SME

Sneh neprináša len starosti, ale aj úžitok

Je zásobou vlahy pre záhradu, ochráni zem pred premrznutím a zakryje pred naším zrakom neporiadok, ktorý nám kazil výhľad z okna.

(Zdroj: Milan Gigel)

Kým motoristov v mestách dokáže rozrušiť už prvá skromná nádielka snehu na cestách, pre vidiek a prírodu je snehová prikrývka očakávanou udalosťou, ktorá ohlasuje príchod skutočnej zimy. Prináša bohatú nádielku vlahy potrebnej pre život, vytvára ochrannú bariéru pred silnými mrazmi a nastoľuje rovnováhu medzi slnečným dňom a chladnou nocou. Snehu sa tešia záhradkári, poľovníci, turisti a všetci milovníci prírody.

Tí, ktorí majú vo svojich dvoroch kŕmidlá pre vtáčatá, vedia o príchode prvého sneženia zvyčajne skôr ako všetci ostatní. Na kŕmidlách to začína žiť a prichádzajú na ne i tie vtáčatá, ktoré za iných podmienok do dvorov nezavítajú. Akoby vopred vedeli, že už o deň či dva príde núdza, ktorá ich pritisne bližšie k ľudským obydliam.

Aby sa chodníčky nešmýkali

Sneh nám prekáža iba tam, kde nám bráni v bezpečnom pohybe. Nie je preto prekvapením, že pri prvom snežení okamžite siahame po metle a snežnej lopate, aby sme chodníky vyčistili skôr, ako sa pokryjú vrstvičkou ľadu. Nie každý je však na penzii, aby stíhal reagovať okamžite. Tu prichádzajú na pomoc osvedčené metódy, z ktorých každá má svoje prednosti a nedostatky.

Kuchynská soľ je prvou pomocou na odstránenie ľadovej vrstvy z chodníka, funguje však iba do teploty -5 stupňov. Na trhu sú však posypové soli, ktorých účinnosť sa nestráca ani pod touto hraničnou teplotou. Slaná voda však znehodnocuje obuv, neošetrený betón a hriadky pri chodníku. Účinok sa navyše dostaví iba vtedy, ak sa sneh s ľadom rozpustia úplne. Ak vznikne šmykľavá vrstva vody na zamrznutom podklade, situácia je horšia ako pred posypom. Siahnite po nej iba v teplejší deň a vždy iba vtedy, ak máte čas na dokončenie práce.

Popol z kozuba či pece je spoľahlivým prostriedkom, ktorý premení šmykľavé schody či chodník na plochu, do ktorej sa možno oprieť i pri rezkom kroku. Či pochádza z brikiet, alebo polien palivového dreva, nie je rozhodujúce. Dôležité je iba to, aby ho bolo dosť. Narobíme si z neho síce neporiadok vo verande či zádverí, vždy však treba posyp opakovať, keď pribudne nová vrstvička snehu. A ak patríte medzi tých, čo ešte stále kúria uhlím, škvara ukáže svoju vyššiu účinnosť na ľade.

Piliny a piesok sú voľbou pre tých, čo nekúria tuhým palivom a hľadajú ekologické riešenie, ktoré zaberá. Aj keď fungujú podobne, predsa len je tu rozdiel, ktorý zaváži. Kým piesok účinkuje proti šmýkaniu okamžite po posypaní, piliny plnia svoju funkciu až vtedy, keď primrznú k podkladu. Výhoda oboch materiálov je v tom, že sa stratia v hline bez ohľadu na to, či vedľa chodníka pestujete udržiavaný trávnik, alebo vám vedľa neho zo zeme vyrážajú belasé hlávky modríc.

Presuňte sneh na miesto, kde prinesie úžitok

Niet pochýb o tom, že vysoký snehový závej pred vstupom do drevárne či holubníka prinesie iba trápenie. Vo dvore a záhrade sa však vždy nájdu miesta, kde štedrá snehová nádielka prinesie radosť a úžitok. A to nielen vo chvíli, keď je snehu viac, ako nám je milé, ale aj po celú zimnú sezónu.

Čerstvo napadnutý sneh, ktorý je premrznutý tak, že ho vietor odúva z lopaty späť na zem, je najvhodnejším pomocníkom na zimovanie chúlostivých drevín. Ak z neho vytvoríte kopu nad kríkmi ruží, v jeseni vysadených ovocných drevín či nad hriadkou cesnaku paličiaku, ktorý ste tento rok vysadili skôr ako bolo nutné, vytvoríte nad nimi tepelný štít, ktorý neprepustí mráz. Je to, akoby ste vytvorili izoláciu podobnú tej, ktorú na konci jesene budujeme z lístia. Hrubý snehový závej patrí od začiatku zimy aj na hriadky, ktoré majú na jar ako prvé poslúžiť na rýchlenie zeleniny. Pod ním nepremrznú a na jar ich rýchlejšie prehreje slnko.

Ťažký mokrý sneh je bohatou zásobárňou vody, ktorá prospeje záhonu s jahodami a ovocným a ozdobným stromčekom vysadeným v nádobách. Ochráni ich pred vysúšaním mrazmi a vždy keď príde odmäk, postará sa o ich zálievku. Štedré navrstvenie vás zbaví starostlivosti na dlhé týždne.

Poriadna navážka snehu patrí aj do fóliovníka, skleníka a parenísk, ktoré už zostali nadobro prázdne až do príchodu novej rýchliacej sezóny. Na týchto krytých hriadkach je núdza o vlahu a zimné navážanie snehu môže znížiť náklady na jarné zalievanie. Je to, akoby ste slnkom rozpustenú vodu skladovali v hlbších vrstvách zeminy, kde si k nej neskôr nájdu cestu korene rýchlenej a jarnej zeleniny. A to platí aj v prípade, ak ich používate v zimnom období na slnenie hydiny, ktorej pobyt na slnku pod presklenou strechou prospieva. Neskúseného záhradkára prekvapí, ako rýchlo sa sneh v slnečných dňoch v skleníku stráca.

Bohatá snehová čiapka však prospieva i záprave s hnojom či kompostovisku, ktoré pod izoláciou s prístupom vlahy aktívne pracuje po celú zimu. Len miestami sa objavujú komíny, ktoré vytopila horúca para valiaca sa z tlejúceho organického materiálu. Vďaka tomu vyzrie kompost o pol roka skôr, ako by mu to trvalo v podmienkach, kde v zime premŕza.

Drobné opatrenia oddialia starosti

Nikdy nie je neskoro na to, aby ste si chodníčky pred hospodárskymi budovami vo dvore ochránili pred zosúvajúcim sa snehom a ľadom, ktorý v teplejších dňoch opúšťa strechy. Či už ide o moderný drevený záhradný domček, zimnú záhradu, starú kamennú maštaľ či drevené humienko, na všetkých sa osvedčili snehové zábrany s typickým dizajnom slovenského dvojkríža.

Ich výhodou je, že ich možno na lepenkovú, šindľovú a plechovú strechu namontovať i v priebehu zimy. Stačí len namazať skrutky voskom alebo mydlom a zábrany namontovať na miesto. Ak do nich na zimnú sezónu vložíte tenké vrcholce smrekov, spojíte ich reťazou alebo do nich založíte okrojkové laty s kôrou, vytvoríte tak zábranu, ktorá udrží sneh a ľad na streche v každom počasí. Ušetríte si tak každoročnú námahu s vyvážaním ťažkého snehu na fúriku a zostane na vašich pleciach iba posýpanie ľadovej plochy, ktorá bude po odmäku vznikať na zamrznutej zemi. Je to, akoby ste posunuli čas a zbavili sa námahy, ktorá vás oberala o čas vyhradený na vychádzky do prírody.

Tam, kde v miernom svahu robia každú zimu starosti naviate záveje, sa osvedčil nízky živý plot z hustých drevín. Vytvorí udržiavanú protisnehovú bariéru, ktorá zastaví sneh i vietor. Či sa vám páčia nízke borievky, alebo uhladený vzhľad tisu a tují, je iba na vás. Ak však chcete mať z bariéry aj úžitok, vysadiť ju môžete už na jar z drevín, ktoré sú každoročne zasypané množstvom drobných plodov. Tie sa môžu stať nielen príjemným spestrením nedeľného vypekania, ale aj potravou pre divé vtáctvo. A možno si do nízkej húštiny nájde cestu aj ježko, ktorý sa zatúlal z priľahlého hája.

Topenie snehu možno urýchliť

Určite ste si všimli, že v okolí chodníka posypaného popolom sa sneh rozpúšťa v slnečných dňoch omnoho rýchlejšie ako na iných slnečných miestach vo dvore. Drobné rozptýlené čiastočky vytvárajú v snehu ostrovčeky, ktoré sa ohrievajú rýchlejšie ako sneh samotný. Deje sa tak aj v bezprostrednom okolí kmienkov stromov, kolíkov, múrikov či drevených plotov.

Túto taktiku môžete využiť na údržbu miest, kde ste pre zaneprázdnenosť nestihli odstraňovať snehovú perinu takým tempom, ako by ste chceli. Namiesto toho, aby ste sa prebíjali zamrznutým tuhým nánosom čakanom, vyskúšajte to s tmavým posypom alebo plachtou. Zvyčajne spravia tretinu práce za vás a váš chrbát si oddýchne aj napriek tomu, že ste sa výzve postavili bez úskokov.

Takto dokážete vytvoriť holú plochu pre vyloženie novej fúry palivového dreva pre budúcoročnú sezónu alebo spod snehu vyslobodíte skrehnuté debničky a vedrá z plastu, ktoré ste zabudli v kúte dvora, na ktorý tieni výhľad veľký krík bazy. Ak sa rozhodnete siahnuť po čiernej plachte z netkanej textílie, myslite na to, že ju musíte odložiť skôr ako, slniečko klesne za obzor. Inak primrzne k snehovej perine a budete musieť čakať na ďalší slnečný deň.

Aj plechová strecha môže byť bezpečná

Je to fenomén, ktorý sa stáva čoraz vážnejším problémom vidieka. Podkrovie s nízkym sklonom strechy a plechovou krytinou šetrí pri rekonštrukcii peniaze. Obľúbený matný povrch plechu vyzerá atraktívne a ak pokrývači dobre spravili svoju prácu, vyzerá to takmer, akoby bol dom pokrytý naozajstnou škridlou.

Avšak keď príde zima, začnú sa objavovať prvé nepríjemnosti. Sneh sa hromadí na streche a s každým novým dňom sa deje čosi, čo uniká pohľadu. Pod vrstvou snehu sa tvorí ľadová kryha, ktorá môže dosiahnuť hrúbku až niekoľkých centimetrov. Sneh, ktorý sa pod slnečnými lúčmi pomaly topí na vodu, opäť primŕza priamo na plechu. Vzniká tak ohromná masa ľadu, ktorú v kritickej situácii nemusia zastaviť ani masívne snežné lapače.

Stáva sa to zvyčajne nad ránom, keď teploty klesnú na minimum. Ľad sa začne kĺzať po plechu, až kým lavína s rachotom nedopadne na zem. Tomu však možno predchádzať i bez toho, aby ste strechu vybavili nákladným rozmrazovacím systémom, ktorý bude spúšťať snehovú pokrývku po dávkach.

Stačí len vybaviť neobývanú časť podkrovia pod štítom elektrickým vykurovaním. Jediné kliknutie vypínača postačí na to, aby ste v priebehu niekoľkých desiatok minút zhodili zo strechy vrstvu snehu vo chvíli, keď je to bezpečné. Teplý vzduch zohreje plechy a sneh spolu s tenkou vrstvičkou ľadu letí nadol. Takéto riešenie nie je nákladné a neraz postačí bazárové priamoohrevné teleso, ktoré kúpite za pár eur. Elektroinštalácia na mieru dodá tejto práci komfort, niekedy však postačí len vyklopiť skladacie schodíky a vybehnúť nahor s predlžovačkou.

(mg)

Sneh zaistí, aby boli kvety a zelenina svieže

Možno ste o tom ešte nikdy neuvažovali, ale vďaka snehu možno udržať zeleninu v pivnici sviežu až do skorého leta. Obzvlášť v prípade, ak ste nútení skladovať ju v suteréne rodinného domu, kde sa teplota celoročne drží v stabilnom rozpätí od 12 do 15 stupňov. Ako môže takúto klímu upraviť sneh, ktorý príroda nasypala do dvora?

Stačí len nazrieť na dvere smerujúce z dvora do suterénu na sudy, ktoré ešte pred niekoľkými mesiacmi pod odkvapmi zachytávali jesenné zrážky. S príchodom štedrej snehovej periny ich treba premiestniť do stredu pivnice, ktorá slúži na skladovanie zeleniny. Ak ich naplníte snehom až po samý okraj, je to, akoby ste dnu preniesli aj časť mrazivého počasia. Vo vychladenej pivnici s vlhkým povetrím si zelenina zachová svoju sviežosť a vynikajúcu chuť.

O tom, že ľadové cencúle a ušliapaný sneh z chodníkov poslúžia lepšie ako čerstvo nasypaný prašan, niet pochýb. Dôležitá je iba pravidelná obmena. Vždy nová dávka snehu a ľadu, pri každom triedení jabĺčok, prezeraní debničiek či vyberaní zeleniny pre sobotný obed. Ak je sezóna na sneh štedrá, akoby zelenina vôbec nestarla. A popri tom z dvora mizne sneh, ktorý po iné roky miestami prekážal.

Voda z rozpusteného snehu je prospešná pre zalievanie kvetov v interiéri. Na rozdiel od tej z vodovodu je okysličená a mäkká. Vďaka tomu sa na povrchu hliny v kvetináčoch netvoria vápenné povlaky a vo vode sa rozpustia všetky minerály, ktoré rastlinky potrebujú na to, aby prekonali obdobie zimného vegetačného pokoja.

(mg)

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 213
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 548
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 925
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 301
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 178
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 870
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 708
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie