Z naoko výhodnej kúpy sa môže stať ležiak, ktorý strávi zvyšok svojho života kdesi na polici. Ako sa pri kúpe nepopáliť?
Rozhodujúci je výkon motora, ktorý určuje, akú silu bude mať náradie pri používaní. Ani tá najzázračnejšia prevodovka nedokáže zo slabého motora vykúzliť vysoké otáčky či krútiaci moment bez toho, aby sa to prejavilo na sile.
Ak má okružná píla s 210-milimetrovým kotúčom iba 1200-wattový motor ktorý je bežný pri pílach so 165-milimetrovým kotúčom, je to znamenie že od takejto ponuky treba dať ruky preč.
Buď treba píliť extrémne pomaly a opatrne, alebo motor čoskoro zhorí. Podobné je to aj pri vŕtacích kladivách, kde sa treba orientovať podľa toho, koľko energie je vkladanej do úderu. Uvádza sa v Jouloch.
Akumulátorové náradie skrýva svoje nedostatky v kapacite batérií a ich životnosti. Aj keď nápis na akumulátore o 18V napätí a 2 Ah kapacite môže byť pravdivý, bez kvalitnej elektronickej nabíjačky čoskoro môže stratiť svoju kondičku.
Ak výrobca navyše siahne po lacnejšom, energeticky náročnejšom motorčeku a menej efektívnej prevodovke, môže sa stať že 18-voltová akciová skrutkovačka nezvládne spraviť ani toľko práce, čo značkový 9,6-voltový hobby model s nižšou kapacitou batérie. Nedostatok odhalí iba skutočný test.
Pri zváracích invertoroch treba na štítku čítať viac ako modelové značenie so značením výstupného prúdu.
Ak pri 140-ampérovej zváračke udáva výrobca iba 10 percentnú zaťažiteľnosť pri plnom výkone, znamená to že na každé 2 minúty zvárania pripadá 18 minút oddychu, aby sa elektronika ochladila na prevádzkovú teplotu.
Nie všetko sa týka parametrov
Pod atraktívnym dizajnom a žiarivými farbami sa môže skrývať množstvo nedostatkov, ktoré odhalí iba pracovný zápal.
Napájací kábel, ktorého izolácia pri prvej práci v chladnom dni zlyhá, plastové dielce ktoré pri vibráciách a záťaži praskajú, či zlé vyváženie náradia môžu spraviť na tvári nejednu vrásku.
Aj keď pri malých projektoch v dielni to možno prehliadnuť, pri dlhšej práci to prekáža.
V mnohom sa líši aj presnosť náradia, obzvlášť ak ide o nástroje pre prácu s drevom. Ak sú stupnice na nálepkách, pri natiahnutí nezodpovedajú skutočnosti, vodiace lišty z ohnutého plechu stratia presnosť o poznanie skôr ako tie, čo sú odliate z hliníkovej zliatiny.
Nehovoriac o zle vystredených oskách do ktorých sú upnuté nástroje či nemožnosti rektifikácie.
Neoverené akciové náradie zvyčajne zaostáva nielen vo výkone, ale aj komforte používania, vibráciách a hlučnosti. Kým niektoré reťazce majú svoje značky, v ktorých možno nájsť za rozumný peniaz aj solídne stroje, z iných bez dôvernej znalosti náradia pri práci vyberať nemožno.
Pozor na falzifikáty
Mimo siete legálnych kamenných predajní a osvedčených interentových obchodov sa na trhu objavujú aj náradia, ktoré sa snažia spotrebiteľa oklamať.
Náhodní predajcovia za atraktívnu cenu v časovej tiesni ponúkajú stroje, ktoré síce naoko môžu vyzerať ako značkové originály, avšak pri prvom použití odhalia svoje slabiny.

Uhlové brúsky, vŕtacie kladivá či okružné píly ktoré pri predvádzaní fungujú v dielni ukážu že sa v nich nachádza motor, ktorý má iba zlomkový výkon v porovnaní s tým, ktorý je uvedený na obale.
Pri prvej záťaži zhorí. Ide zväčša o falzifikáty, ktoré sú na prvý pohľad takmer na nerozoznanie od orginálov. Poddimenzovaný výkon majú aj generátory napätia a zváracie invertory, do ktorých v momente kúpy dnu nevidno.
Reťazové píly sa od tých skutočných líšia v mnohom a iba v časovej tiesni neskúsený kupec nerozozná, že ide o falzifikát, ktorý pod iným modelovým značením možno zakúpiť so zárukou za nižšiu cenu v predajnej sieti.
Aj napriek tomu existujú spoľahlivé zdroje, kde možno zakúpiť náradie za nižšie ceny, ako cenníkové. Ide o internetových predajcov, ktorí ponúkajú tovar z iných európskych trhov, kde je odlišná cenová politika ako na Slovensku.