiť a náter bude vyzretý. V tejto chvíli už bude možné po podlahe chodiť smelo.

SkryťZatvoriť reklamu

Jeden náter však nestačí, hoci už teraz by bol betón pevnejší. Druhá vrstva prichádza v plnej sile – bez riedenia. Valček sa ťahá po novom, lepkavom nátere a za sebou zanecháva film, ktorý ukrýva betón nadobro. Všetko sa zlieva dovedna, zostáva iba štruktúra na ktorej vidno, že niektoré časti podlahy sú viac vychodené ako ostatné. Opäť to zdĺhavé čakanie a výsledok je na svete.

Hoci má podlaha nejednotný lesk a prichodí nutkanie, že tretí náter by to dotiahol k dokonalosti, v skutočnosti pre tento krok nie je žiadne opodstatnenie. Nie je to síce farba do salónu na vítanie spoločnosti, v suteréne však plní svoje poslanie znamenite. A to aj v dielni, v ktorej je rušno po celý rok. Už sa betón nederie ako kedysi. Dalo by sa pomyslieť možno aj na to, že by poslúžila rovnako dobre aj v garáži.

SkryťZatvoriť reklamu

Veranda volá po špachtli

Po dvoch dobrých skúsenostiach s farbami na betóne sa objavujú príležitosti čoraz častejšie. Človeku predsa len dobrá skúsenosť siahne na zvyky a volá po novej príležitosti. Tá príde vo chvíli, keď z verandy zmizne stará PVC krytina, pod ktorou je starý betón so stopami po starej lepenej dlažbe. Aj tu by farba zaiste spravila dobrú službu.

Praskliny a nerovnosti však treba najprv opraviť. Nie je to práca pre murára, stačí len špachtľa a nejaký minerálny tmel do škár. Lepšie povedané zvyšok – sadrokartonársky tmel, sadrová malta, či Unimalt s jemným dunajským pieskom. Keď špachtľa dokoná svoju prácu, potom už príde rad aj na farbu samotnú.

Tmavošedá pivnici pristala, voskový lesk svetlosivej rozžiaril schody. Aké sú možnosti pre verandu? Na nasiakavom betóne to opäť bude asi Hydroban. Ten sa vyrába aj modrý, zelený, okrový a červenohnedý. S farbami na betón nepočítajte s luxusom tónovania na mieru podľa vzorkovníka. Niektorí z výrobcov majú jeden odtieň, iní päť. Nie je to tovar, ktorý by kupovali masy ľudí do svojich domácností.

SkryťZatvoriť reklamu

Veranda však narozdiel od schodiska a pivníc predsa len nesie jedno bremeno navyše. Vrtochy klímy môžu podlahu raz premrznúť a inokedy zasa priveľmi rozpáliť. Oba extrémy môžu naše plány s maľovaním na nejaký čas prekaziť. Počasie je vrtkavé, hoci sezóny roka sú jasné.

Duvilax pomôže v garáži aj na suchom chodníčku

Nie vždy trváme na tom, aby ošetrený betón vyzeral skutočne dobre. Niekedy nám padne vhod, aby sa len prestal drať a neprášil. To platí pre garáž, ale aj pre suchý chodníček na podstienku, ktorý dostal rovnakú izoláciu proti zemnej vlhkosti ako dom samotný. Pravdupovediac, farba by tam asi vyzerala príliš umelo.

Čo sa stane, ak z farby odstránime pigment ktorý jej dáva farbu a plnivo, ktorá spôsobuje že nie je priesvitná? Zbytočne si lámať hlavu nad známou vecou – je to polymér, ktorý je podstatou každého náteru. My si vezmeme na mušku ten najdostupnejší, ktorý je známy každému domácemu majstrovi.

SkryťZatvoriť reklamu

Volá sa Duvilax BD-20 a Duslo Šaľa ho vyrába celé desaťročia. Ak kilové vedierko rozriedite v štyroch litroch vody, máte náter, ktorý je pre starý, vyzretý betón použiteľný okamžite. Jediný výdatný náter zaistí, že disperzia sa vsiakne do betónu a jeho povrch zosieťuje ohromnou spleťou molekúl. Prašný povrch z ktorého sa odierali jemné zrnká piesku je zrazu ako vymenený. Ušľachtilý povrch sa bude opäť udržiavať rovnako jednoducho, akoby bol pretretý farbou.

Tu platí jediné pravidlo – len jeden náter, všetko sa musí vsiaknuť. Nechceme film, ktorý by sa dral a lúpal. Takáto podlaha znesie aj záťaž v garáži, kde bude za drobný peniaz slúžiť takmer desať rokov. Mnohí to majú vyskúšané a vedia, že to funguje.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 530
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 477
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 788
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 008
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 928
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 611
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 901
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie