SME

Vitamíny, ktoré rastú pred očami

Malá zimná záhradka môže vzniknúť na vašom parapete i na poličke v tmavej skrini.

Je to koníček, ktorého plody si môžu užiť všetci členovia domácnosti. Hoci v záhradke je počasie ešte stále vrtkavé, záhradkárskemu koníčku sa môžete venovať i teraz. Výsledky svojej snahy budete môcť zbierať z okenného parapetu, presvetlenej pivnice, ba dokonca i z tmavej zásuvky alebo skrine. Bez veľkých investícií, s radosťou na celé týždne.

Nič to, že obchodníci ponúkajú široký sortiment čerstvého ovocia a zeleniny po celý rok. Starostlivo namiešaný kokteil vône, chutí a vitamínov v ich podaní predsa len nie je kompletný. Chýba mu dotyk vašich rúk a radosť z úspechu. Vyskúšajte, čo vám z našej víkendovej inšpiratívnej ponuky sadne najviac.

Sila stoviek sukníc

Kdesi na spodnej polici spí vzdušné vrecúško s cibuľou. V suchu a chlade sú to stále len obyčajné cibule, ktoré pod suchou šupkou ukrývajú svoju nezameniteľnú arómu a pálčivosť. Bez nich by žiadny tradičný pokrm našich gazdiniek nebol kompletný. Stačí však prebudiť ich z driemot a v priebehu niekoľkých dní nám ukážu svoju jemnú tvár.

Či už vo vlhkom piesku, rašeline, alebo len tak prepichnuté paličkou, visiace nad nádobkou s vodou vyjavia v teplej kuchyni svetu svoje svetlozelené klíčky, ktoré mocnejú každým novým dňom. Tí netrpezliví sa budú na nich popásať pri každom pokušení, trpezlivejší si nenechajú ujsť chuť mladej jarnej cibuľky v niektorej z nátierok. Staré stráca na sile, mladé nás častuje svojou sviežosťou.

Výhodou takejto záhradky je, že vôbec nezáleží na tom, či máme cibuľu zo svojej úrody, alebo z obchodu. Jej mladé, svieže lístky sú vždy rovnako chutné.

Vňate plné silíc

Čo majú spoločné mrkva, petržlen, zeler a červená repa? Všetky rástli v zemi a každá z týchto zelenín je tradičnou súčasťou našich zásob v pivnici. Hoci umazané zemou na pohľad nevyzerajú príliš vábne, aj v nich sa ukrýva život, ktorý sa pri dostatku vlahy a tepla prederie na povrch. Milujú okenné parapety, na ktoré po celý deň svieti slniečko a robí im dobre, ak ich v hrantíku s hlinou zohrieva radiátor.

Na všetkých narastie voňavá vňať, ktorá dokáže dať nedeľnému obedu tú správnu slávnostnú atmosféru. Kým mladé výhony petržlenu a zeleru nesmú chýbať v žiadnom slepačom vývare, mrkvová vňať akoby nahrádzala jemnosť čerstvej karotky. Aby sme však nekrivdili cvikle, jej lístky sú natoľko krehké, že svojou sladkosťou dokážu osviežiť každý šalát.

Žiadna z týchto zelenín nevyžaduje úrodnú zem, ba ani hnojivo. Všetko, čo si nazbierali zo zeme, majú uskladnené vo svojich šťavách, ktoré dávajú život klíčiacej zeleni.

Uskladnené trsy možno prebudiť k životu

Tí, čo bývajú na vidieku, vedia, že teplo našich príbytkov dokáže robiť so zimujúcimi trsmi trvaliek zázraky. Kto si v pozdnej jeseni vyrýľoval trsy pažítky, mäty, medovky, šalvie alebo rozmarínu, ten ich môže z chladnej temnej pivnice preniesť v kvetináčoch na svetlo sveta. Prebudia sa zo spánku a v omyle, že ich zastihla jar, začnú pučať k rozkvetu.

Ohromnou rýchlosťou na nich vypučí obrast, ktorý je pre nedostatok svetla krátkych zimných dní jemnejší, no predsa len taký typický, ako ho poznáme. Na prvý pohľad koreniny či čajoviny našich babičiek majú v kuchyni všestranné použitie. Kde na tanieri nájde sa biele miesto lesknúceho sa porcelánu, tam patrí zelená vetvička z kvetináča. Vyspelé, niekoľkoročné trsy rodia hojne a dopĺňajú svojou početnosťou jemné vňate z koreňovej zeleniny.

Niekomu vonia po tabaku, inému po korení

Skutočným rekordérom v zimnom raste je bez pochýb žerucha. Príroda jej semienka naplnila nielen ohromnou energiou a životaschopnosťou, ale aj živinami, ktoré sú pripravené na okamžité zužitkovanie. Ak ju vysejete na mokrú papierovú utierku, preosiatu rašelinu alebo netkanú záhradkársku textíliu, už v priebehu niekoľkých desiatok minút máte radosť z raketového tempa.

Semienka nasajú vodu a vyjaví sa na nich vrstvička priehľadného rôsolu. Po niekoľkých hodinách začnú pukať a objavujú sa prvé klíčky. Okamžite smerujú k oblohe a už po niekoľkých dňoch sú na nich plne rozvinuté zelené lístočky. Práve v tomto štádiu sú pripravené na zber. Len odstrihnúť ich tenučké, vytiahnuté stonky a okamžite upotrebiť zelenú omladinu v kuchyni. Korenistá vôňa je natoľko prenikavá, že niekomu môže byť nemilá.

Skúsenejší vedia, že najväčšiu úrodu možno zozbierať tam, kde sa dá nožnicami strihať tesne nad úrovňou korienkov. Preto by nádobka nemala mať vysoký lem. Taktiež do kvetináča nepatrí ani zrnko hliny alebo piesku, ktoré by mohli na jemných rastlinkách uviaznuť a skončiť pod našimi zubami.

Mikroplodiny sú spásou zajtrajška

Ak je mladé kurča pre mnohých chutnejšie a jemnejšie ako stará, vynosená sliepka, iné to potom nebude ani so zeleninou. Presvedčili sa o tom už mnohí milovníci zdravej výživy, ktorí si dali za cieľ hľadať pestrejšiu alternatívu k listovému šalátu. Nazvali ju mikroplodiny a nech to znie akokoľvek vznešene, nie je to nič iné ako „bábätká" od veľkých plodín, s ktorými sa stretávame každodenne.

Slnečnica, horčica, reďkovka, mrkva, sezam, hrášok, ďatelina a mnohé iné rastlinky majú kratučkú púť, pri ktorej svoje poslanie rozmnožiť život nenaplnia. Ak ich vysejete do kvetníka na okennom parapete, nebudete čakať až dovtedy, kým sa vyšplhajú do výšky kľučky. Vo chvíli, keď iba o málo predbehnú svojím vzrastom žeruchu, ich telíčka patria pod nožnice. Vznikne z nich úžasný listový šalát, ktorý mieša chute z celého sveta.

Na výsev však nepoužijete semienka určené pre záhradkárov na hriadky, ale tie, ktoré neboli chemicky ošetrené a osivárske firmy ich odložili práve na tento účel. Zvyčajne ich ponúkajú v predajniach so zdravou výživou, natrafíte na ne však aj v záhradkárskych obchodíkoch. Treba len povedať, čo potrebujete, a možno si odtiaľ odnesiete celú výbavu - od samozavlažovacích pestovateľských nádob cez substrát až po semienka samotné.

A ak sa popýtame, ako takéto jemné rastlinky chutia, odpoveď je prostá. Jedli ste už niekedy mladý, zelený hrášok? Mladá rastlinka chutí úplne rovnako. A tak je to aj s ostatnými.

Odomknite energiu, ktorá sa ukrýva v semienkach

Možno ste si to neuvedomili, ale najmenšou záhradkou môže byť obyčajná zaváracia fľaša. Stačí len niekoľkými otvormi premeniť jej viečko na sitko a môžete sa pustiť do hľadania nových chutí. V prevahe je nevtieravá sladkosť, ktorú možno zladiť s čímkoľvek. Pri troche hľadania však prídete na to, že chute klíčkov sa navzájom predsa len trochu líšia.

Prednosťou nakličovania semienok je ohromná rýchlosť, akou sa fádna tvrdá schránka zmení na jemnú, chrumkavú zeleninu. Pripisuje sa im vysoký obsah vitamínov a zdraviu prospešných enzýmov, ktorými sa vedátori zaoberajú celé desaťročia. Netreba byť však odborníkom na zdravie a výživu, aby človek zistil, že sa predsa len cíti po ich zaradení do jedálneho lístka lepšie. V zimných a skorých jarných mesiacoch je to ako medicína na letargiu, únavu a strnulosť ducha.

Postup je až príliš jednoduchý. Namočíte do zaváracej fľaše na niekoľko hodín semienka do vlažnej vody, aby ste z nich vypláchli látky brzdiace klíčenie. Scedíte ich cez dierovaný vrchnák a dnom nahor necháte robiť prírodu svoje čary. Kým netrpezlivo čakáte, až začnú po napučaní praskať ich šupky a ukazovať sa klíčky, pri každej príležitosti ich opäť preplachujete a cedíte. Celé toto snaženie trvá v priemere od troch do piatich dní a ak príde nečakaná povinnosť mimo domácnosti, silu prírody možno nadobro pribrzdiť odložením fľaše do chladničky. Tam vydrží bez vašej starostlivosti dva až tri dni.

Nakličovať možno čokoľvek - od obilnín potravinárskej kvality cez všetky drobné strukoviny až po horčicu, lucernu, reďkovku, grécke seno a ďatelinu. Trvá iba niekoľko dní, kým sa pohár zaplní krehkými klíčkami, výhonkami a korienkami, ktoré sa držia svojej belavej farby. Vo chvíli, keď sa začne k slovu hlásiť prvý náznak jemnej zelene, dávka je pripravená na úplné spotrebovanie v kuchyni.

Len opäť prepláchnuť, pustiť dolu odtokom uvoľnené šupky a môžu sa začať kulinárske experimenty. Niekto nedá dopustiť na nátierku, iní si voľkajú pri rafinovanej chuti fašírky. Ba z naklíčenej pšenice možno upiecť i výborný, sladučký múčnik. Aby mali pokoj na duši aj tí, ktorých organizmus neznesie ani tú najmenšiu záťaž, klíčky možno pred použitím na pár sekúnd namočiť v sitku do vriacej vody. Ak nazriete do kuchárskych knižiek, odhalíte tam recepty na omáčky, šaláty, omelety a pečivo s klíčkami, nechýba dokonca ani pizza. Je to však hlavne o vašej fantázii, a tak môžete začať hoci aj klíčkovým rizotom.

Mimochodom, vedeli ste, že najjemnejšie sú tie klíčky, ktoré vyrastajú v úplnej tme a pri nižšej teplote? Hoci rastú pomalšie, obsahujú omnoho viac prírodných cukrov. Takže tá sľubovaná záhradka v tmavej skrini nie je vôbec žiadnym výmyslom.

Ak vám naklíčené dobroty zachutia, možno neuniknete pokušeniu vybaviť svoju domácnosť malým nakličovacím kútikom. V predaji sú rôzne systémy stohovateľných nádobiek s otvormi, ktoré aj v tom najmenšom kúte vytvoria bohatú záhradku s pestrou škálou naklíčených semienok.

(mg)

Hlive sa vaša pivnica zapáči

Ak má pivnica čo i len jedno okienko a vám nechýba chuť každých pár dní zájsť si po novú vlnu úrody, určite by ste nemali v zime zabudnúť ani na pestovateľské substráty prerastené podhubím hlivy. Tie vám z „hubovej škôlky" pošlú poštou a ani najtuhší mráz cestou na nich nenapácha žiadnu škodu.

Na prvý pohľad sú to obyčajné vrecúška z plastu, naplnené neidentifikovateľnou zmenou prírodnín. Drevené hobliny, drvená slama, kukuričné šúpolie či čosi podobné - každý z množiteľov má svoj osvedčený recept. Všetky však prerástli hustým bielym podhubím, ktoré čaká na každú príležitosť, aby zasialo nový život.

Pár otvorov vo fólii pustí k podhubiu čerstvé povetrie a v tej chvíli sa začína čosi úžasné. Zdurená tmavá hrčka sa začne rozvíjať a už po dni či dvoch vidno, že sú to drobné plodnice, ktoré rastú ako z vody. Potrebujú slabý svit svetla prenikajúci cez okno, jemný závan vlhčiny a vzduch, ktorý dá podhubiu poznať, že práve táto jeho časť vykukla spod zeme. To je signál, ktorý dá vedieť, kde majú narásť plodničky.

Hliva rodí v niekoľkých vlnách a vždy je to rovnaké. Keď sa klobúky narovnajú, je časť odobrať celé trsy a spracovať ich v kuchyni. Na vajíčkach, do guláša, vypražiť v trojobale alebo zapiecť so zemiakmi a vajíčkami tak, ako sa to robí aj s hubami nazbieranými v lese. Iba pri pohľade na balík rodiacej hlivy si uvedomíte, čo znamená generáciami tradované „rásť ako huby po daždi". Nemusíte mať žiadne skúsenosti, v pivnici sa to vždy podarí. A zimné mesiace patria medzi najradostnejšie.

Niekedy si môžete v ponuke vybrať medzi čerstvými substrátmi, alebo tými, ktoré už za sebou majú jednu vlnu zberu. Ak ste v supermarkete niekedy hlivu kupovali, práve tie plodnice pochádzajú z vreciek, ktoré pre nedostatok miesta huboví farmári často ponúkajú. Aj v tej najmenšej pivnici sa nájde miesto na policu, do ktorej môžete umiestniť päť vreciek pripravených na pestovanie. Pri takomto záhone môžete počítať s úrodou, ktorá zasýti po každom zbere šesťčlennú rodinu.

Dobrou správou je, že podľa odborníkov milovníci hlivy žijú o čosi dlhšie ako ostatní. Takže ak ste sa rozhodli predsa len jarné upratovanie urobiť s predstihom, pripravte si v pivnici miesto a objednajte záhon s ušatou úrodou.

(mg)

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 555
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 706
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 032
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 704
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 441
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie