Ponuka umývačiek nebola nikdy taká pestrá ako teraz.
Objem podľa potreby
Umývačky sa vyrábajú v dvoch formátoch so šírkou 60 a 45 centimetrov. Kým do stroja so 60-centimetrovou šírkou vložíte na jedenkrát 12 až 14 súprav riadu, pri užšej môžete počítať s ôsmimi súpravami. Nejde však iba o počet, ale i o veľkosť. Užšia umývačka vám neponúkne príliš mnoho priestoru na umývanie hrncov, panvíc či fritézy.
Ak sa vaše nároky líšia od predstáv výrobcov, v predajniach sa môžete stretnúť i s atypickými riešeniami - veľkú kapacitu poskytne 90-centimetrová šírka, najmenšia umývačka má pri 55-centimetrovej šírke iba 46-centimetrovú výšku.
Voľne stojaca či zabudovateľná?
Môžete sa rozhodnúť, či chcete aby sa umývačka stala súčasťou kuchynskej linky, alebo bude umiestnená vedľa. Plne zabudovateľné umývačky sú drahšie a počítajú s tým, že na ich čelo upevníte dosku s rovnakým dekórom, ako majú dvierka na skrinkách. Ovládací panel je buď na čelnej strane, alebo skrytý na hrane dvierok. Pri voľne stojacej umývačke je vhodné prihliadnuť i na jej dizajn. Niektoré modely možno po odstránení vrchného krytu zasunúť pod pracovnú dosku. Samostatnou kategóriou sú malé stolové umývačky.

Vnútorné usporiadanie nepodceňujte
Veľmi dôležité je i vnútorné usporiadanie košov. Výšková nastaviteľnosť je neoceniteľnou výhodou a dôležitú úlohu hrá i to, ako sa vami používaný riad vtesná do vnútorného priestoru. Myslite na poháre, taniere i hrnce - vyhotovenia košov sa natoľko rôznia, že kým jeden k vašej výbave sadne ako uliaty, iný môže mať nedostatky. Praktickým doplnkom sú i držiaky na poháre na stopkách.
Hľadajte lacnú prevádzku
Pri umývačke je dôležitá nielen jej cena, ale i náklady na prevádzku. Rozhodujúca je spotreba energie na jeden cyklus, voda hrá menšiu úlohu. To preto, že pri umývaní sa používa iba studená. Hra s písmenami je pri označovaní umývačiek náročnejšia. Hodnotí sa nielen energetická trieda, ale aj účinnosť umývania a sušenia. Čím bližšie k "áčku", tým sú parametre lepšie. Dnešné umývačky dokážu pri 12 súpravách riadu minúť iba deväť litrov vody a spotrebovať 1,05 kWh energie. Jedno umytie tak stojí iba 4,30 Sk.
Programy sú dôležitejšie, ako si myslíte
Umývačky sa líšia tým, ako kombinujú prácu čerpadla a výhrevnej špirály. Voliť môžu stratégiu s dlhším časom umývania s nižšou teplotou, využiť môžu vysokú teplotu s kratším časom oplachu. Všimnite si dĺžku jednotlivých programov - ak ste zvyknutí riad okamžite po doumývaní vykladať, môže vás nemilo prekvapiť niekoľkohodinové čakanie.

Chýbať by nemal rýchly oplach, funkcia polovičnej náplne či dlhý ekonomický režim pre nočné spúšťanie. Dodatočnú úsporu energie a vody zaistí zabudovaný senzor, ktorý vyhodnocuje znečistenie vody. Dokáže prispôsobiť dĺžku cyklu, teplotu a objem vody tak, aby ste ušetrili. Praktický je i režim na umývanie skla či dezinfekčný program. Majte na pamäti, že pri ručnom umývaní teplotu 45 °C nepresiahnete. Riad z umývačky je mnohonásobne čistejší.
Ovládací panel napovie
I keď pri umývaní nie je ponuka programov nekonečná, prehľadný ovládací panel s displejom ponúkne viac komfortu ako mechanické tlačidlá. Získate prehľad o zostávajúcom čase, lepšie sa vám bude pracovať s odloženým štartom a možno získate prístup k nastaveniam, ktoré inak zostávajú skryté pre servisných technikov.
Tablety či prášok?
Aby umývačka dokázala naplno využiť možnosti niekoľkofázových tabliet, je potrebné, aby dokázala rozoznať ich prítomnosť alebo aby ovládací panel umožňoval voľbu správneho režimu. Tableta môže zastúpiť čistiaci prášok, soľ i leštidlo, plniť však môže iba prvé dve úlohy.

Technologicky slabá umývačka tablety efektívne nevyužije, vtedy je lepšie počítať s použitím trojice samostatných prostriedkov. Pozor i na správne nastavenie tvrdosti vody - niektoré umývačky dokážu optimalizovať svoj chod - stačí iba zatelefonovať do vodární a spýtať sa na tvrdosť vody vo vašej časti mesta.
Pozor na hlučnosť
I keď sú dnešné umývačky omnoho tichšie ako tie spred niekoľkých rokov, všímajte si tento parameter, ak máte obývačku prepojenú s kuchyňou do jedného celku. V takomto prípade je ideálne, ak hlučnosť neprekročí hranicu 45 dB. Niektoré umývačky na trhu sa hlučnosťou blížia až k hranici 60 dB.
Ani kvapka na zem
Vo vynovenej kuchyni i tá najmenšia nehoda nahnevá viac ako v starej. Preto výrobcovia vybavujú umývačky technológiami, ktoré bránia úniku vody. V hre sú špeciálne hadice s ochranou proti prasknutiu, ale i senzory, ktoré snímajú vodu v spodnej časti pod umývacím priestorom. Voľte istotu.