SME

Na vajíčka netreba čakať do jari

Zimná znáška nemusí byť slabá, sliepkam stačí venovať viac pozornosti.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Domáce vajíčka dajú bábovke nevídanú ľahkosť a šťavnatosť, praženica z nich chutí výborne aj bez soli a ak príde na farbu a veľkosť ich žĺtkov, vždy je čo pochváliť. Hoci nutriční skeptici tvrdia, že sa v ničom nelíšia od tých zo supermarketu, gazdinky a milovníci dobrého jedla vedia svoje.

Nie je preto prekvapením, že kury sa vracajú späť do vidieckych dvorov. Opätovne ich začínajú chovať tí starší, čo sa zaprisahali, že už majú drobnochovu dosť a skúšajú to aj mladí, ktorí zbierajú prvé skúsenosti. Sliepky sú nenáročné, ale aby bola ich znáška štedrá, vyžadujú trochu starostlivosti a pozornosti.

Zimné mesiace nemusia byť hluché

Keď prídu krátke zimné dni, v kuríne akoby sa začali strácať vajíčka. Sliepky prestávajú niesť jedna po druhej, a hoci počasie nie je chladné, predsa len vajíčok je menej, ako by sme chceli.

Ak ste dosiaľ vinili z výpadkov prírodu, vedzte, že všetko môže byť inak. Bez toho, aby ste starý drevený kurín museli vymeniť za klimatizovanú halu so znáškovými klietkami.
Pohyb a slnko robia zázraky. Znudená kura, ktorá celé dni presedí na podlahe kurína, pretože sa bojí vykročiť do snehu, nemá chuť ani na šport, ani na znášanie vajíčok.

Potrebuje trochu postrčiť, aby sa z nudného vyčakávania na príchod jari pustila do pohybu. Kým starí gazdovia mali výborné skúsenosti s hlbokou podstielkou, tí modernejší to skúšajú s rôznymi hračkami z prírodných materiálov.

Ako rozprúdiť krv

Na začiatok stačí len vzbudiť pozornosť a záujem. Ak sa na podlahe z večera do rána objaví 40-centimetrová vrstva slamy a pliev, celý kŕdlik bude mať čo robiť, kým sa na každom mieste prehrabe až k zemi. Obzvlášť v prípade, ak z výbehu zmiznú válovčeky s obilím a budú si ho musieť trpezlivo hľadať a vyhrabávať zo slamy. To rozprúdi krv i tým najväčším lenivcom. A ak sa slama trúsi i popred dvierka do výbehu, pôjdu si ju poobzerať zo zvedavosti všetci.

Zaujme i staré jutové vrece visiace na šnúre, či šúľky kukurice, alebo jabĺčka, na ktoré možno dosiahnuť len s tou najväčšou námahou.

Od takejto zábavy je už iba na skok ku koridoru, ktorý vedie do opusteného skleníka či fóliovníka. Slnečný kúpeľ je ako balzam, ktorý naruší fádnosť krátkych zimných dní. Hoci teplota nemusí stúpať vysoko, každý skleník stojí na rozdiel od kurína na tom najvyhriatejšom mieste.

Už po prvom dni akoby sa hrebienky na hlavách začali vyfarbovať do sýtej červene a o niekoľko dní to cítiť aj na početnosti vajíčok v znáškových hniezdach.

Výživa pomôže prekonať chlad

Nie je tajomstvom, že obilie je chovateľom na vidieku predsa len bližšie ako vyvážená kŕmna zmes, vyladená na podmienky veľkochovu. Ráno šrot s kuchynskými zvyškami a k večeru obilie nemusia fungovať tak spoľahlivo, ako v letnej sezóne.

Každá zo sliepok musí zahriať najprv seba, aby prebytočnú energiu mohla investovať do výroby vajíčka. Tuky na žĺtok a bielkoviny na bielok sa nenaberú len tak zo vzduchu.

Do ranného šrotu patrí k teplej vode i kalíšok slnečnicového oleja, obilie bude výživnejšie, ak postojí pol dňa vo vode a ponecháme mu deň či dva času na naklíčenie. A aby sme nahradili chýbajúcu trávu, burinu a záhradkárske zvyšky, ideálna je sušená tráva spod trávnikovej kosačky, ktorú sme si cez leto presušili na chodníčkoch. Je omnoho jemnejšia ako senná rezanka a za jej intenzívnou vôňou a sýtozelenou farbou sa hltavo rozbehne každá zo sliepok.

Tí odvážnejší sa môžu pustiť aj do drožďovania šrotu. Je to, akoby ste chystali kysnuté cesto, ale bez miesenia. Kvasnice sa pri teplej peci začnú množiť v sparenom šrote a poslúžia ako živé bielkovinové krmivo. Príprava síce žiada niekoľko hodín čakania, ak to však raz skúsite, už to ide samo.

Najdôležitejší je však nepretržitý prístup k vode. Hoci by to malo v mrazivých dňoch znamenať, že napájačka bude vykurovaná. Dnes už netreba nič prácne vyrábať, všetko už kúpite hotové v chovateľských predajniach.

Dlhší deň nemusí stáť veľa

Aktívne sliepky v pohybe veľmi dobre reagujú na predĺženie dňa. Jedny spínacie hodiny a úsporná žiarovka v kuríne nemusia byť drahým luxusom. Umelé predlžovanie dňa síce nejde bok po boku s prírodou, zdá sa však, že sliepočkám to nijako neprekáža. Ak ich žiarovka prebudí o dve hodiny skôr ako vychádzajúce slnko, gazdiná to pocíti na znáške.

Prečo však vstávať skôr namiesto toho, aby boli dni dlhšie večer? Je omnoho jednoduchšie rozsvietiť žiarovku bez rozmyslu, ako pomaličky ju stmievať tak, aby kury s kohútom potrafili na svoje bidlá. Vypnutie svietenia z minúty na minútu by ich nadobro rozladilo a v kuríne by zavládol neporiadok.

Pri výbere úsporného svetelného zdroja si všimnite jeho odtieň. I pri nižšom svetelnom výkone prinesie žiarivka s teplým svetlom viac úžitku ako tá so studeným.

Možno ste o tom ešte nepočuli, ale modré farebné spektrum akoby bolo pre vtáctvo neviditeľné. Ak treba odchytiť niektorú zo sliepok, s LED lampášom s modrým svetlom v kuríne v noci nenastane žiadne znepokojenie. Hoci pri ruchu všetci otvoria oči, akoby naďalej boli v úplnej tme.

Majte oči otvorené

Niekedy sa stáva, že hoci robíte všetko pre pobavenie sliepok, predsa len vyskakujú zo znáškových hniezd a snažia sa tomuto osudovému miestu vyhnúť. Ak vezmete lupu a nazriete do kútov znáškových hniezd, objavíte tam drobné parazity, ktoré tam striehnu na svojho operenca.

Do chovu sa dostali od slobodného vtáctva, ktoré obzvlášť v zime nevynechá príležitosť hodovať na válovčekoch popri sliepkach. Či už sú to hrdličky, strnádky, alebo ktokoľvek iný, vo svojom perí prinesie návštevníkov. Tí strpčujú život kurám a ak nezasiahnete včas, premnožia sa tak, že v každej škáre ich budú celé kolónie.

V takomto prípade už obyčajná debnička s pieskom alebo popolom nestačí a treba pridať čosi na prilepšenie. V chovateľských predajniach nájdete prípravok Ekosip, ktorý funguje mechanickým spôsobom. Udusí parazity pri popelení sliepok. A tú zmenu na znáške zaručene spoznáte.

Tri sezóny a dosť

Hoci sliepky vo svojej službe starnú, predsa len tie staré majú čosi do seba. Ak ich neprekrmujete, z roka na rok znášajú čoraz väčšie vajíčka. Hoci ich je pomenej, na hmotnosti by ste zistili, že z nich nie je menej úžitku ako z tých mladších. To len početnosť nahradili objemom.

Nepísaným pravidlom však je, že pre dedinskú kuru sú súdené tri znáškové sezóny a potom šup do polievky. Niet kurčaťa, ktoré by v sebe ukrývalo toľko chuti, ako vynosená sliepka vo svojich najlepších rokoch.

Výmena kŕdlika však nemusí byť pre kuchyňu gazdinky bolestná a nemusí to vždy znamenať, že zo špajze sa vytratia veľké vajíčka a nahradia ich omnoho menšie – od mládok. Stačí len každý rok obmeniť tretinu z nich a tak je každá sezóna rovnaká, ako tie ostatné. Takto sa to robí od nepamäti a mali by sa o tom dozvedieť aj tí, ktorí s kurami len začínajú.

Nové nosnice hľadajte už teraz

Liahnutie je v plnom prúde a čochvíľa začnú hydinári zbierať objednávky na mládky pre tohtoročnú sezónu. Pre vás to znamená, že by ste si mali urobiť jasno v počte a hybride či plemene, s ktorým by ste to chceli vyskúšať v nasledujúcich troch sezónach.

