SME

Importé de Slovaquie. Náš prvý bakelitový fotoaparát bol z Gummonu

Pred 75 rokmi vylisovali v bratislavskom závode fotoaparát, ktorý sa pýšil prívlastkom ľudový.

Autorská stopa vedie ku geniálnemu vynálezcovi z nemeckého Porúria Fritzovi KaftanskémuAutorská stopa vedie ku geniálnemu vynálezcovi z nemeckého Porúria Fritzovi Kaftanskému (Zdroj: www.ostblok.sk)

Fotiť vraj vie dnes každý. Niekedy viac fotíme, ako žijeme. Zo sekúnd našej existencie si robíme snímky a z minút zaznamenávame videá.

Chceme zachytiť všetko, čo je okolo nás. Predpažené mobily a tablety sú poznávacím znamením „moderného človeka“.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred 75 rokmi vylisovali v bratislavskom závode Gummon malú čiernu bakelitovú skrinku s veľkým nápisom Futurit. Osadili do nej objektív a prvý slovenský fotoaparát, ktorý sa pýšil prívlastkom ľudový, bol na svete.

Génius z Essenu

Odpoveď na otázku, kto navrhol po tvarovej a konštrukčnej stránke fotoaparát Futurit, vôbec nie je jednoduchá. Stopa vedie ku geniálnemu vynálezcovi z nemeckého Porúria Fritzovi Kaftanskému.

SkryťZatvoriť reklamu

Narodil sa 18. novembra 1899 v Essene a v tých časoch bol priekopníkom v oblasti nových technológií, inovácií a patentov.

Navyše bol vynikajúcim obchodníkom. Vedel nájsť investorov pre svoje projekty a nikdy sa nebál začať odznova, hoci aj v inej krajine.

V roku 1927 začínal so svojimi fotoaparátmi pod značkou Fotofex v Berlíne a už v roku 1932 na veľtrhu v Lipsku s úspechom prezentoval šikovný fotoaparát Visorfex.

O niekoľko mesiacov neskôr prišli modely Fexor, Sida, Turf, Parlorfex a Mini-Fex, ktorý bol vyhlásený za najmenší fotoaparát na svete.

Neskôr sa pridal ku Karlovi Gumpelovi a Paulovi Knochemu a pôsobili pod značkou AIDS. Tá nemala nič spoločné s vírusovým ochorením, ktoré sa objavilo až v roku 1981.

Importé de Slovaquie

Okolo roku 1937 sa Kaftanski presťahoval do Československa, konkrétne do Prahy. Priniesol si patent na aparát SIDA a pokračoval vo výrobe.

SkryťZatvoriť reklamu

Tu vznikol aj známy Fex Superior, ktorý sa neskôr s určitými zlepšeniami vyrábal vo Francúzsku, kam Kaftanski presídlil v roku 1939.

O tri roky neskôr založil v Lyone spoločnosť Fex/Indo. Skratka znamenala France Export/Industrie Optique a táto značka fungovala až do roku 1981.

Kaftanski bol tvorcom konštrukcie i tvaru fotoaparátov. Jeho modely mali typický dizajn s vysunutým hľadáčikom v tvare jemne zaobleného kvádra.

Od roku 1937 sa bakelitové fotoaparáty lisovali v dnes už zbúranej bratislavskej fabrike, ktorá fungovala pod menom Továrňa na kábele účastinná spoločnosť – závod Gummon.

Gummon postavil pri Továrni na kábele továrnik Egon Bondy v roku 1911. V októbri 1918 získal recept na inovovanú bakelitovú zmes od spoločnosti Bakelite Gesellschaft Berlin.

SkryťZatvoriť reklamu

Špeciálnu receptúru nazývali Futurit a všetky výlisky z nej niesli tento nápis a mali svoje číslo. Sortiment výroby bol široký – od elektrikárskych súčiastok, svietidiel, zapaľovačov, pohárov až po reklamné predmety ako tabatierky a popolníky.

Po príchode Kaftanského do Československa sa v Gummone rozbehla aj výroba fotoaparátov. Neskôr počas slovenského štátu sa tu vyrábali štyri fotoaparáty inšpirované Kaftanského dizajnom: Ama, Excella, Super Excella a Futurit.

Jediný Futurit má na prednej stene plastický nápis: Importé de Slovaquie. Treba však pripomenúť, že Futurit sa objavoval na trhu ešte pred rokom 1939 a známe sú aj verzie bez nápisu Importé de Slovaquie.

Kaftanski sa v rokoch 1938 – 1939 presťahoval z Prahy priamo do Bratislavy, aj preto môžeme predpokladať, že sa na tvarovom riešení Futuritu osobne podieľal.

SkryťZatvoriť reklamu

Obľúbený aparát

Meno materiálu, ktoré bolo zhodné s materským závodom Futuritwerke vo Viedni, sa stalo aj značkou ľudového fotografického prístroja z bakelitu.

Futurit bol v tom období veľmi obľúbený, používal ho aj Gejza Gűrtler z Turčianskych Teplíc, ktorý robil sprievodcu po Banskej Štiavnici známemu fotografovi, kameramanovi a režisérovi Karolovi Plickovi.

Futurit fotil na formát 4 x 6,5 centimetra, ale jeho obsluha bola natoľko zjednodušená, že kvalita výsledného obrázku bola vždy lotériou, lepšie povedané prekvapením. Napriek všetkým nedostatkom výborne sadne do ruky a pôsobí tvarovo vyvážene.

K fotoaparátu sa dodávalo oválne prešívané puzdro z tvrdeného papiera s koženým remienkom. Futurit sa vyvážal do celého sveta a jeho výroba sa zastavila na konci druhej svetovej vojny.

SkryťZatvoriť reklamu

Smutný osud fabriky

Továrňa na kábele, založená v roku 1894, i závod Gummon boli po vojne znárodnené a vznikol národný podnik Kablo Bratislava, závod Gumon.

Nie je to tak dávno, čo sme sa v Bratislave museli bezmocne prizerať demolácii budov, ktoré si pamätali celé dejiny fabriky.

Žiaľ, industriálne dedičstvo muselo ustúpiť developerským záujmom o lukratívne pozemky a bagre nezastavila ani „smiešna“ pokuta.

Dnes patrí toto územie medzi najškaredšie v Bratislave, hoci ošarpané oplotenie závodu zdobí paradoxný nápis: „To najlepšie, čo vám mesto vie dať.“

Autor je dizajnér a kurátor zbierok produktového dizajnu v Slovenskom múzeu dizajnu.

www.ostblok.sk

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 745
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 417
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 868
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 821
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 685
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 926
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie