SME

Ovocné stromčeky zarodia aj v kvetináči

Aj keď nemáte priestrannú záhradu, nemusíte sa ochudobniť o radosť z dozrievajúceho ovocia.

(Zdroj: Ilustračné - mg)

Na terase, chodníku, priedomí, príjazdovej ceste ku garáži, pomedzi ozdobnou výsadbou či na ostrovčeku v strede trávnika - vhodné miesto nájdete všade, kam sa vmestí kvetináč s priemerom 35 až 50 centimetrov a slniečko ho bude zahrievať po celý deň.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niet väčšej radosti, ako sledovať ovocné výpestky v priebehu ročných období.

Výpestky možno sadiť i na jar

Jarná sezóna predaja ovocných výpestkov je v plnom prúde a tak môžete uvažovať nielen o kontajnerovaných stromčekoch a kroch, s ktorými možno pracovať po celý rok, ale aj o prostokorenných. Ušetríte tak peniaze a budete môcť využiť pestrejší výber.

Výpestky musia byť svieže, čo zistíte pohľadom na ich púčiky, ktoré už začínajú rašiť. Visačka vám prezradí, odkiaľ pochádzajú a pomôže vám presne identifikovať nielen množiteľa, ale aj odrodu. Práve tá bude pre vás pomocníkom pri výbere, pretože nie konáre a listy vás zaujímajú, ale plody, ktoré budete zbierať.

SkryťZatvoriť reklamu

Ako vyberať

Výber je pestrý, pozornosť však treba upriamiť na tie, ktoré znesú pestovanie v stiesnených podmienkach. Egreše, ríbezle a josta sú dostupné v kríčkovej i stromčekovej podobe. Ak si zvolíte rezistentné odrody, ušetríte si starosti s ich ošetrovaním. Medzi novinkami nájdete aj také vychytávky, akými sú egreše bez tŕňov a ríbezle plodiace ružové plody. Všetky odrody budú rásť v nádobách vďačne. Vystačia si s univerzálnym rašelinovým substrátom.

Čučoriedky, kľukva, brusnice a muchovníky tvoria ďalšiu atraktívnu skupinu drobného ovocia na pestovanie v nádobách. Z poliehavej kľukvy vytvoríte podrast a z ostatných budete tvarovať vzhľadné kríčky. S výnimkou muchovníkov, všetky vyžadujú kyslý pestovateľský substrát, ktorý zvyčajne nesie na obaloch obrázky azaliek a rododendrónov.

SkryťZatvoriť reklamu

Maliny, ostružiny, černice a ich medzidruhové krížence sú vďačnými ovocinami na pestovanie v nádobách a ponuka je každý rok obohacovaná o nové kultivary nesúce netradičné formy a farby ovocia. Kým maliny ako jediné tvoria pevné výhony, ktoré budú rásť bez opory, ostružiny a černice budú vyžadovať pomoc, aby ich výhony nepoliehali. Na to treba myslieť už pri výbere pestovateľskej nádoby a zabudovať do nej nejaké kolíky či využiť v ich blízkosti opornú drôtenku. Vyhovuje im substrát s podielom ílovitej zložky.

Jablone sú jedinou ovocnou drevinou, ktorá má pevne zakódovaný stĺpovitý tvar, možno ich pestovať v prostom tvare, alebo vo forme vidlice, hoci i viacnásobnej. Baleríny najrôznejších odrôd budú tvoriť kompaktný terminál pokrytý olistením, kvetmi a plodmi, takže ak máte dostatok miesta, smelo vyberajte. Je to istota, ktorá bude rodiť, aj ak vám chýbajú ovocinárske skúsenosti.

SkryťZatvoriť reklamu

V ponuke predajcov nájdete aj niekoľko odrôd hrušiek, ktoré si dokážu zachovať kompaktný formát, vždy však bude záležať na vás, ako si poradíte s ich strihom. Na podpníkoch Gisela5 nájdete kompaktné formy čerešní a ak budete mať šťastie, pritrafí sa vám aj niektorá zo sliviek. Všetky vyžadujú rez trénovaného ovocinára. Keďže však ide o úlohu, ktorá sa rieši iba raz ročne, vo svojom okolí určite nájdete niekoho, kto vám pomôže.

Určite zabudnite na ponuky v katalógoch Starkl a Sieberz, kde na počítačom upravených obrázkoch vidíte reklamný sen, ktorý nemá s realitou nič spoločné. Ušetríte si sklamanie, aké zažili mnohí. A popri ňom i svoju peňaženku.

Zálievka a výživa sú kľúčové

Nádoba má obmedzené hranice a tak korene ovocín môžu prijať iba to, čo do nej dáte. So závlahou je to jednoduché. Zalievate tak často, ako počasie káže. A to nielen v priebehu pestovateľskej sezóny, ale aj v zimných mesiacoch. Pretože stromčeky nevymŕzajú v nádobách chladom, ale stratou vody. A tú treba nepretržite dopĺňať.

SkryťZatvoriť reklamu

Aby sa voda z nádob odparovala pomalšie, pomôcť si možno podrastom alebo nastieľaním. Je iba na vás, či pod kmienok nasypete vrstvu kôry, kameniva, alebo vysadíte podrast zložený z jahôd alebo byliniek. Každý centimeter priestoru má svoju hodnotu.

S výživou je to podobné. Rašelinové substráty nie sú nekonečnou zásobárňou živín a svoj potenciál vyčerpajú v priebehu niekoľkých týždňov. Pri pestovaní v nádobách sa zamerajte na organické hnojivá s postupným uvoľňovaním. Rohovina, peletovaný ovčí alebo konský hnoj sú na výživu ideálne. Určite však netreba zabudnúť na hnojenie vodorozpustnými hnojivami na list, aby mali stromčeky dostatok stopových prvkov a minerálov.

Chemickú ochranu stiahnete na minimum

Udržať v dobrej kondičke drobné ovocné stromčeky možno zväčša aj bez chémie. Dnes je už na trhu dostatok prírodných a biologických prostriedkov – či už ide o dravé roztoče, alebo výťažky z rôznych rastlín. Aj keď je ich cena v porovnaní s chemickými prostriedkami vyššia, pri malej spotrebe na cene príliš nezáleží.

SkryťZatvoriť reklamu

Keďže máte stromčeky takpovediac pod palcom, vždy viete aktívne zasiahnuť v správnej chvíli a ošetriť aj to najskrytejšie miesto. To na veľkých ovocných stromoch nedokáže nik.

Zimovanie pýta vaše nasadenie

Sú iba tri recepty, ako si poradiť s ovocnými stromčekmi v kvetináčoch v priebehu zimy. Prvou je zapustiť ich do zeme až po úroveň substrátu a na jar opäť vytiahnuť von. To môžu urobiť iba tí, ktorým sa na zimu uvoľní záhrada, aby do nej mohli presťahovať stromčeky z dvora.

Druhou možnosťou je presunúť všetko do celodenného tieňa a zasypať štedrou vrstvou izolačného materiálu. Na takomto stanovisku treba vždy vystriehnuť iba odmäk a využiť ho na zálievku.

Treťou z možností je nechať všetko na mieste a riešiť zimnú závlahu s podobnou intenzitou, ako na začiatku a sklonku pestovateľskej sezóny. Dopĺňať vodu neprestajne, vždy keď slniečko trochu rozpustí škrupinu ľadu na substráte. Pretože voda z neho mizne závratnou rýchlosťou, odparuje sa nielen zo zeminy, ale aj zo zimujúcich konárov a letorastov.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 752
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 907
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 257
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 084
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 837
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 774
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie