Ponuka detekčných prístrojov je široká a ich schopnosti a citlivosť sa odvíjajú od ich ceny. Keďže sme chceli zistiť, s čím všetkým si dnešné technológie dokážu poradiť, zvolili sme prístroj z dielní Bosch, ktorý sľubuje vyhľadávanie aj tam, kde sú objekty v murive umiestnené hlbšie. Ako sme uspeli? Nuž, veci sú zložitejšie ako sa na prvý pohľad môžu zdať.
Stoj, pozor, voľno

Pohybuj terčíkom po stene a keď sa rozsvieti červená, vieš že je čosi v neporiadku. Ak zelená signalizuje voľnú trasu, vytiahni zospodu ceruzku a obtiahni vnútorný obvod terčíka. Teraz máš istotu, kde môžeš vŕtať. Ak by sme chceli v krátkosti zhodnotiť používanie modelu PDO Multi, jednoduchšie by to už napísať nešlo.
Prvé experimenty na stavenisku ukázali, že PDO Multi presne vie, kde sme ukryli armatúry a kadiaľ smerujú okruhy elektrického rozvodu bez ohľadu na to, či sú pod napätím, alebo nie. Bez dlhšieho skúmania sme odhalili aj to, že v malých formátoch plastových okien chýba kovová výstuha. V krátkosti povedané, prístroj spoľahlivo zistil to, čo sme už vopred vedeli.
Kovy určite neprehliadne

Pri rekonštrukciách je však všetko inak. Projekty nesúhlasia s tým čo je skutočne postavené a hľadať niektoré veci je zložitejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. S pomocníkom vo vrecku sme sa pustili do sondovania prostredia a prekresľovania nálezov na steny.
PDO Multi nie je pri vyhľadávaní kovov tajnostkár. Na displeji odhalí nielen to, že na hľadaný materiál narazil, ale rozoznáva aj jeho vlastnosti. Oceľ a železo sú označené symbolom magnetu, hliníkové a medené rozvody sú zobrazované ako kovy nemagnetické. A ak je zrejmé, že vo vodičoch pulzuje elektrické napätie s dobre známou 50 hertzovou periódou, prerušované pípanie a výstražný symbol na displeji prezradia, že skúmame trasu elektrických rozvodov. Nahodiť poistky na všetkých okruhoch a zapnúť všetky vypínače sa nám ukázalo byť viac ako rozumné.

Na stenách pribúdali kriedou značené čiary a začínalo nám byť úplne jasné, ako sa veci majú. Avšak iba do momentu, keď sa všetko nezačalo komplikovať. Akonáhle do hry vstúpili klince, ktorými bolo vedenie poprichytávané v drážkach, museli sme začať sledovať na displeji intenzitu nameraného signálu. Funkcia jemného merania pomôže odlíšiť klinec od výstuhy či rúry. Chce to cit.
Niekedy stačí málo. Heraklitová priečka s množstvom klincov a natiahnutým drôtom pre lepšie prichytenie omietky a zrazu neviete na čom ste. Nezostáva nič iné iba opäť a opäť hľadať a dedukovať. Napätie sa nepríjemne indukuje z hlavného vedenia na susediace objekty a prístroj hlási jeden falošný alarm za druhým.
Zistili sme, že vyhľadanie presnej polohy kovového objektu, o ktorého existencii viete je jednoduché. Obzvlášť vtedy, ak objekty nie sú hlbšie ako 10 centimetrov pod povrchom. Akonáhle však treba mapovať neznámy terén, chce to systematický prístup a taktizovanie. S trochou trpezlivosti sme nakoniec s úspechom zmapovali objekt do posledného detailu. Čo nás však zarazilo bolo rýchle vybíjanie batérie a slabnúca odozva. Možno preto, že sme používali zinkovo-uhlíkové batérie namiesto alkalických.
A čo drevené rošty?

Prístroj je vybavený špeciálnym režimom pre vyhľadávanie dreva v prípade, ak nie je hlbšie ako 1 centimeter pod povrchom. Pravdupovediac, príliš sme pri experimentoch neuspeli aj napriek tomu, že sme batériu menili za novú. Akonáhle sú v hre kovy, drevo akoby neexistovalo.
V našom prípade sme vyhľadávali drevené dosky zaliate v betóne, ktoré boli určené pre uchytenie elektroinštalácie v suteréne a za sadrokartónom sme sa snažili odhaliť drevený rošt. Žiaľ, vždy stáli v ceste v tesnej blízkosti kovové skrutky, ktoré prístroj ignorovať nevie. Takže sme skončili bez odpovede – poradí si s nimi, či nie?
Zoom pre kritické situácie
Prístroj sa pri každom zapnutí automaticky kalibruje, takže zapínanie priamo na skúmanom povrchu sa nám javilo byť viac ako rozumné. Ak však hľadáte ihlu v kope sena – čítaj drôtik hlboko pod povrchom – automatické vyhodnotenie signálu do úvahy nepripadá. Jednoducho neexistuje. Vtedy nastupuje práca pre režim detailného vyhľadávania, ktorý sa aktivuje tlačidlom zoom. Popri hlavnom indikátore sily signálu sa objaví sekundárny, ktorý reaguje s veľkou citlivosťou na prijatý signál. Musíme povedať, že sme uspeli a boli sme radi, že je tento režim k dispozícii. Iba neustále držanie zatlačeného gombíku zoom je akési nepohodlné. Chvíľami sme mysleli na to, že ani podsvietenie displeja by nebolo na škodu.
Bosch PDO Multi sa v našich testoch ukázal ako praktický pomocník pre všetkých, čo sú nútení kalkulovať so všetkými neznámymi, ktoré ich pri práci budú čakať. Veľmi sme ocenili rozoznávanie železných kovov od neželezných a indikáciu striedavého napätia v rozvodoch, i keď indukované napätie nás v niektorých situáciách na chvíľu oklamalo. S trochou praxe a skúseností je však isté, že vám nič neujde.