Zubami sa zahryzáva do dreveného masívu, aby z neho odhobľovala tenké triesky a oddelila jedno poleno od druhého. Bez ohľadu na to, či ju poháňa palivová zmes v nádržke, alebo elektrina prichádzajúca cez kábel.
Možno sa vám zdá, že ju stačí naplniť, spustiť a priložiť k drevenému klátu, aby spravila svoju prácu. Ako dobre jej to pôjde, však v podstatnej miere závisí od vašej starostlivosti. I dobre udržiavaná píla s menším výkonom môže pri práci predstihnúť väčšiu, no zanedbanú.
Vždy dokonale ostrá
Niekedy netrvá dlhšie ako dve hodiny, kým sa zuby na reťazi otupia natoľko, že jej rezný výkon klesne o tretinu. Ak ste v minulosti zachytili, že tupá reťaz sa spozná podľa toho, že namiesto tenkých hobliniek sa spod nej sype prach, vedzte, že to je už to posledné štádium tuposti. Reťaz na píle je na prácu pripravená vtedy, ak sa lišta s obiehajúcou reťazou zarezáva do masívu bez toho, aby ste na ňu museli tlačiť. Vtedy ide práca najrýchlejšie, bez únavy a s najvyššou bezpečnosťou.
Reťazová píla nemusí slúžiť len sa samotné krátenie dreva. V lese ju môžete použiť i ako navijak na približovanie spílených stromov.
Akú stratégiu zvolíte, aby ste mali pílu v každej chvíli pripravenú na prácu, závisí od vás. Niekto sa spolieha na dvojicu nabrúsených reťazí a vymení ich v prípade potreby, iní si zvykli na lištu a retiazku PowerSharp od Oregonu, ktorú možno nabrúsiť v priebehu minúty bez toho, žeby ju bolo treba odmontovať. Stačí len na špičku lišty upevniť puzdro s brúsnym kameňom a s obiehajúcou reťazou ho pritisnúť o zem.
Tí šikovnejší sa však spoliehajú na svoju brúsnu súpravu. Dvojicu pilníkov a vodiacu pomôcku s mierkami, pomocou ktorých možno reťaz nabrúsiť najšetrnejšie. Prácu možno dokonať v priebehu desiatich minút a píla opäť reže ako nová.
So správnym olejom
Žiadna píla sa nezaobíde bez mazania. Kým pre profesionálov v lese platia prísne ekologické pravidlá, domáci používatelia by sa mali zamyslieť nad svojimi návykmi, aby svojej píle neuškodili.
Všetky rastlinné oleje pri skladovaní vysychajú a menia svoje skupenstvo. Stáva sa z nich vplyvom kyslíka vo vzduchu prírodný plast, ktorý dokáže v priebehu troj- či šesťmesačného skladovania upchať hadičky a čerpadlo píly. Stanú sa nefukčnými a píle pomôže iba servisný zásah či výmena súčiastok. Preto pri používaní ekologických olejov pri občasnej prevádzke píly treba vždy olej z nádržky vyliať, nahradiť ho syntetickým olejom a krátkou prácou zaistiť, aby prešiel čerpadlom a všetkými rozvodmi vrátane lišty. Pretože úloha oleja je jediná. Mazať vodiace články reťaze v drážke lišty, aby píla bežala hladko, s minimálnou námahou.
Ak si nedokážete predstaviť neustále výmeny olejov, siahnite po adhéznych olejoch na mazanie píl či osvedčenom mazive M6AD, ktorého vlastnosti sú pre mazanie píl ideálne. Vystríhajte sa používaniu prepálených olejov z motorov, hydraulických či prevodových olejov z fabrík či iných náhrad. Buď sú prihusté a môžu poškodiť čerpadlo alebo obsahujú drobné čiastočky kovov, ktoré poškodzujú pílu, alebo ide o oleje s nedostatočnou priľnavosťou, ktoré namiesto mazania iba odstrekujú z maznej dráhy von.
Nech máte z tohto prístupu akékoľvek zmiešané pocity, deväť z desiatich servisných technikov vám v súkromí odporučí M6AD.
Vždy čerstvé palivo
Majitelia elektrických píl si nemusia lámať hlavu palivom. Stačí im mäkká gumová predlžovačka a môžu pracovať aj v najtuhšej zime, kdekoľvek k nim kábel dosiahne. Ak však ide o benzínové píly, prešľapy sa môžu končiť opravou píly v servise.

Benzíny obsahujú už dlhší čas ekologické prísady, ktoré podstatne zmenili ich trvanlivosť a vlastnosti. Kým v automobiloch nepoznať nič, v jemných karburátoroch motorových píl z nich vznikajú usadeniny a palivová sústava sa zanáša jemnými vláknami, ktoré vznikajú z polymérov. Žiadny servis sa nezaobíde bez ultrazvukovej čistiarne, ktorá pomáha riešiť tento neduh.
Vždy lejte do píly iba čerstvé palivo, zamiešané s predpísaným olejom v pomere 1:50, ktoré ste si pripravili v primeranom množstve na spotrebu. Aj za cenu, že si budete musieť sadnúť ku kusu papiera, aby ste si vypočítali množstvo oleja, ktoré máte odmerať injekčnou striekačkou. Palivá skladované v plastových fľašiach či ponechané v píle podliehajú starnutiu a časom spôsobujú problémy. Preto pred každým uskladnením z píly vylejte palivo a pri novom zábere miešajte nové.
Pravidelné nastavenie dáva zmysel

Benzínové píly sa nezaobídu bez pravidelného nastavenia karburátora. Kto túto úlohu zanedbal a dostal sa do servisu až po niekoľkých rokoch, zaiste mal pocit, akoby jeho píla získala polovicu strateného výkonu späť.
Nastavovacie skrutky sa vibráciami uvoľňujú, motor sa opotrebúva a po čase už nebeží v ideálnych pracovných otáčkach. Je to servisný technik, ktorý ho s meracím prístrojom nastaví tak, aby bol opäť v kondičke. Modernejšie píly bývajú vybavené čipom, ktorý na seba preberá všetky nastavenia. Sleduje prevádzku motora a prispôsobuje ich podmienkam. Ak treba takúto pílu po čase nastaviť, urobí sa to cez počítač po jej pripojení cez káblik.
Navštíviť servis raz za rok či dva má teda zmysel. Vždy však s čistou pílou a nabrúsenou retiazkou, aby sa servis zameral na to, čo nie je vo vašich silách.