Ponuka je pestrá a pomerne stabilná. Za najlepšie nosnice sa považujú ľahké, vysokoznáškové hybridy. Majú síce temperament a svedčí im väčší výbeh so zelenou pastvou, môžete od nich však počítať s vajíčkom takmer každý deň v roku. Znáška v počte 340 vajíčok za rok nie je ničím nezvyčajným. Majú malú spotrebu krmiva, po službe sú však vhodné už len do nedeľného vývaru.

Poloťažké hybridy majú síce vyššie nároky na kŕmenie, sú však pokojné a uspokoja sa aj s menším výbehom. Hoci je ich znáška iba o málo nižšia, každá z kúr je mäsovou konzervou. Kedykoľvek sa rozhodnete naplniť pekáč, viete, že máte kde ich chodiť brať. Zvyčajne sú to kury ustrojené, ktoré pôsobia atraktívne. Nejeden návštevník dvora na nich rád nechá oči.

Hydinárske hybridy však nie sú jedinou voľbou. Ak sa vám páči pomyslenie na kvočku, ktorej kuriatka budú po odchove stáť zato, mali by ste sa orientovať na drobnochovateľov, ktorí sa zaoberajú chovom ustálených plemien. Nie je to síce cesta k objednávke, ktorá bude splnená na vaše želanie ako v obchode, je to však voľba na pováženie. Nie že by hybridná kura nedokázala vysedieť z vajíčok kuriatka, ale jej genetické predpoklady spôsobia, že ich vlastnosti budú nevyrovnané. Akoby každé z kurčiat bolo od inej matky – jedno na znášku, iné na mäso.

Za pováženie stoja i zdrobnené plemená, ktoré nenarobia škodu ani vtedy, ak im ponecháte výbeh do celého dvora. Milflérky majú na nohách z peria papučky, takže sa nesnažia krátiť chvíle hrabaním v zemi. Znášajú síce malé vajíčka, žĺtok v nich však tvorí až polovicu objemu. Ak z nich spravíte praženicu, akoby bola zo samých žĺtkov. A to je veru dobrota. Veľmi populárne sú aj zdrobnené velsumky, ktoré aj napriek svojmu útlemu vzrastu znášajú vajíčka porovnateľné s ktoroukoľvek mládkou. Ani tie vo dvore nenarobia mnoho škody a úžitku z nich je viac, ako od vás pýtajú pri starostlivosti.

Ku každému kŕdliku sliepok sa, samozrejme, pýta aj kohútik. Nielen pre svoju krásu a ranný budíček, ale aj pre poriadok, ktorý dokáže nastoliť v ich hierarchii. Zvoláva ich ku kŕmeniu, chráni pred predátormi a stará sa o to, aby v kuríne nebol „bordel“ ako v holubníku.

(mg)

Namiesto kurína voliéra či klietka

Aj v tom najmenšom dvore sa nájde kútik, ktorý sa môže stať zdrojom chutných vajíčok.

Čo by ste povedali na tie prepeličie? Ak vám v dome nechýba pivnica či hospodárska miestnosť, do ktorej v zimných mesiacoch neprenikne chlad, môžete to skúsiť. V znáške vajíčok sú skutočnými rekordérkami. Kým sliepka znáša vajíčka, ktoré sa vyrovnajú približne trom percentám jej hmotnosti, pri prepeličke je to neuveriteľných 8,5 percenta.

V počte vajíčok nezaostávajú za vysokoznáškovými hybridmi sliepok a v domácnosti ich môžete upotrebiť bez akýchkoľvek obmedzení. Len s počítaním to bude inak. Ak poviete, že ste si dali na raňajky praženicu z 20 vajíčok, nebude to až tak veľa, ako by sa laikovi mohlo na prvý pohľad zdať.

Starostlivosť o prepeličky sa v ničom nelíši od tej, ktorú vyžadujú sliepky. Len ustajnenie je odlišné. Ak sa rozhodnete pre znáškovú klietku s roštom na skupinový odchov, budete to mať úplne bez starostí. Ak vybudujete na letné mesiace voliérku, môže sa z nej stať atraktívna dekorácia dvora, z ktorej je veľký úžitok.

Prepelice sú dnes dostupné po celom Slovensku a vedzte, že vajíčkami sa to nekončí. Každú z nich možno v kuchyni upotrebiť rovnako ako inú hydinu.

(mg)

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 808
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 010
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 960
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 634
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 605
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie