SME

ETA FitCook – automatické varenie nielen pre ryžu

Čím šetrnejšie pokrmy upravujete, tým viac sa rozvinie ich jemná chuť a vôňa. Aby ste dosiahli nízku teplotu varenia, máte dve možnosti – buď siahnete po indukčnom varnom paneli alebo využijete viacúčelový hrniec, ktorý je navrhnutý pre varenie v pare a p

ri nízkych teplotách. My sme otestovali hrniec ETA FiltCook, ktorý automaticky rozozná, kedy je jedlo uvarené.

Ryža ako od majstra šéfkuchára
Varenie ryže nikdy nebolo jednoduchšie. Do nádoby s nelepivým povrchom stačí vsypať ryžu, následne pridať potrebné množstvo vody a o všetko ostatné sa postará automatika. Akonáhle je uvarená ryža pripravená na servírovanie, klikne prepínač a vy môžete naberať do tanierov. Znie to možno neuveriteľne, ale je to tak. Ani v Ázii nepripravujú ryžu inak – ak sa spýtate ako na to, dozviete sa úplne rovnaký postup.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tajomstvo spočíva v termostate, ktorý sleduje teplotu zohrievanej nádoby. Kým je v nej dostatočné množstvo vody, teplota nad 100 °C nestúpne. Akonáhle sa však voda odparí, teplota začne stúpať a automatika prepne ohrev tak, aby sa v nádobe udržiavala 60 °C teplota. Pri nej sa už pokrm ďalej tepelne neupravuje, zostáva iba teplý aby bol pripravený na servírovanie. I po niekoľkých hodinách si uvarená ryža zachováva vysokú kulinársku kvalitu.

SkryťZatvoriť reklamu

Prepínač na čelnej strane určuje, či chcete pokrm variť, alebo iba zohrievať. K zohrievaniu sa teda môžete vrátiť i neskôr – napríklad na druhý deň keď ryžu vyberiete z chladničky.

Odroda ryže a postup prípravy rozhodujú
Niekto má rád ryžu sypkú, iný pololepivú, pri príprave sladkých pokrmov je ideálne ak je ryža úplne lepkavá. Aby ste dosiahli želaný výsledok, potrebné je použiť vhodný druh ryže, postup prípravy a vhodné množstvo vody.

Ryžu si dnes môžete v predajniach s ázijskými surovinami kúpiť v mnohých variantoch, takže dosiahnuť želaný výsledok nie je problém. Pri kúpe sa dozviete nielen to, akú konzistenciu bude mať ryža po úprave, ale i to aký je potrebné dodržať pomer objemu vody k ryži.

Pri testovaní sme zistili, že doba prípravy nezávisí iba od objemu použitej vody, ale aj od druhu ryže. V priemere môžete počítať s 15 minútovou prípravou pre štvorčlennú rodinu, ak sa však rozhodnete pre pololúpanú „natural“ ryžu, alebo čierne odrody, počítajte s tým, že čas prípravy sa predĺži na 25 minút.

SkryťZatvoriť reklamu

Aby zostala ryža sypká, dôležité je prepláchnuť ju niekoľkokrát v studenej vode, aby sa z jej povrchu odstránili škrobové zrnká, ktoré vznikli v mlyne pri lúpaní. Správny počet preplachov rozoznáte podľa toho, že sa voda prestane sfarbovať do biela.

Nepriľnavý povrch nádoby hrá dôležitú úlohu. Časť škrobu z ktorého sa odparí voda vytvorí na povrchu film, ktorý sa dá bez problému odlúpnuť. Pozor však na manipuláciu – povrch je omnoho jemnejší ako by sa mohlo zdať. Opatrnosť je na mieste obzvlášť v prípade, ak ste pokrm práve dokončili.

Pudingy takmer bez miešania
Nízka teplota pri príprave pokrmu je ideálna i vtedy, ak pripravujete rôzne pudingy, pokrmy s vysokým obsahom mlieka alebo škrobu. Takmer bez miešania dokážete pripraviť tapioku, či ľubovoľný jemný krém alebo omáčku. Chuť sa pomaly uvoľňuje a vy objavujete jemné chute, ktoré pri rýchlejšom spôsobe prípravy nepostrehnete. Čím jemnejšie suroviny pripravujete, tým je rozdiel intenzívnejší. Či už rozpúšťate čokoládu, maslo, alebo pripravujete vanilkový krém, na prípravu vo vodnom kúpeli môže zabudnúť.

SkryťZatvoriť reklamu

Pri testovaní sme zistili, že úplne nový rozmer dostanú i polievky v ktorých vynikne jemná jarná zelenina a plody mora.

Varenie v pare stojí za to
V základnej výbave hrnca FitCook je i sada pre varenie v pare. Hliníková vložka sa zasúva priamo do varnej nádoby, ktorú následne prikryjete sklenou pokrievkou. Objem nádoby nie je síce ohromujúci, na rýchlu prípravu čerstvej či mrazenej zeleniny si rýchlo zvyknete. Počítať môžete i s ohrievaním knedle a pareným varením cestovinových taštičiek plnených rôznymi mletými plnkami.

Para ktorá sa zrazí na priehľadnej pokrievke steká späť do hrnca a zvyšok uniká cez otvor so silikónovou obrubou. Osvedčilo sa nám používať minimálny objem vody – zohreje sa rýchlejšie. Ak sa odparí, vypínač sa prepne na ohrievanie takže vždy viete, kedy je potrebné ďalšiu vodu priliať. Ak a vám nechce na ohrievanie čakať, použiť je možné i vodu predhriatu v rýchlovarnej kanvici.

SkryťZatvoriť reklamu

Vyhotovenie umožňuje bezproblémovú údržbu
FitCook je vlastne nádobou v nádobe. Kým vonkajší nerezový obal je na dne vybavený ohrievacím telesom, vnútorná hliníková varná nádoba slúži na prípravu pokrmu. Pevné osadenie zaisťuje bezproblémový prestup tepla, poistný vypínač v strednej časti zamedzí ohrevu, ak nádoba nie je vo vnútri.

Pokrievka je vyhotovená zo skla aby ste mali vždy dokonalý prehľad o tom, čo sa v hrnci deje. V porovnaní s výklopnými riešeniami na trhu je výhodou, že nemusíte neustále sledovať, či sa odpadová nádoba na zrazenú paru naplnila, alebo nie.

Trochu dotiahnuť by to však chcelo drobné detaily. Parný nástavec z hliníku môže pri menej opatrnom používaní výsuvnými držiakmi poškrabať teflónový povrch varnej nádoby, ktorý je pomerne citlivý voči opotrebovaniu.

SkryťZatvoriť reklamu

Praktický a všestranný
Počas používania FitCooku sme mali možnosť overiť si, že ide o praktického pomocníka ktorý si poradí nielen s ryžou, ale i s parnou prípravou pokrmov. Svoje miesto si nájde všade tam, kde je v obľube ázijská kuchyňa, ale i pri príprave krémov, omáčok a pudingov. S trochou odvahy sa dá povedať, že dokáže pomôcť i všade tam, kde varný panel k dispozícii nemáte. Dokážete v ňom uvariť polievku, ohriať hotový pokrm a uvariť si ako prílohu zeleninu či ryžu.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 421
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 440
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 268
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 115
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 847
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 754
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie