SME

Založte si skalku

Skalky nevychádzajú z módy a v priebehu rokov sa stávajú čoraz prirodzenejšími. Práve jar je ideálnym časom pre ich budovanie.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Skalničky a vysokohorská flóra sú atraktívnou ozdobou každej okrasnej záhradky. Ak sa vám podarí začleniť ich do priestoru tak aby pôsobili čo najprirodzenejšie, budete môcť dlhé roky relaxovať pri pohľade na krásy veľhôr.

1. Umiestnite ju do terénu

Vyvarujte sa navŕšeniu neprirodzenej hromady skál v strede predzáhradky či rovného pozemku. Nahliadnite do dovolenkových fotografií či snímok na internete a oživte si spomienky na hory. Vaša skalka by sa nemala v ničom líšiť. Kým pri svahovitom pozemku dokážu dva páry rúk zázraky, na rovine budete potrebovať ľahšiu techniku, aby sa vám podarilo preskupiť zeminu a vdýchnuť terénu potrebnú členitosť.

Naplňte vrecko vápenným hydrátom, odstrihnite jeden z rohov a vysypte na zemi čiary budúcich línií výškových rozdielov. Pomôžu vám pri budovaní terás. Aj keď je to na prvý pohľad nemožné, aj rovný pozemok môže dostať tretí rozmer. Ak medzi viacerými kopčekmi vytvoríte kľukatú cestičku, výsledok nebude pôsobiť rušivo. Nezabudnite na vyspádovanie a odvodnenie tých častí terénu, ktoré sa ocitnú pod úrovňou okolia.

2. Smerom k slnku

Ak máte na výber, klesajúce svahy skalky by mali byť otočené k južnej či východnej strane. Skalničky sú náročné na ostré slnko a výber tých, ktoré budú prosperovať na západnom či severnom útese je podstatne menej. Pozorne si všímajte možnosti pozemku a pouvažujte nad kulisami, ktoré by mohli skalku zatraktívniť. Pôsobivé sú tehlové múry, prirodzené terénne prekážky, ale aj prvky, ktoré trieštia celistvý priestor záhradky na menšie celky.

Keďže slnko v priebehu roka mení svoju polohu na oblohe, odhaľte s predstihom okrajové zóny, ktoré sa v rôznych častiach roka dostávajú do nepretržitej tône. Využite toto zistenie pre vybudovanie špecifickej časti skalky s odlišným biotopom.

3. Priepustná, avšak s vlahou

Skalničky vyžadujú stanoviská s priepustným podkladom, ktorý cez drenáž dokonale odvedie zrážkovú vodu. To ochráni korene pred zahnívaním. Keďže skalničky majú odrezaný prístup od zemnej vlahy, naučili sa získavať ju z rannej rosy a kondenzujúcej hmly.

Ak má byť údržba skalky čo najjednoduchšia, mali by ste už pred jej vybudovaním pouvažovať o prívode vody, ktorú následne rozvediete do rosiaceho systému. Ten spolu s časovačom vytvorí ostrú vysokohorskú klímu kdekoľvek. Porast skalky sa vám za to odmení svojou pevnosťou, sviežim vzhľadom a lákavým kvetenstvom. Kým letné mesiace budú vďaka závlahovému systému dostatočne vlhké, kamenný masív bude v zimných mesiacoch dostatočne suchý, aby výsadba prezimovala.

4. Pevné hradby

Skalku treba budovať tak, aby kamenný masív zabraňoval vyplavovaniu zeminy. Dosiahnuť to možno budovaním terás z pieskovcov, vápencov , bridlíc či travertínu. Aby skalka vyzerala prirodzene, bolo by chybou kombinovať viacero druhov hornín. Kamene ukladáme ich lenivou stranou nadol tak, akoby v prírode samy pri erózii spočinuli na svojom mieste. To zaistí potrebnú stabilitu a dodá terénu prirodzený vzhľad.

Veľkosť skál nemusí byť jednotná a využiť možno aj miestne zdroje. Vopred by ste však mali mať jasno v tom, akým spôsobom budete s jednotlivými kusmi manipulovať. Kým menšie skaly dopravíte na miesto fúrikom, s väčšími bude musieť pohnúť technika, alebo sa spoľahnete na skúsenosti, ktoré so sebou prináša vek. Kamene ukladajte tak, aby medzi nimi vznikali malé oázy života.

5. Pre lepší vzhľad

Fádne terasy a stúpajúce úbočia dokážu oživiť zatúlané kamene. Kým v prírode ich majú na svedomí ľadovce, doma ich možno imitovať oblými skalami opracovanými prírodnými živlami. Pri umiestňovaní vyzerajú pôsobivo nielen jednotlivé sólo monolity, ale aj skupinky tulákov obkolesené drobnou sutinou. Vyvarujte sa však nevkusnej gýčovitosti. Nesnažte sa za každú cenu stavať tvarované kamene do neprirodzený pozícií.

Pre jednoduchšiu údržbu by ste nemali zabudnúť ani na šľapáky. Tie vám budú oporou nielen pri osádzaní skalky faunou, ale aj pri zimovaní zavlažovacieho systému či údržbe porastov. Snažte sa poskrývať ich za previsy a výsadbu, aby netvorili nevkusnú cestičku.

6. Kolísky života

Ak sa kamenný masív stabilizuje a prežije niekoľko daždivých dní, môžete sa pustiť do vypĺňania priehlbín substrátom. Čím priepustnejší bude, tým viac sa bude podobať tomu horskému. Zmes jemného piesku, hliny, listovky a rašeliny môžete doplniť starým kompostom. Organické súčasti zaistia dostatočnú priepustnosť. Aby sa substrát ustálil na vami zvolených miestach, opakujte jeho zálievku, aby vyplniť škáry medzi skalami.

Postupom času sa v medzerách nahromadia odumreté zvyšky rastlín, lišajníkov a machov, ktoré zaistia dopĺňanie strát živín i samotného substrátu.

7. Stratégia výsadby

Pri výbere rastlín by ste mali mať jasno v tom, do akej veľkosti budú v podmienkach vašej skalky dorastať. Bolo by na škodu, ak by bujnejúca vegetácia zakryla dôležité časti skalky a pohltila menšie rastlinky. Na tmavých horninách vyniknú rastliny so svetlým bielym alebo žltým kvetom, pri svetlom kameni voľte výpestky s neprehliadnuteľným, intenzívnym kvetenstvom.

Prvé patria do skalky dreviny. Smelo siahnite po zdrobnelých koniférach a listnáčoch. Doprajte im dostatok priestoru na ďalšiu expanziu. Nedajte im však úplnú voľnosť, aby nezbujneli. Vzpriamené trvalky a trávy už v momente výsadby naznačujú, ako by ich porast mohol vyzerať v ďalších rokoch. Pri výbere sa zamerajte nielen na farbu ich kvetu, ale aj samotný charakter rastlín. Niektoré pôsobia impozantne v jednotlivej výsadbe, iné v skupinách.

Skalničky, ktoré majú plazivý, kobercovitý či vankúšovitý vzhľad sú vhodné na vyplnenie priestoru a vytvorenie objemu, ktorý zakrýva skalnaté holiny. Počítajte s tým, že sa budú neustále rozširovať, obzvlášť smerom nadol. Dbajte preto, aby boli dostupné pre údržbu a reguláciu ich množstva.

Zabudnúť by ste nemali ani na cibuľoviny, či už ide o snežienky, bledule, krokusy či drobné jednoduché narcisy. Dosiahnete tak dlhšiu dobu kvitnutia celej skalky.

8. Čas ukáže, čo treba zmeniť

V priebehu roka mení skalka svoju tvár a z roka na rok mení svoj charakter. Ak v uzavretom systéme vznikne rovnováha bez vážnejších zásahov človeka, znamená to že ekosystém funguje a v ďalších rokoch bude ešte pôsobivejší. Ak však zistíte, že niektorá z rastlín sa správa invazívnejšie ako ste si mysleli, pouvažujte nad tým, ako ju dostať pod kontrolu. Niekedy stačí zmeniť jej umiestnenie, inokedy jej treba sprísniť životné podmienky. Iba pozorné sledovanie v priebehu celoročnej sezóny vám prezradí, s akým úspechom ste sa zmocnili budovania skalky. Narozdiel od kvetinového záhona s letničkami, každá úprava vyžaduje viac snahy a námahy, ako si dokážete predstaviť.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 898
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 234
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 816
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 805
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie