SME

Tráve musíte pomôcť rásť

Túžite po mäkkučkom zelenom koberci, ktorý by zdobil váš dvor no nedarí sa vám? Prečítajte si naše rady a možno zistíte, kde robíte chyby.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Všetko, čo by ste mali vedieť o trávniku

Ak sa vám nedarí vypestovať dokonalý anglický trávnik, nie je to iba tým že ste si kúpili lacnú zmes osiva zo supermarketu a vaša kosačka nepatrí medzi najlepšie. Na vine je odlišná klíma Slovenska. Ak sa chcete priblížiť k dokonalosti, počítajte s vyššími nákladmi a časovou náročnosťou.

Trávy sú odpoveďou prírody na dopyt živočíchov po rastlinnej obžive. Rýchlo rastú, rozmnožujú sa silným odnožovaním trsov, darí sa im vo všetkých klimatických pásmach a rýchlo sa regenerujú. Keďže mäkký zelený koberec je atraktívnejší ako strapatá žltá savana, pestovanie vyžaduje pozornosť a taktiku.

info
Zo sveta
Zelené trávniky sú v Británii na ústupe

Ak udržiavané trávniky vytlačia prirodzenú zeleň, znamená to rozsiahly úhyn hmyzu, ktorý pri hľadaní nektáru opeľuje plodiny živiace ľudstvo. Uvedomili si to aj Briti, ktorí po rozsiahlej kampani Sarah Raven z BBC menia mestské a vidiecke trávniky na lúky divých kvetov. Nad oddychovými zónami sa opäť začínajú trepotať farebné krídla motýľov a ozýva sa bzukot divých včiel, čmeliakov a drobných opeľovačov. V predajnej sieti sú po celej krajine kvety produkujúce nektár značené neprehliadnuteľným symbolom včely.

Veľké prírodné lúky pretkávajú aj park v ktorom sa budú konať v Londýne letné olympijské hry. O zmeny žiada samosprávy aj kampaň Britain in Bloom (Británia v kvetoch), ktorá od roku 1963 vyzýva krajinu pre skrášľovanie miesta a vidieka. Posmeľuje samosprávy, aby oživili krajinu lúkami a utlmili starostlivosť o zelené trávniky a výsadbu prešľachtených kvetov bez nektáru. Mestá každoročne súťažia o titul najkrajšieho. Nový koncept šetrí peniaze na údržbu verejných priestranstiev a obnovuje pestrosť prírody.

Viac sa dozviete z televíznej kampane Bees, Butterflies and Blooms.

Rôzne zmesi osív obsahujú iné zloženie trávnych druhov, aby vyhoveli vkusu spotrebiteľa.

Ozdobný trávnik záťaž neznesie

Za najatraktívnejšie sa považujú sýtozelené svieže porasty, ktoré svojou hustotou a uniformitou pripomínajú koberce. Darí sa im v miernom klimatickom pásme s teplými zimami a dostatkom vlhkosti v priebehu celoročnej sezóny. Pre tento účel osivári šľachtia niekoľko druhov kostravy a psinčeka.

Majú tenké listy a tvoria nízke, jemné trsy. Ich atraktívny vzhľad však kontrastuje s ich slabou odolnosťou voči poškodeniu. Veľmi zle sa regenerujú pri zašliapaní do zeme a pri kosení vyžadujú precízny a ostrý rez.

Pre ozdobný trávnik je typický pomalý rast, ktorý však treba regulovať kosením v 3 až 4-dňovom intervale, aby lístky zostávali tenké a svieže. Výška porastu je iba zriedka vyššia ako 3 centimetre, na údržbu však treba vretenovú kosačku s čistým rezom. Ako psinček, tak kostrava sú citlivé na nedostatok vlahy, takže závlahový systém je takmer nevyhnutnosťou. Keďže tieto jemné traviny sú citlivé na zanedbanie starostlivosti, počítajte s časom potrebným pre pravidelné ošetrovanie.

Silný porast pre úžitok

Pre úžitkové trávniky je typická silná regenerácia, ktorá súvisí s intenzívnym rastom travín. Okrem lístkov majú silné steblá, ktoré odolávajú poškodeniu. Preto sú úžitkové trávniky vyššie ako ozdobné. Typickými travinami je mätonoh, lipnica a timotejka, ktoré nájdete v mnohých trávnatých zmesiach na trhu.

Výhodou je, že krátkodobé výpadky v údržbe, či nedostatok vody nemajú také devastujúce následky, ako pri ozdobných trávnikoch. Počítajte však s pravidelným kosením v týždennom intervale. Od kvality kosenia sa odvíja vzhľad trávnika. Čím precíznejší budete, tým celistvejší vzhľad možno dosiahnuť.

Úžitkové trávniky majú natoľko silnú regeneráciu, že dokážu odolať záťaží na športoviskách, vychádzkových lúkach či detských ihriskách.

Zmesi osív sú kompromisom

Každá trávnatá zmes je pre spotrebiteľa istým kompromisom. Osivári kombinujú rôzne kultivary a odrody tráv tak, aby ani pri poškodení plocha trávnika nezostala prázdna. Nie vždy si však môžete byť istí, že trávna zmes ktorú ste si zvolili bude pre vás ideálna. Osivá pochádzajú z rôznych kútov sveta a nie všetkým sa u nás bude dariť.

info
Čítajte pozorne
Aké semená na čo použiť
  • Kostrava červená – trávny druh s jemnými, úzkymi listami, sýtozelenou farbou. Vytvára veľmi hustý trávny koberec. Je vysoko odolná proti chladu, znáša nízke kosenie, je menej odolná voči záťaži. Na miestach s nie najvhodnejšími podmienkami vytláča ostatné druhy z trávnika a stáva sa dominantnou. Vhodná na všetky typy trávnikov rôzneho využitia.
  • Psinček – trávny druh, ktorý znáša nízke kosenie, ale vyžaduje intenzívnu starostlivosť. Uplatňuje sa najmä v špeciálnych trávnych zmesiach. Vytvára veľmi hustý, jemný trávny koberec, nevýhodou je tvorba plsti. Vhodný na intenzívne využívané, nízko kosené typy trávnikov typu green, tee v zmesi s kostravou červenou.
  • Mätonoh – novovyšľachtené odrody majú sýtozelenú farbu, pozitívom je rýchle založenie trávnika, vynikajúca odolnosť proti záťaži a vysoká adaptabilita na poveternostné podmienky. Nevýhodou je rýchly rast (treba často kosiť), je agresívny k iným trávnym druhom, má zníženú odolnosť na sucho a extrémne teploty, nemá rád nízke kosenie, je náchylný na choroby a škodcov a má tiež zníženú schopnosť regenerácie. Vhodný na zaťažované trávniky, dosev.
  • Lipnica – trávny druh s veľmi jemnými listami, sýtozelenou až zelenomodrou farbou s dobrou odolnosťou na záťaž a dobrou regeneračnou schopnosťou. Veľmi dobre dokáže zaplniť prázdne miesta v trávniku a pomáha ho udržať bez burín. Listy rastú vzpriamene, po kosení majú veľmi pekný vzhľad. Nevýhodou je neskoré klíčenie a vzchádzanie. Vhodná hlavne na zaťažované trávniky.
Foto: Stock.XCHNG

Renomovaná záhradnícka firma je väčšou istotou ako supermarket. Pri výbere by ste si mali dôkladne prečítať popis zmesi, aby zapasovala do podmienok, ktoré jej viete poskytnúť. Kým niektorá neznesie ani malé zatienenie, či záťaž, iná je čiastočne odolná voči zvýšenej vlhkosti či, do menej priepustnej pôdy. Názvy ako parková, golfová, ihrisková či iná zmes iba v hrubých rysoch naznačia, koľko starostlivosti vyžadujú. Všimnite si percentuálne zastúpenie travín, poobzerajte sa s botanickým atlasom vo svojom okolí a budete vedieť, či sa približujete k správnemu výberu. Žiadna trávna zmes však nebude prosperovať v zavlhčenom tieni v nepriepustnej zemine. Ani keby stála trojnásobok tej obyčajnej.

Žiaľ, z obalu sa iba zriedkavo dozviete, kde boli jednotlivé zložky osiva vypestované a tak sa môže stať, že si kúpite trávnu zmes prispôsobenú na teplejšiu, chladnejšiu či vlhkejšiu klímu, akú môžete trávniku ponúknuť. Je to tak trochu lotéria.

Koľko stroja trávne zmesi?

Bez ohľadu na zvolenú trávnatú zmes platí pravidlo, že jeden kilogram vám vystačí na dôsledné osiatie približne 30 štvorcových metrov pozemku s tým, že pre prípadné dosievanie po prezimovaní by ste si mali odložiť 10 percentnú rezervu osiva.

Pri malospotrebiteľských baleniach počítajte s priemernou cenou 6 eur za kilogram trávnej zmesi, za kvalitu a špeciálne zmesi do špecifických podmienok zaplatíte aj dvojnásobok. Aby trávne zmesi vyzerali lacnejšie, nie je výnimočné ak na obale nájdete informáciu o tom, že vám kilogram zmesi vystačí na 50 či 60 štvorcových metrov pozemku. Ak chcete kvalitný a hustý porast, riaďte sa pravidlom tridsiatky.

Založenie trávnika je investíciou

Trávnik je dlhoročným porastom, pre ktorý treba pripraviť stanovisko tak, aby bolo z dlhodobého hľadiska vyhovujúce pre vami zvolenú trávnu zmes. Nenechajte sa oklamať tým, že hotový trávnik možno narolovať na akýkoľvek podklad a že granulované hnojivo s vodou je jediné, čo k životu potrebuje.

Aby vyzeral v budúcich rokoch rovnako dobre ako v prvom roku, potrebné je pripraviť pôdu.

Traviny vyžadujú stanovisko s celodenným slnečným svitom, s pôdou prepracovanou do hĺbky 20 až 30 centimetrov. Zemina musí byť priepustná, nesmie byť premokrená a musí mať dostatočnú zásobu živín pre niekoľkoročné vyživovanie trávnatého koberca. S prípravou pozemku preto treba začať s predstihom.

Pri hlbokom prerýľovaní odstráňte skaly, stavebnú suť a zhodnoťte kvalitu pôdy. Ak je priťažká, odľahčite ju štedrou dávkou piesku. Ak je piesočná, bez návažky ornice bude iba sťažka dokázať udržať živiny. Štedrá dávka organického kompostu vylepší humusom štruktúru zeminy. Myslite na to, že zemina bude roky uväznená pod trávnatou mačinou a vy nebudete mať žiadnu šancu vylepšiť ju.

Dôležité je nechať pozemok uľahnúť a uskutočniť jeho úpravy tak, aby bol jemne vyspádovaný pre odvod zrážkovej vody. Hladký povrch je dôležitý pre bezproblémové kosenie, jemný sklon zabráni tomu, aby sa pri veľkých zrážkach tvorili kaluže. Zamokrenú pôdu treba odvodniť, na pozemku pre okrasný trávnik je vhodné nainštalovať závlahový systém.

Hotový trávnik šetrí čas

Je iba na vás, či sa rozhodnete pre založenie trávnika osiatím pripravenej plochy, alebo požiadate špecializovanú firmu o narolovanie predpestovaného trávnatého koberca. V oboch prípadoch je dôležité precízne zalievanie a kropenie až dovtedy, kým porast nezačne rásť a nedosiahne výšku 10 centimetrov.

Vtedy prichádza na rad prvé kosenie. Ľahkosti ručnej kosy sa pri prvom skracovaní nič nevyrovná. Dokonalé ostrie je šetrné k mladým rastlinkám a zabráni tomu, aby sa porast uvoľňoval z pôdy. Ak sa spoliehate na mechanizáciu, kosačka musí mať dokonale ostré nože, aby sa rastlinky z vlhkej zeme neuvoľnili.

Bez dobrej kosačky to nepôjde

Pri zakladaní trávnika si naložte na plecia iba toľko práce, koľko zvládnete bez väčších starostí. Nespoliehajte sa na to, že všetko budete mať pod kontrolou vďaka chémii a mechanizácii. Ak máte chuť na veľké zelené sústo, skúste si dohotnúť zmluvného záhradníka.

Bez vretenovej kosačky sa nezaobídete, ak chcete dopestovať dokonalý odzobný trávnik. Využíva špirálové nože na to, aby zaistila precízny strih jemným travín. Úžitkovému trávniku svedčí rotačná kosačka, ktorá využíva pre rezanie rotačný nôž. Ten môže narezanú hmotu aj mulčovať. Strunová kosačka je na údržbu nevhodná. Ide iba o pomocníka pre udržiavanie nedostupných okrajov tam, kde chýba skúsenosť s používaním tradičnej kosy či kosáka.

Na malú plochu s výmerou do 400 štvorcových metrov je vhodná kosačka s elektrickým pohonom s výkonom motora do 1200 wattov. Je tichá, so záberom 30 až 35 centimetrov, a ak sa naučíte premiestňovať trpezlivo prívodný kábel, budete mať všetko pod kontrolou. Takúto kosačku kúpite v cene do 100 eur.

Pri pozemku s výmerou do 900 štvorcových metrov potrebujete kosačku so záberom 38 až 46 centimetrov. Či sa rozhodnete pre 1500-wattový elektromotor, alebo benzínový pohon s výkonom od 3,5 do 5 HP, vždy by ste sa mali pri výmere zamerať na komfort pri obsluhe. Pravidelné kosenie sa môže stať príťažou. Za elektrickú kosačku zaplatíte do 180 eur, za benzínovú približne dve stovky.

Pri výmere do 1500 štvorcových metrov je výhodné, ak má kosačka pohon kolies a 48 až 53-centimetrový záber. Benzínový motor je prednosťou, pretože pri takejto výmere je už veľmi nepohodlné manipulovať s prívodným káblom, aby ste zamedzili jeho poškodeniu. Veľký zberný kôš a komfort obsluhy sú na prvom mieste rovnako, ako bezpečnosť. Kvalitné pevné šasi z kovu by malo byť samozrejmosťou. Počítajte s investíciou do 350 eur.

Pre väčšie plochy sú v ponuke profesionálne rotačné kosačky, ale aj záhradné traktory. Ich cena začína na hranici 1000 eur.

Najlacnejším hnojivom je kompostový čaj

Aj dobre pripravená pôda pre trávnik časom stráca zásobu živín, ktoré treba doplniť. Na výber máte granuláty organických hnojív, priemyselné hnojivá a kompostový čaj, ktorý si môžete pripraviť sami. Potreba hnojenia trávnika spočíva v jeho neprirodzenosti. Počas vegetácie mu pri kosení odoberáte živú hmotu, ktorá by sa v prírode kolobehom vrátila späť do pôdy.

Organické hnojivá majú modernú obchodnú podobu vo forme granulátu. Ide o pelety lisované z podstielok chovu hydiny alebo hnoja, ktorých výhodou je jednoduché zapracovanie do trávnatého koberca. Kým kompost alebo hnoj by ste iba s ťažkosťami dopravili cez hustý porast ku koreňom, s granulátom to ide jednoduchšie. Cena tohto hnojiva je však nepomerne vysoká k použitej surovine.

Priemyselné hnojivá majú výhodu v tom, že ich možno v priebehu roka striedať tak, aby ste podporili intenzívny rast trávnika, alebo jeho spevnenie. Kým letné dusíkaté hnojivá podporujú rast, tie s vysokým podielom draslíka a fosforu podporujú vyzrievanie tkanív pred zazimovaním. Mnohé hnojivá sú upravené tak, aby boli uvoľňované postupne a nie je výnimočné, ak ich výrobca kombinuje s herbicídmi či kondicionérmi. Z trávnikových hnojív sa stal obchod pretkaný silným marketingom. V ponuke sú škatule sľubujúce zázraky bez toho, aby sa spotrebiteľ snažil pochopiť, aké živiny jeho trávnik potrebuje a v akom množstve.

Skvelým letným hnojivom je kompostový čaj, ktorý si môžete vyrobiť doma. Stačí ak v sude na zber dažďovej vody urobíte výluh z vyzretého kompostu a použijete ho na zálievku.

Po hnojivách by ste mali siahnuť iba vtedy, ak máte úplne jasno v tom, aké sú nároky vášho porastu na ne a v akom stave je pôda. Každé nadmerné dávkovanie spôsobuje znehodnotenie zeminy a vôd, ktoré so sebou výluh odnášajú.

Aj trávnik potrebuje lekára

Súvislá trávnatá plocha je neprirodzeným prostredím, v ktorom ľudská starostlivosť rieši problémy, s ktorými si porast poradiť nevie. Ak sa naučíte včas odchytiť signály, choroby vyliečite skôr, ako prerastú do veľkých rozmerov.

Ak tráva začína v malých ložiskách žltnúť, je to príznak nedostatku dusíka v pôde. S jeho úbytkom sa škvrny zväčšujú a spájajú sa do veľkých plôch. Prevzdušnite trávnik a dodajte ju živiny letným hnojivom so zvýšeným podielom dusíka. Bohatá zálievka dostane živiny ku koreňom.

Tmavooranžové fľaky v strede ktorých porast postupne odumiera sú príznakom nevyrovnanej výživy. Živinám blokuje prístup ku koreňom hrubá vrstva plste z odumretých časti rastlín. Ak prevzdušnenie a dosev mŕtvych ložísk problém neodstránia, skúste postrek prípravkom s obsahom síry.

Biele povlaky na listoch trávy sa objavia na trávnikoch rastúcich v tieni, v príliš vlhkej a ťažkej pôde. Ide o hubovité ochorenie, ktoré možno vyriešiť postrekom fungicídom. V jarných mesiacoch sa na prezimovných trávnikoch objavujú lysiny pokryté bielo-ružovým povlakom. Príčinou je zlé zazimovanie prehnojeného trávniku, liekom je opäť fungicíd.

Mach vás upozorní na kombináciu nevhodného druhu trávnej zmesi a pôdy. Ak je zemina zamokrená pre zlú prepustnosť alebo sklon, odľahčite ju pieskom, a prisejte niektoré druhy tráv, ktoré zvýšenej vlhkosti odolávajú. Najdostupnejšia je lipnica.

Boj s krtkom či vodným hryzcom je nerovný, pretože každý z nich je presvedčený že práve u vás sa mu bude páčiť najviac. Neustáleho zrovnávania zeminy a dosievania trávnej zmesi sa možno zbaviť iba prevenciou. Ak pod trávnik pred jeho položením či vysiatím ukotvíte ochranné siete, živí návštevníci to budú mať ťažšie. Na chemické či elektronické odpudzovače sa príliš nespoliehajte.

ico

Aby bol trávnik fit

  1. Pravidelne koste trávnik ostrým nožom tak, by bola výška porastu stabilná. Ostrý rez zabráni nadmernému odparovaniu vody a pravidelné skracovanie prepustí slnečné lúče a vzduch k zemi. Vyvarujte sa nízkemu nastaveniu nožov, výsledkom by bolo skalpovanie so slabou regeneráciou trsov.
  2. Zbierajte pokosenú hmotu do koša, aby ste neutlmili prístup vzduchu k pôde a koreňom. Ak chcete hustý a svieži trávnik, vyvarujte sa mulčovaniu. Zozbieranú zelenú hmotu môžete za horúca kompostovať, alebo presušiť v tenkej vrstve na ostrom slnku pre chovateľov hydiny.
  3. Zaistite trávniku v horúcich letných mesiacoch dostatok vlahy. Využite pre zálievky neskoré večerné, alebo skoré ranné hodiny. Sucho je pre trávnik rovnakým bremenom, ako zavlhčený, tienistý pozemok.
  4. Odstraňujte plsť vznikajúcu z odumretých častí rastlín, aby ste hustý porast prevzdušnili. Či tak urobíte vertikutátorom alebo švédskymi hrabľami závisí iba na vás. Vhodné je prevdzušňovať v dvoch smeroch kolmých na seba.
  5. Trávnik potrebuje toľko živín, koľko zelenej hmoty z neho pravidelne odstraňujete. Kým počas letných mesiacov je dôležitý prísun dusíka, v jarnom a jesennom období vyberajte hnojivá s vyšším podielom draslíka a fosforu. Hnojivá s pomalým uvoľňovaním nevyžadujú toľko skúseností s dávkovaním, ako tie čo sa okamžite viažu v pôde.
SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 697
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 527
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 495
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 023
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 683
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 988
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 658
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 404
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie