SME

Všetko čo potrebujete vedieť o umývačke (1/2)

... a nemáte sa koho spýtať. Automatická umývačka riadu je pomocník na nezaplatenie. Ak ju dokážete niekoľkokrát týždenne naplniť, dosiahnete nielen úsporu vody a energie, ale ušetríte i nemálo času. I keď zatiaľ nejde o najbežnejšiu výbavu našich kuchýň,

foto - aeg

záujem o tento druh spotrebiča neustále narastá. Hľadáte odpovede na svoje zvedavé otázky? Pripravili sme pre vás informácie, ktoré sa vám zaručene zídu.

Ako umývačka pracuje?
Umývačka riadu je pomerne jednoduchý stroj. Používa výhrevné teleso na to, aby ohriala pri umývaní vodu na požadovanú teplotu a je vybavená niekoľkými rotujúcimi ramenami s tryskami, ktoré pod vysokým tlakom striekajú vodu s čistiacim prostriedkom na riad. I keď prácu vykonáva iba tlakové čerpadlo a ohrevná špirála, do hry vstupujú technológie, ktoré sa snažia umývanie čo najviac zefektívniť. Skombinovať silu fyziky, chémie a správnej stratégie nie je jednoduché. Preto sa účinnosť jednotlivých umývačiek na trhu líši a čoraz dôležitejšiu úlohu hrajú senzory a dômyselná elektronika.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťZatvoriť reklamu

Čo sa deje vo vnútri?
Priebeh umývacieho cyklu závisí od toho, aký program zvolíte. Vo všeobecnosti je prvou fázou „predpierka“ v studenej vode. Presne odmeraná dávka vody strieka pod tlakom na riad, aby z neho zmyla hrubé nečistoty. foto - electrolux
V tejto fáze sa riad zbaví nezasušených zvyškov jedál a nečistôt, ktoré sú rozpustné po vode. Po ukončení a odčerpaní znečistenej vody prichádza do hry fáza hlavného umývania.

Po napustení vody sa zo zásobníku vyklopí čistiaci prostriedok a spustí sa ohrev a umývanie. Aktívne zložky čistiaceho prášku či tablety pôsobia enzýmami, tenzidmi a ďalšou chémiou na mastnotu, organické nečistoty a zvyšky jedál, aby bol riad čo najčistejší. V tejto fáze je dôležité to, s akou teplotou sa pracuje, aký čistiaci prostriedok používate a ako si s ním umývačka dokáže poradiť.

SkryťZatvoriť reklamu

Keďže zvyškov nečistôt a saponátu je potrebné zbaviť sa, do hry vstupuje priebežný oplach studenou vodou, ktorý sa môže niekoľko krát opakovať. Záverečný oplach prebieha teplou vodou, do ktorej sa pridáva leštidlo. Riad tak počas finálneho sušenia v umývačke zostane lesklý, bez šmúh a fľakov po kvapkách vody.

I keď jednotlivé fázy vyzerajú jednoducho, systém je zložitejší. Umývačka musí upraviť tvrdosť vody, zaistiť správne dávkovanie leštidla, teplotu a dĺžku cyklov prispôsobiť použitej chémii a popri tom sledovať rôzne parametre – hoci i znečistenie vody.

foto - aeg

Ako umývačka šetrí vodu?
Možno vám nie je úplne jasné, ako je možné 12 litrami vody umyť 12 súprav riadu. Tajomstvo spočíva v neustálej recyklácii presne nadávkovanej vody, ktorá prechádza v spodnej časti umývačky filtráciou. Efektívne sa využije nielen čistiaci prostriedok, ale i oplachová voda. V každej fáze sa pracuje iba s niekoľkými litrami vody, ktorá sa po ukončení mení za druhú.

SkryťZatvoriť reklamu

Inteligentné umývačky neminú pri každom cykle rovnaké množstvo vody. Ak sú vybavené senzorom jej znečistenia, dokážu pri menej špinavom riade redukovať množstvo použitej vody až o jednu tretinu. Ak aktivujete na umývačke režim polovičnej náplne, môžete počítať s 35 percentnou úsporou vody.

Ako je to s energiou?
Spotreba umývačiek sa pohybuje na hranici 1 kWh, čo znamená že jeden umývací cyklus spotrebuje energiu za 4 koruny. Tento údaj je orientačný a vzťahuje sa väčšinou na ekonomický program umývania. Čím je cyklus kratší a teplota vody vyššia, tým je spotreba energie vyššia.

ilustračné foto

Preto je možné pri voľbe programov možné voliť rôzne stratégie. Dostupný je program s vysokou teplotou pre veľmi znečistený riad, automatický režim pracujúci so senzormi, rýchly program s redukovaným počtom oplachov, či ekonomický režim kde sa nižšia teplota kompenzuje dlhším časom umývania. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že za vysokú teplotu a krátky program si priplatíte, pri dlhom nočnom umývaní naopak ušetríte.

SkryťZatvoriť reklamu

Je tvrdá voda problém?
Umývačky riadu používajú špeciálnu soľ na to, aby upravili vlastnosti vody na vyhovujúce parametre. Pôsobiť môže samotná chémia, pridružiť sa k nej môže i elektromagnetická úprava. Dôležité je, umývačku správne nastaviť.

Ak zatelefonujete do vodárenského podniku, pracovníci laboratória vám bez problému prezradia stupeň tvrdosti vo vašej časti rozvodnej siete. Podľa stupňa tvrdosti je nutné následne nastaviť v umývačke dávkovanie soli či intenzitu úpravy. Ak je voda tvrdšia ako ste nastavili, na riade sa robia biele šmuhy, ak je mäkšia, sklo môže po desiatkach cyklov stratiť poškodením lesk. foto - mliele
Predstava, že mäkká voda je pri umývaní výhrou je mylná.

Tablety či prášok?
Každá z umývačiek, ktoré sú dnes na trhu podporuje trojkombináciu – čistiaci prášok, soľ a leštidlo. Ide o štandardnú sadu chémie, ktorá zaisťuje lacnú prevádzku a všestrannosť pri dávkovaní. Keďže môžete nastaviť intenzitu dávkovania soli, leštidla a dokážete meniť množstvo prášku, výsledok sa dokáže prispôsobiť vašim potrebám. Znamená to však i isté nepohodlie pri obsluhe.

SkryťZatvoriť reklamu

Niektoré umývačky riadu dokážu pracovať s tabletami, ktoré v sebe spájajú dve či tri funkcie. Ide o lisované bloky, ktoré pozostávajú zo soli a čistiaceho prášku, alebo soli, prášku a leštidla.

Výrobca musí podporu tabliet výslovne uviesť v návode, a neraz je potrebné takýto spôsob umývania i aktivovať tlačidlami. Aby sa z tablety do vody vždy rozpustila tá časť, ktorá je potrebná, dôležité je aby umývačka prispôsobila teploty a dĺžku fáz predpísanému modelu. Studená voda rozpúšťa leštidlo, teplá čistiaci prostriedok a podobne. Ak umývačka s tabletami nespolupracuje, všetko sa rozpustí naraz a umývanie je neefektívne.

ilustračné foto

Pri tabletách 3-1 nie je potrebné používať ani soľ ani leštidlo, pri tabletách 2-1 je leštidlo potrebné. Pri používaní tabliet je potrebné dať si pozor na krátke cykly umývania. Tableta sa nemusí rozpustiť celá, preto niektorí výrobcovia odporúčajú použiť iba polovičné dávkovanie. Módnym trendom je rozširovať 3-1 tablety i o doplnkové funkcie – ochranu proti korózii skla, vyššiu účinnosť pri umývaní či boji s pripečenými nečistotami. Ide iba o alternatívu trojfázového systému 3-1, takže nie je potrebné zľaknúť sa označenia 4-1, 5-1 a podobne.

SkryťZatvoriť reklamu

Vyžaduje umývačka starostlivosť?
Ako každý iný stroj, i umývačka vyžaduje trochu pozornosti. V pravidelných cykloch je potrebné umývať kovové filtre, ktoré sa nachádzajú v jej spodnej časti. Sitká sa upchávajú nečistotami a nahromadené zvyšky jedál sa môžu rozkladať. Ak pred umývaním z riadu zotierate hubkou zvyšky jedál, cyklus sa predlžuje. Čistenie zaberie pár minút, ide o triviálny úkon.

ilustračné foto

Keďže z vody sa ukladá vo vnútri umývačky vodný kameň a nie všetky tuky sa saponátom rozložia, pri každom cykle sa jemne zanáša sústava, ktorá zaisťuje obeh vody vo vnútri. I keď je vnútro umývačky čisté a lesklé, vo vnútri hadičiek, trysiek a obehu sa sústreďujú usadeniny, ktoré znižujú výkon umývania a zaťažujú nadmerne čerpadlo. Na trhu je široká ponuka chemických prostriedkov, ktoré sa o odstránenie bariér postarajú. Zväčša ide o fľaštičky s voskovou zátkou, ktoré sa pri pôsobení horúcej vody otvoria.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak si myslíte, že rovnaký efekt dosiahnete pri použití kyseliny citrónovej či odvápňovača, mýlite sa. Na rozpustenie vyzrážaných tukov sú potrebné špeciálne enzýmy.

Nabudúce si prezradíme, ako dosiahnuť maximálnu efektívnosť pri umývaní, čo je možné umývať a čo nie, a nezabudneme ani na tipy a triky, ktoré vám zjednodušia život s umývačkou. Čím viac pochopíte podstatu umývania a zákonitosti, tým lepšie výsledky dosiahnete. I tá najlepšia umývačka môže pri prešľapoch sklamať nedokonale umytým riadom.

Autor: mag

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie