SME

Zle sa vám dýcha? Na vine je suchý vzduch

Kým niektoré domácnosti bojujú v zimných mesiacoch s plesňami a vlhkom, iné musia riešiť presušovanie vzduchu, ktoré má na svedomí vykurovacia sezóna. Narušenie rovnováhy vlhkosti spôsobuje dýchacie problémy nielen alergikom, ale zvyšuje aj našu náchylnos

(Zdroj: Ilustračné)

ť na ochorenia. Ako dosiahnuť v domácnosti pohodu?

Vyberáte zvlhčovač vzduchu? Poradíme vám

Vzduch je pre život rovnako potrebný ako voda a potraviny. Aj keď sa jeho kvalita v priebehu roka výrazne nemení, v zimných mesiacoch sa klíma vykurovaných panelákových bytov mení na púšť. Vlhkosť klesá hlboko pod ideálnu hranicu a organizmus sa s nedostatkom vody v ovzduší nedokáže vyrovnať bez pomoci. Výmena starých netesných okien za nové zväčša problém so suchým vzduchom nevyrieši. V našich príbytkoch je príliš málo prírodných materiálov, ktoré by dokázali udržať vlhkosť prostredia v rovnováhe.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťZatvoriť reklamu

Pozor na zdravie

Nízka vlhkosť vzduchu netrápi iba astmatikov a alergikov. Pokožka, sliznice dýchacích ciest a očí sú v suchom prostredí vystavené záťaži, ktorá je spôsobená nadmerným odovzdávaním vlhkosti do okolitého priestoru. Ich vysúšanie sa prejaví na oslabení, čo znižuje obranyschopnosť pred vírusovými ochoreniami. O nižšom komforte a pohode ani nehovoriac.

Nízka vlhkosť vzduchu nás núti vnímať teplotu prostredia nižšiu, aká v skutočnosti je. To znamená zbytočne vyššie výdavky za kúrenie. Zvlhčovať vzduch je vždy lacnejšie ako zvýšiť teplotu kúrenia čo i len o jeden stupeň.

Majte vlhkosť pod kontrolou

Bez vlhkomera nikdy nebudete mať jasno v tom, aká klíma je vo vašom príbytku. Nezáleží na tom, či si kúpite mechanický teplomer s vlhkomerom, alebo siahnete po ich modernejšej, elektronickej verzii. Dôležité je umiestniť ho na správne miesto. V miestnosti, ktorú chcete hodnotiť, ho umiestnite do výšky očí tak, aby ste sa vyhli oknám, dverám a ostatným otvorom, ktorými prúdi vzduch. Ide o zóny, v ktorých sa meranie bude vymykať normálu.

SkryťZatvoriť reklamu

Ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 55 percent. Percentá vyjadrujú objem vody vo vzduchu iba relatívne, pretože schopnosť viazania vody sa mení v závislosti od teploty. Čím je teplota vyššia, tým viac vody dokáže vzduch viazať. To znamená, že pri 22 stupňoch je pri 40-percentnej vlhkosti vo vzduchu viac vody ako pri 18 °C. V zime sa vzduch presúša a v bytoch klesá hodnota pod hranicu 25 percent. Existujú však spôsoby, ako si pomôcť.

Porozhliadnite sa po riešeniach

Čo všetko môžete urobiť pre to, aby bol váš príbytok viac prírodný? Výmena omietok za hlinené a nahrádzanie umelých materiálov prírodnými je príliš veľkou investíciou. Preto treba začať lacnejšími alternatívami. Skúste pouvažovať o tom, či je váš príbytok vhodný pre pestovanie kvetov. Voda, ktorá sa odparuje z ich listov a hlinených kvetináčov prispeje k tomu, aby vlhkosť v byte stúpla. Sústreďte sa na rastliny, ktoré majú tenké listy a vysoký dopyt po vode, aby ste mali istotu, že vaše opatrenia budú účinné. Nezabudnite však na to, že môžete voliť iba tie druhy, ktorým vyhovujú svetelné podmienky vašich miestností.

SkryťZatvoriť reklamu

Odparovače boli pred rokmi populárne, na dnešných úzkych radiátoroch ich však nájdete iba zriedkavo. Ich účinnosť nie je vysoká, jemné zvýšenie vlhkosti však váš merací prístroj zaznamená. Umiestňujte ich na stranu prívodných rúr a hľadajte pre ne čo najvyššiu pozíciu. Tam je teplota radiátora najvyššia.

Ak máte šikovné ruky, môžete skúsiť experiment s nádobami, ktoré je možné umiestniť nad vrchnú plochu radiátora. Treba však dbať na to, aby bola odparovacia plocha čo najväčšia a nádoba neblokovala prúdenie teplého vzduchu. Pomôcť si môžete jadrom z filcu či inej tkaniny, ktoré pomôžu zväčšiť odparovaciu plochu. Porozhliadnuť sa môžete aj po malej bytovej fontánke, veľké zázraky však nečakajte.

V spálni či detskej izbe pomôžu vešiaky na sušenie bielizne, ktoré sa vešajú na konštrukciu radiátorov. Ak radiátory na noc stlmíte a vešiaky obťažkáte mokrými uterákmi, na niekoľko hodín vytvoríte ideálnu klímu.

SkryťZatvoriť reklamu

Pomôžu aj technológie

Pre zvlhčovanie vzduchu je možné využiť aj elektronických pomocníkov, ktorí sa postarajú o to, aby sa do ovzdušia dostalo dostatočné množstvo vody. Ich možnosti závisia od vášho rozpočtu. Kým jednoduchšie zariadenia pracujú na povel a odparujú do ovzdušia vodu zo zásobníka do odpadnutia, iné dokážu sledovať vlhkosť vzduchu a prispôsobiť svoj chod potrebám. Vo všetkých prípadoch však platí rovnaké pravidlo. Každý zvlhčovač vzduchu má obmedzený výkon a tak je určený pre prevádzku v jedinej miestnosti. Uzavretie všetkých dverí by malo byť samozrejmosťou.

Ultrazvukové zvlhčovače majú lacnú prevádzku, majú však svoje chyby. Ich výkon je obmedzený a vopred sa musíte rozhodnúť, na ktoré miesto ich uložíte. Studená hmla ktorá z nich vychádza, sa síce rozptyľuje v ovzduší, väčšie čiastočky vody však padajú v bezprostrednej blízkosti zvlhčovača na zem. Ak ho položíte na koberec alebo nábytok, skôr či neskôr budete musieť riešiť možné problémy. Negatívne na ne môžu reagovať aj niektorí domáci miláčikovia.

SkryťZatvoriť reklamu

Parné zvlhčovače používajú odlišnú taktiku. Výhrevné teleso zohrieva v komore malú dávku vody a paru mieša so vzduchom. Vyznačujú sa vysokým výkonom, ich prevádzka si však pre spotrebu energie žiada vyššiu investíciu. Nemusia byť najbezpečnejším spôsobom zvlhčovania tam, kde sa pohybujú malé deti.

Pri výbere treba sledovať dva parametre. Aký objem vody dokážu dostať za hodinu prevádzky do vzduchu a aký veľký je zásobník na vodu. Inak sa môžete dočkať sklamania, že budete behať pre vodu viac, ako vám je milé. Zabúdať netreba na hygienu. Ak výrobca nebojuje proti rastu baktérií iónmi striebra či inou technológiou, nádobu na vodu treba pravidelne umývať.

Zmeňte svoje návyky

Aby sa vás suché domáce prostredie dotklo čo najmenej, skúste pouvažovať aj nad zmenou svojho životného štýlu. Trávte voľný čas v prírode, naplánujte si zimnú sezónu v mestskej plavárni a skúste sa vybrať aj do parných kúpeľov, sauny či na masáže. Zdravie má každý iba jedno.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie